Zeytinin Faydaları, Kalorisi ve Besin Değeri

Zeytin ağacı çok uzun yıllardır bilinen bir ağaçtır. Zeytin faydaları sayesinde birçok toplumda, birçok ülkede kullanılır. Özellikle Akdeniz bölgesinde ve Ege bölgesinde yaşayan kişiler bolca zeytin ve zeytinyağı kullanır. Ilıman iklimleri seven ve ılıman bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Yılın dört mevsiminde de yapraklarını dökmez, yeşil bir ağaçtır. Bir yıl çok meyve verirken, diğer yıl dinlenmeye geçer ve az meyve verir. Çok uzun yıllar yaşayabilen bir ağaç türüdür. Özellikle 35 yaşından 150 yaşına kadar meyve açısından en verimli dönemini yaşar. Ülkemizde Güney Marmara ve Ege bölgelerinde bolca zeytin yetişir.

Yeşil zeytin ve siyah zeytin olarak iki türü vardır. Yeşil zeytinler zamanla olgunlaşarak siyah zeytine dönüşebilir. Yemeklerde sofralık olarak tüketilen zeytinler, yeşil zeytin, siyah zeytin ile beraber biberli zeytin olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda bazı zeytin türleri de zeytinyağı olarak kullanılır.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

 • Osteoporozu engellemeye yardım eder. Kemik erimesini engellemesinin yanında kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılaması da zeytinin faydaları arasındadır.
 • Anti inflamatuar özellikleri sayesinde alerjik reaksiyonları önler.
 • İçeriğindeki omega 3 yağ asidi, oleik asit ve linoleik yağ asitleri sayesinde kolesterolü dengeler.
 • Kolesterolü dengelemesi ile birlikte kalp sağlığını da korumuş olur. Kalp krizi geçirme riskini de azaltır.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de zeytinin faydalarından biridir. Oksidatif stres ve kronik viral hastalıklara karşı da korur.
 • İyi bir E vitamini, kalsiyum, demir, bakır ve antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda az miktarda da olsa selenyum ve çinko içerir. Bunların yanı sıra, vücut için gerekli olan amino asitleri de sağlar.
 • Meyve ve sebzelere alternatif olarak diyet listesinde de yer alabilir.
 • Alzheimer gibi hastalıkların etkilerini azaltır.
 • Siyah zeytin yüksek oranda demir içerir. Vücuda oksijen taşınmasına kandaki demir oranı etki eder. Demir eksikliğinde vücutta anemi rahatsızlığı görülür. Kansızlık rahatsızlığı olanlar özellikle kış aylarında çok üşür.  Anemiye iyi gelmesi de zeytinin faydalarından biridir.
 • Doğurganlığı arttırır ve üreme sistemini güçlendirir.
 • Afrodizyak etkisi sayesinde cinsel isteği arttırır.
 • İçindeki oleonalik asit sayesinde karaciğer hasarını önler, karaciğeri korur.
 • Günlük düzenli zeytin tüketimi sayesinde hafıza kuvvetlenir.
 • İçeriğindeki A vitamini sayesinde gözleri ve özellikle gözlerdeki retina tabakasını korur. Böylece daha iyi bir gece görüşü sağlanır, gece ve gündüz arasındaki ışık farkında göz rahatsız olmaz. Ayrıca katarakt gibi yaşa bağlı göz hastalıklarına karşı da koruma sağlar.
İlginizi Çekebilir:  Leblebi Diyeti ile Kalori Problemi Olmadan Zayıflayın
Zeytin Faydaları
Zeytin Faydaları

Kansere Karşı Koruması Zeytinin Faydaları Arasındadır!

Antioksidan ve anti inflamatuar özellikleri sayesinde hücreleri dışarıdan gelecek tahribatlara karşı korur. Hücrelerin tahribata uğraması ile kansere yakalanma riski artar. Bu nedenle zeytin kansere karşı da koruma sağlamış olur. DNA’nın yapısını ve hücre zarlarını korumasıyla da kanseri engeller. Özellikle meme kanseri, kolon kanseri ve mide kanseri gibi kanser türlerine karşı koruyucudur.

Zeytin İle Zayıflayın!

Yemeklerden önce 10 adet zeytin yiyerek %20 oranında iştahınızı kapatabilirsiniz. İçeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri sayesinde sindirim sistemini yavaşlatır, hormonlara etki ederek beyne tokluk sinyalini gönderir.

Zeytin İle Cildinizi, Saçınızı Koruyun!

Cilt güzelliği ve saç parlaklığı özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Zeytin yiyerek yada zeytinyağı tüketerek cilt ve saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Zeytin, içeriğindeki oleik asit sayesinde cildinizi yumuşatır ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Düzenli zeytin yiyerek cildinizde kırışıklık oluşumunu %20 oranında azaltabilirsiniz. E vitamini sayesinde cilt kanserine, erken yaşlanmaya ve ultraviyole ışınlarına karşı cildi korur. Aynı zamanda banyo yapmadan önce saç diplerinize bir miktar zeytinyağı sürerek 2 saat kadar bekletirseniz, saçlarınızın zamanla güçlendiğini, parladığını ve yumuşadığını fark edersiniz.

Zeytinin Besin Değeri

100 gram zeytin yaklaşık olarak 115-145 kalori içerir. Bir zeytin ortalama olarak 4 gram ağırlığındadır. Buna göre 10 zeytin yaklaşık olarak 59 kalori içerir. Siyah zeytin ile yeşil zeytinin kalorisi farklıdır. 100 gram siyah zeytin yaklaşık olarak 200 kalori içerirken, 100 gram yeşil zeytin yaklaşık olarak 150 kalori içerir.

 • Zeytinin %75-80’i sudur.
 • %11-15 arasında yağ içerir.
 • %4-6 oranında karbonhidrat içerir.
 • 0,8 gram protein içeriği vardır.
 • 6,3 gram karbonhidrat içerir.
 • 3,2 gram lif ihtiva eder.
 • 0,06 gram omega 3 yağ asidi içerir.
 • 0,85 gram omega 6 yağ asidi içerir.
 • 7,89 gram tekli yağ asidi içerir.
 • 0,91 gram çoklu yağ asidi içerir.
İlginizi Çekebilir:  Vişne Faydaları Saymakla Bitmiyor

Zeytin Hakkında Diğer Bilgiler!

Zeytin özellikle Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle zeytin dalı barış anlamında yıllardır kullanılır. Ülkemizde de çok çeşitli yerlerde yetişir.

Zeytin Nerelerde Yetişir?

Akdeniz ülkelerinin hemen hemen hepsinde yetişen bir ağaçtır. Özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir. Ülkemizde ise Erdek gibi Güney Marmara ilçelerinde, Çanakkale, Didim, Muğla gibi Ege illerinde yetiştirilir.

Zeytinin Toplanma Yöntemi ve Zamanı!

Zeytin meyveleri eski zamanlarda iki farklı şekilde toplanıyordu. Bu toplama şekillerinden biri sopa ile silkeleme, diğeri ise elle toplamadır. Yalnız iki yöntemin de eksik yönleri vardır. Sopa ile toplama yöntemi, ağaca sırıklarla vurulduğu için ağacın dallarına zarar verir. Elle toplama yönteminde ise, çok fazla iş gücü gerekir. Son yıllarda ise tarımın modernleşmesiyle yeni bir yöntem olan tarama yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde zeytinler makine ile toplanır.

Yılın sonlarına doğru aralık ayında zeytinler toplanmaya başlanır. Aralık ayından sonra, ocak ve şubat aylarında toplanmaya devam edilir. Zeytin yaprakları ise mayıs ayı ile sonbahar ayları arasında toplanır, kurutularak işlenir.

Kaynaklar:

Whfoods : genpage.php?tname=foodspice
Health24 : Diet-and-nutrition/Healthy-foods/20-health-benefits-of-olives
Healthimpactnews : 10-reasons-you-should-be-eating-olives
Authoritynutrition : foods/olives
Organicfacts : health-benefits/fruit/olives

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz