Tuz ve Şekerden Uzak Durun Böbreklerinizi Koruyun

0

Yemeklerimizde tuzdan, içeceklerimizde de şekerden bir türlü vazgeçemiyoruz. Bu 2 beyazı kullanarak vücudumuza zarar veriyor muyuz? Tuz ve şekerden vazgeçmek için neler yapmalıyız?

Türk insanı günlük ortalama 20 gram tuz tüketmektedir. Biz bu oran ile Dünya şampiyonuyuz. Ne kadar sağlıklı beslendiğimize bu bilgi ile görmemiz mümkündür.

Uzmanlar ömrü uzatmanın ilk 5 yolu arasında tuz ve şekeri masalardan kaldırmamız gerektiğini söylüyor. Böylelikle zaten besinlerden büyük ölçüde aldığımız şekeri dışarıdan az miktarda tüketmeli, ayrıca günlük 5 gram olan tuz ihtiyacımızı da ona göre belirlemeliyiz. Günlük almamız gereken şeker miktarı ise 30-50 gramdır. (1 bardak gazlı içecekte 22 gram şeker vardır)

şekerFazla Tuzlu ve Şekerli Beslenme Böbreklere Çok Zararlı

Tuzun ve şekerin zararlarını herkes dilden dile anlatır ancak bu ikiliyi tüketmeye devam ederiz. Masalarımızdan hiçbir zaman tuzlukları kaldırmaz, çay ve kahvelerimize bol miktarda şeker atarız. Ancak bu çok zararlıdır.

Tuz tüketimi sırasında vücudumuzda olanları kısa bir örnekle açıklayalım. Böbreklerin çalışması için su tüketimi çok önemlidir. Tuzun bol miktarda tüketilmesi sonucu tuz suyu çeker ve böbrekler de de çalışma sorunu oluşmaya başlar. Artan kan hacmi, damarlardaki basıncı artırarak, kanı damarlara taşıyan kalbinizi zorlar. Şeker ise kana hızlı karışır ve aşırı insülin salgılanmasına neden olarak pankreası zorlar. Bu da diyabet (şeker) hastalığının başlamasını hızlandırır.

Ayrıca fazla tuzlu ve şekerli beslenmek kanser oluşum riskini de artırmaktadır.

Tuz ve şekerden vazgeçmek için neler yapmalıyız?

Dildeki tat tomurcukları 21 gün sonra daha az tuza adapte olabiliyor. 3 hafta sabrederek daha az tuzlu yeme alışkanlığı kazanabiliriz. Aynısı şeker için de geçerlidir.

Ayrıca şekerli çay içme alışkanlığını gidermek için, çaya şeker yerine, bir tane çubuk tarçın ilave edebilirsiniz. Kan şekeri düştüğünde ise, kuru meyvelerden yararlanabilirsiniz.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.