Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

0

Yaban mersini çoğu kişinin bilmediği yada yemediği bir meyvedir. Yaban mersinin faydalarını öğrendikten sonra evinizden eksik etmeyeceksiniz. Üstelik birçok şekilde kullanımı mümkündür. Taze meyve, kuru meyve, çay, marmelat gibi birçok şekilde kullanılabilir.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini Türkiye’de Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Dünyada ise Amerika ve Kuzey Avrupa’da yetiştiriciliği yapılır. Birçok vitamin ve mineral madde içerir.

Kanser İle Savaşmaya Yardım Eder.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda belirli kanser türlerine karşı koruma sağladığına dair bulgular ortaya çıkmıştır. Göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engeller. Louisville Üniversitesinde yapılan bir çalışmada meme kanserini önlediği ve tümör oluşumunu %40 azalttığı belirtilmiştir. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde tümör gelişimini yavaşlatır. Başka bir araştırmaya göre, akciğer, azofagus, prostat, bağırsak, ağız ve mide kanseri türlerine karşı koruma sağladığı belirtilmiştir. Ayrıca DNA onarımı ve sentezinde rol oynayan folat içerir. Folat içeriği sayesinde DNA hasarı sebebiyle ortaya çıkabilecek kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

Kemik Sağlığını Korur.

İçeriğindeki fosfor, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, manganez ve K vitamini sayesinde kemikleri kuvvetlendirir. Kemik yapısını ve gücünü korur. Çinko ve demir mineralleri, kemik ve eklemlerin elastikiyetini ve sağlamlığını korumaya yardım eder. Vücuttaki K vitaminin düşük olması kemiklerin kolay kırılmasına neden olabilir. Aynı zamanda vücuda yeterli miktarda K vitamini alımı kalsiyumun kolay emilmesini sağlar.

Zayıflamaya Yardım Eder!

Yaban Mersini Zayıflama

Kalorisi düşük bir meyvedir. Lif içeriği düşüktür. Günlük lif ihtiyacının %14’ünü karşılar. Lif içeriği sayesinde tokluk hissini arttırır. Doygunluk hissi sağlar. Daha az yemek yedirerek kilo vermeye yardım eder. Özellikle göbek bölgesindeki yağlarda azalma sağlar.

Yüksek Antioksidan İçeriğine Sahiptir.

Antioksidanlar zararlı serbest radikallerle savaşan ve sağlık için sayısız yararları olan bileşiklerdir. Hücre hasarını önlemesinin yanı sıra, kalp hastalığı, kanser, şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlar. Yaban mersini, antioksidan içeriğinin yanı sıra fenoller, flavonoidler ve antosiyoninleri içerir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir.

Yaban Mersini Beyin Sağlığı

Yapılan bir araştırmada, düzenli olarak yaban mersini suyu tüketmenin yaşlı kişilerde hafızaya iyi geldiği belirtilmiştir. Beyni serbest radikal hasarından korumasının yanı sıra beyne iyi gelen antioksidan maddeler bulundurur. Konsantrasyonu arttırır.

Cilt İçin Faydalıdır.

Kollajen cildi destekleyen bir sistemdir. Bir bardak yaban mersini günlük C vitamini ihtiyacının %24’ünü karşılar. İçeriğindeki C vitamini sayesinde güneş, hava kirliliği gibi sebeplerle cildin hasar görmesini engeller. Ciltte kırışıklık oluşumunu azaltır.

Kan Basıncını Düşürür.

İçeriğindeki potasyum, kalsiyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını düşürmeye yardım eder. Düşük kan basıncı tansiyonun düşmesi demektir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı yaşayan kişiler hipertansiyona karşı tüketebilir.

Sindirim Sisteminin Düzenli Çalışmasını Destekler.

Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini çalıştırır. Düzenli sindirime yardım eder. Vücuda lif alımının arttırılması kabızlığa karşı koruma sağlar. Sindirim sistemini düzenli bir şekilde çalıştırmak için yaban mersini, lif içeriği yüksek meyve ve sebzeler ile su tüketmelisiniz.

Kalp Sağlığını Korur.

Yaban Mersini Kalp Sağlığı

Kalp hastalığı dünya genelinde en çok ölümlerin görüldüğü hastalıklardan biridir. Yüksek trigliserit seviyeleri, kan basıncının yükselmesi ve yüksek kolesterol kalp hastalıklarını tetikleyen unsurlar arasındadır. Yaban mersini tüketimiyle kalp hastalığı faktörlerini azaltmak mümkündür. Kolesterolü ve kan basıncını dengeleyerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Şeker Hastalığına İyi Gelir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, üzüm, kuru üzüm, elma ve armut gibi meyvelerin tüketilmesi diyabete yakalanma riskini azaltır. Bu meyvelerin tüketilmesiyle kan şekeri dengelenir.

Birçok Vitamin ve Mineral Madde İçerir.

Bir bardak çiğ yaban mersini yaklaşık 84 kaloridir. Yüksek oranda karbonhidrat, K vitamini, C vitamini, manganez içerir. Aynı zamanda B6, E vitamini ve manganez bulundurur.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır

Yaban mersini taze meyve olarak tüketilebildiği gibi kurusu kullanılabilir. Taze meyvesi yoğurda karıştırılarak tüketilebilir. Yaban mersini kullanım yöntemlerinden biri meyve suyunu yaparak içmektedir. Aynı zamanda marmelatı hazırlanarak, cheesecake ve muffin yapımında kullanılabilir.

Yaban Mersini Ne Kadar Yenmelidir?

Taze meyve olarak günde 150-200 gram civarında yenmelidir. Çayı günde 3 bardak kadar içilebilir. Marmelatı 3 tatlı kaşığı yenilebilir. Yaban mersini kurusu 3 tatlı kaşığı yenilebilir. Şurubu sabahları aç karnına yarım çay bardağı içilebilir.

Yaban Mersini Fiyatı

Yaban Mersini Fiyatı Nedir?

Taze yaban mersini 1 kg fiyatı 45 TL civarındadır. Kurusu 70 TL ile 80 TL arasında değişmektedir. 400 gram marmelatı 15 TL ile 20 TL arasındadır. 100 gram çayı 10 TL civarındadır.

Zararları Nelerdir?

Bilinen bir zararı yoktur. Fakat aşırı miktarda tüketilmemesi tavsiye edilir. Fazla miktarda tüketilmesi düşük tansiyon, düşük kan şekeri seviyelerine neden olabilir.

Kaynaklar:

Draxe : health-benefits-blueberries
Medicalnewstoday : articles/287710

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.