Yer Elması Faydaları

Yer elması çoğu mutfakta kullanılmayan, şifaları tam olarak bilinmeyen bir bitkidir. Bu şifalı bitki en kısa zamanda herkes gibi sizin de mutfağınıza girmeli, yemeklerinizi süslemelidir.

Yer ElmasıYer Elması Faydaları Nelerdir?

Yüksek miktarda A ve B vitamini içeren bu şifalı bitki hem çiğ hemde pişmiş olarak tüketilebildiği için aslında tüketmesi çok kolaydır. Manavlarda, marketlerde ve pazarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir bitkidir. Yer elması faydaları konusu herkesin bilmesi gereken bir konudur. Bu tip rahatsızlıkları olan herkes yer elması faydaları konusunu bilmeli ve bu bitkiyi tüketmelidir. Şeker yani diyabet hastaları ve tansiyon hastaları da korkmadan tüketebilir. Kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardım eder. Kolesterolünüzü kontrol altında tutmak artık zor değildir. Bu bitkiyi kolesterolünden şikayet edenler de kullanabilir. Yeni doğum yapmış annelere de şifası vardır. Bebeğini emziren anneler tüketmelidirler. Yaraların iyileşmesini sağlar, hücreleri korur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Genel yorgunluğu, stresi alır, halsizliği önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yer elması faydaları arasında afrodizyak etkisi olduğu da bilinir. Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. İdrar söktürücü ve kabızlık gidericidir. Mide ağrılarınıza artık son vermek sizin elinizdedir. Mide ağrılarınızı bu şifalı bitki sayesinde giderebilirsiniz. Eğer siz de henüz bu bitkinin tadına bakmadıysanız yer elması faydaları konusunu araştırmalı ve şifaları için mutlaka alıp yemelisiniz.

Yer Elması FaydalarıYer Elması İle Romatizma Ağrılarına Son!

Dizlerinizin, kaslarınızın ağrısından bıktınız mı? Öyleyse şifalı bitkiler sayesinde bu ağrılarınızdan kurtulmaya çalışabilirsiniz. Kas ağrılarınız için bu şifalı bitkiyi tercih edebilirsiniz. Romatizma ağrılarınız için de kullanabilirsiniz.

Genç Görünmek İstemez Misiniz?

Birçok kişi yaşından daha genç görünmeyi ister. Özellikle kadınlar genç görünmekten çok hoşlanır. Bunun için özel bakım kürleri, kremler kullanır hatta çeşitli estetik operasyonlar yaptırırlar. Yer elması da anti aging yani yaşlanma karşıtı özelliği olan bir bitkidir. Yer elması tüketerek daha genç görünebilirsiniz.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulmak Hayal Değil!

Fazla kilolarınızdan şikayetçi misiniz? Zayıflamak, bir an önce kilo vermek ve forma mı girmek istiyorsunuz? İşte bu şifalı bitki hem vücudunuza fayda sağlarken hem de kilo vermenize ve zayıflamanıza da yardım edecektir. Yer elması zayıflamak ve kilo vermek isteyenlerin, hazımsızlık, kabızlık çekenlerin ve sindirim sistemi sorunu olanların dostudur. Kilo vermek isteyenler tercih etmelidir. Özellikle hafif yemek yemesi gereken hastalar için oldukça idealdir. Obeziteye karşı fayda sağlar.

Yer Elması BitkisiYer Elması İle Kansere Karşı Korunmak Mümkün Mü?

Çağımızın hastalığı kanser birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Bu şifalı bitki ile kansere karşı da korunabilirsiniz. Özellikle bağırsaklara fayda sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Bağırsaklardaki toksin maddelerin yok olmasına yardım eder. Ayrıca içeriğindeki A vitamini sayesinde akciğer kanserine karşı da koruma sağlar.

Yer Elması Nasıl Bir Bitkidir?

Besin içeriği yüksek bir bitkidir. Fakat kalorisi azdır. Kalorisi az olduğu için diyet yemeği olarak da sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. Yüksek lif içeriğine karşın düşük yağ içeriği vardır. Kökleri tüketilir. Patates bitkisine çok benzeyen bir bitki olan yer elması, yemek şeklinde pişirilerek sofralarınızı süsleyebilir. Şunu da belirtelim ki yer elmasının köklerini çiğ olarak pişirmeden de yiyebilirsiniz. Açıkçası bende uzun bir süre bu şifalı, faydası bol bitkinin tadına bakmamıştım. Fakat şifasını öğrendikten sonra tadına bakmak istedim. Çiğ olarak tükettim. Görüntüsü gerçekten patatesi andırıyor, kabukları soyularak yeniyor. Tadı çok sade, sanırım bu yüzden kolesterol ve tansiyon için şifa sağlıyor. Buharda pişirilebilir.

Kaynaklar:

Healthyeating : health-benefits-eating-sweet-potatoes-yams
Nutrition-and-you : yams
Naturalfoodbenefits : display
Foodfacts.mercola : yam

5 YORUMLAR

  1. annem eskiden beri yer elmasını çok yiyor, küçükken ne olduğunu anlayamaz, patates sanırdım :D ama artık bende yer elmasını bolca tüketiyorum ve çocuklarıma da yediriyorum, gerçekten çok şifalı

  2. Yer elması afrodizyak etkisi güçlü olan bir bikidir sabahlar ve akşam yatmadan önce 21 adet çekirdekli kara üzüm bir adet yer eması 1 su bardağı şalgam tavsiye ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz