Yaprak Biti (Yeşil Bit)

Bahçemizde, balkonumuzda saksılarda veya toprakta yetiştirdiğimiz bitkilerimize hepimiz çok dikkat eder, büyüyüp çiçek açmaları veya meyve vermeleri için her şeyi yaparız. Bitkilerimiz için sulama, gübreleme, yeterli ışık almaları çok önemlidir. Sulamayı düzenli yaparız, sulama suyuna sıvı gübre takviyesi veya bahçe toprağımıza katı gübre uygularız. Yeterince ışık alan bir yerde yetiştirdiğimiz bitkilerimizin verimli bir şekilde gelişmesini hepimiz isteriz. Tüm bu uğraşlarımızın sonunda yaprak biti veya çeşitli zararlıların bitkilerimizi, çiçeklerimizi mahvetmesi, kurutması ve gelişmelerini engellemesi hepimizin kabusu olur. Biz de yazımızda bitkilerimize önemli bir şekilde zarar veren yaprak bitlerinden bahsettik. Umarız yazımızla bilgilenir, yazımızı okumanız sonucunda çiçeklerinizdeki yaprak bitleriyle mücadele edebilirsiniz.

Yaprak Biti (Yeşil Bit) Nedir?

Yaprak bitleri yeşil, sarı veya yeşil renkte olan boyları 1 ile 5 mm arasında değişen çok küçük zararlılardır. Bu zararlıların kanatlı türleri olabildiği gibi kanatsız türleri de vardır. Yaprak biti yani yeşil bit, küçük olmalarına rağmen bitkilerimiz açısından zararları oldukça büyük olan canlılardır. Bahçenizdeki gülleriniz, çeşit çeşit renkte çiçekler açan bitkileriniz kısacası birçok bitkiniz yaprak bitlerine yakalanabilirler. Özellikle cucurbitaceae (kabakgiller) familyasından hıyar (salatalık) ve solanaceae (patlıcangiller) familyasından biber, patlıcan sebzeleri yapraklarında yaprak bitine sıkça rastlanabilir.

Yaprak Bitinin Zararları Nelerdir?

Yaprak bitleri genellikle bitkilerin yapraklarının alt yüzeylerine yerleşerek yaprakların özsuyunu emer ve yaprakların susuz kalmasına sebep olurlar. Susuz kalan yapraklar kıvrılır, büzülür, sararır ve fotosentez yapamayacak hale gelir. Fotosentez yapamayan bitkilerde gelişemez, büyüyemez. Kısacası yaprak bitlerinin yapraklardaki özsuyu emmesi bitkinin gelişimi açısından oldukça zararlıdır.

Eğer yetiştirdiğiniz bitkileriniz balkon, bahçe gibi açık alanlardaysa yaprak biti bulaşması oldukça doğal bir olaydır. Yaprak biti açık yerdeki bitkilere daha çabuk bulaşır. Genellikle bahçeniz veya balkonunuzun yakınlarında başka bitki yetiştiren kimseler varsa, onların bitkilerinden sizin bitkilerinize kolaylıkla yaprak biti bulaşabilir. Yaprak bitleri sadece bitkilerin özsularını emmekle de kalmaz, aynı zamanda bazı hastalıkları taşıdıkları için de bitkilere zarar verebilirler. Yaprak bitleri bitkilere mantar bulaştırarak hastalıklara sebep olabilirler. Ayrıca yaprak bitlerinin bitkilerin yaprakları üzerine yerleşmesi ve bitkilerin özsuyunu emerken çıkardıkları sıvı sayesinde bitkiler rahat bir solunum yapamaz ve zarar görürler.

İlginizi Çekebilir:  Probiyotik Yoğurt ve Probiyotik Yoğurt Faydaları

Yaprak Biti ile Nasıl Mücadele Edilmelidir?

Yaprak bitiyle mücadele etmek sanıldığı kadar zor değildir. Yaprak bitlerinin doğal yolla yok edilmesi oldukça kolaydır. Uğur böcekleri yaprak bitlerinin baş düşmanlarıdır. Uğur böcekleri yaprak bitleriyle beslenen canlılardır. Uğur böcekleri sayesinde yaprak bitlerinden kurtulmak mümkündür. Fakat bitkilerinizdeki yaprak bitleri uğur böcekleri ile yok olacak kadar az değilse evinizde hazırlayacağınız kolay bir ilaçla da yaprak bitlerinden kurtulabilirsiniz. Bir litre suya bir iki damla mutfağınızda kullandığınız sıvı bulaşık deterjanından damlatıp püskürtme başlığı olan bir şişeye koyun. Sıvı bulaşık deterjanını ekledikten sonra suyu bir iki kez çalkalayın ve günde bir ya da iki kez bitkilerinizin yaprak altı kısımlarınıza bu suyu bolca püskürtün. Püskürtmeden hemen sonra yaprak bitlerinin yapraklardan döküldüğünü göreceksiniz. Bu uygulamayı düzenli yaparsanız çok kısa zamanda yaprak bitlerinizden kurtulabilir, sağlıklı görünüme sahip bitkilere kavuşabilirsiniz.

9 YORUMLAR

  1. Merhaba, biber ektiğim saksılarıma yaprak biti geldi. Sheltox sıktım ama kurtaramadım.fideleri çöpe attım keşke yazınızı önceden okusaydım.ne kadar basitmiş. Çok teşekkürler bidahaki yaza kısmet

  2. 1 litre suya birer kaşık arap sabunu ve zeytinyağını karıştırın,çalkalayıp bitlenmiş yapraklarınızın altlarına püskürtün,emin olana kadar 2 gün sonra tekrarlayın.Hiç birisi kalmıyor.Bulaşık deterjanı falan fayda etmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz