Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçalın içeriğinde bulunan ‘curcumin’ maddesi sayesinde birçok hastalığınız şifa bulabilir veya vücudunuzda oluşacak olan hastalıkların önlenmesi sağlanabilir. Yapılan araştırmalarda zerdeçalın içeriğindeki curcumin maddesi ile kanserli hücrelerin çoğalmasının azaldığı saptanmıştır. Siz de zerdeçal çayı ile şifa bulabilir, hastalıklardan korunmada size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Bu şifalı çayı yapmak için eğer elinizde zerdeçal tozu varsa onu kullanabilirsiniz. Fakat zerdeçal kökü aldıysanız parçalayarak bir nevi bitkinin tozu haline getirmeniz gerekmektedir. Zerdeçalı toz halinde kullanırsanız bu çayı daha kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Biz bu tarifimizde hem tadının güzel olması için hem de daha etkili olması için zencefil ile birlikte olan tarifini sizlere anlatacağız.

  1. Zerdeçal çayı hazırlamak için 2 bardak su bir demlikte kaynatılır.
  2. Su kaynatıldıktan sonra da parçalanan zerdeçal kökü veya hazır halde aldığınız bitkinin tozundan 1 çay kaşığı alınarak bu şifalı bitkinin çayı yapılacak olan demliğe konur.
  3. Ardından 1 çay kaşığı zencefil demliğin içine konur.
  4. 8-10 dakika demlenmesi için bekletilir.
  5. Çayın demleme işlemi bittikten sonra çay süzülür ve sonra içilebilir.
  6. Eğer, zerdeçal çayını içerken tadı kötü gelirse içine biraz bal ekleyebilir veya içine bir dilim limon kesip atabilirsiniz.
  7. Afiyet olsun, şifanız bol olsun.

Zerdeçal Çayının Faydaları

Bu şifalı çay birçok ülkede çok uzun yıllardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği ile vücuttan toksinleri atar ve vücudu istenmeyen toksinlerden kurtarır. Ayrıca bu sebepten karaciğerin işini kolaylaştırır ve karaciğere fayda sağlar. Kolesterolün düzenlenmesi ve kolesterol sebebiyle sorun yaşamamak için de bu bitkinin çayı tüketilebilir. Ayrıca şeker hastaları da kandaki şeker oranlarının dengede kalması için bu şifalı çayı tüketebilir.

Zencefil ile birlikte kullanılması da hem tadının güzel olmasına yarar hem de zerdeçal çayının şifasına şifa katar. Bu sayede zencefilin faydalarından da yararlanmış olursunuz. Zerdeçal çayının içine zencefil ilave ederek ishalden kurtulmanız mümkündür. Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara da çözüm bulabilirsiniz. Sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardım eder. Ayrıca bal ve limon ile zerdeçal çayını tatlandırmak da yine ekstra olarak fayda sağlar. Balın faydaları ve limonun faydaları zerdeçal çayına eklenmiş olur.

İlginizi Çekebilir:  Arpa Çayı Faydaları
Önceki İçerikKakule Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikZerdeçal ve Zerdeçalın Faydaları
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz