Su İçmenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Suyun yanında, yemek ve içmek vücudun yaz kış ayırt etmeden alması gereken temel ihtiyaçları arasındadır. Vücudun güçsüz düşmemesi ve hastalanmamak için yemek ve içmek büyük önem taşır. Hele ki susuz kalan bir bünye düşünülemez. Yetişkin bir bireyin vücudunun yaklaşık %60’ı sudur. Böyle olunca vücutta bulunan su miktarının bir miktar azalması ciddi sorunlara yol açabilir. Vücuttaki doku ve hücreler kesinlikle uzun bir süre susuz kalmamalıdır. Özellikle yaz aylarında susuzluk daha da büyük sorun haline gelebilir. Havaların ısınması, sıcaklığın yükselmesiyle birlikte vücudun kaybettiği sıvı miktarı da artar. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bolca sıvı tüketilmelidir.

Ramazan ayının başlamasına da az kaldı. Ramazanda su içmenin önemi bir kez daha artıyor. Oruç tutmak ve tüm gün su içmeden vakit geçirmek vücudu biraz yorabilir. Bu yüzden orucunuzu açtıktan sonra iftarda ve yemek sonrasında bolca su içmeye dikkat edin!

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Birçok hastalıktan korunmak, hastalıklara yakalanmamak istiyorsanız bolca sıvı tüketmelisiniz. Vücudunuz sıvı kaybı yaşarsa bu durum hastalıklara davetiye çıkarır. İşte su içmenin faydaları:

 1. Bolca sıvı tüketmek böbreklerin temizlenmesine yardım eder. Böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
 2. Akciğerlere de fayda sağlar.
 3. Hücrelerin düzgün çalışmasına yardım eder.
 4. Tansiyonu dengeler. Susuz kalınca tansiyon düşüklüğü görülebilir.
 5. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara yakalanma riski azalır.
 6. Vücut ısısının düzenlenmesine yardım eder.
 7. Sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar. Hazımsızlığı yok ederek rahat bir sindirime olanak verir.
 8. Beynin iyi işlemesini sağlar. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde düzenlenmesine yardım eder. Bu durum konsantrasyonu arttırır.
 9. Günün yorgunluğunu atmaya yardım eder. Yorgunluk giderici özelliği vardır.
 10. Saçların parlak görünmesini sağlar.
 11. Ruh halinin düzelmesine, kişilerin kendilerini mutlu hissetmesine de yardım eder.
 12. Çağımızın hastalığı olan kansere yakalanma riskini de azaltır. Özellikle kolon kanserine karşı koruma sağlar.
 13. Yaşlanma karşıtıdır. Erken yaşlanmayı geciktirir. Vücudun dış kısmında adeta bir tabaka oluşturarak ciltte kırışıklık oluşumunu önler.
 14. Kabızlığı engeller. Kabızlık sorunu yaşayanlar bolca sıvı içeriği yüksek yiyecek ve içeceklerden tüketmelidir.
 15. Romatizma, artrit ve kemik ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisine yardım eder.
 16. Yeterli su içmek idrarın temizlenmesine de fayda sağlar. Yeterli içilmediği zaman idrar koyu renkli, kokulu ve yoğun görünür. Su içildiğinde ise idrar seyrelir, kokusuz, açık renkli bir hal alır.
 17. Rahat ve düzenli uyumanıza yardım eder.
 18. Vücudu bütün toksin maddelerinden arındırır.
 19. Vücuda enerji verir.

Su İçmek Cildi Güzelleştirir Mi?

Birçok bayan güzel bir cilde sahip olmak için farklı yollar dener. Çeşitli bakım kürleri, maskeler, şifalı yağlar da bunların arasındadır. Su içmek de cildi güzelleştiren etmenler arasındadır. Yeterli sıvı alınmadığı zaman cilt kuruluğu ortaya çıkar. Su içmek cildi nemlendirir. Kuru ciltlerin oluşmasını engeller. Aynı zamanda vücutta akne, sivilce oluşmasını engeller. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilde sahip olmak için de bolca sıvı tüketilmelidir.

Su İçerek Kilo Verin!

Su içmek kalori kaybetmeye yardım eder. Bu sayede kilo vermeyi sağlar. Özellikle diyet yapan kişiler bolca sıvı tüketmelidir. Hatta aç karnına su içilmesi kilo vermeyi sağlar. Çünkü yemeklerden yarım saat kadar önce bir bardak su içilmesi iştahı kapatır. Bu sayede daha az yemek yenir. Ayrıca vücuttaki yağların dışarı atılmasına da yardım eder.

Migrene Karşı Su İçin!

Baş ağrılarınızın artmasından mı şikayet ediyorsunuz? Susuzluk, gün içinde yeterince su tüketmemek baş ağrısı yapar. Baş ağrısı durumlarında yeterli su içmeye dikkat edilmelidir. Migreni olan kişiler de bolca sıvı tüketmelidir. Migren ağrılarının oluşmamasına yardım eder.

Su, Vücudun Sıvı Dengesini Sağlar!

Su İçmek
Su İçmek

Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık %60’ı sudur. Çocuklarda bu oran biraz daha fazladır, yaşlandıkça ise vücuttaki su oranı azalır. Su içmek vücudun sıvı dengesini sağlar. Sindirim, dolaşım, tükürük oluşumu, besin taşınması ve vücut sıcaklığı olumlu etkilenir.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Bir Bardak Su!

Ağız kokularını gidermek için de bir bardak su yeterlidir. Ağzınızın pis kokmasından şikayet ediyorsanız, dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir bardak su için. Ağız kokunuzun gittiğini fark edeceksiniz.

Ramazan Ayında Su İçmenin Önemi Nedir?

Ramazan ayında da sıvı almanın önemi büyüktür. Ramazan ayını yazın sıcak günlerinde karşılamak zordur. Sıcak günlerde oruç tutmak da zorlaşır. Vücut sıcak günlerde fazla susuz kalınca tansiyon düşmesi, göz kararması, halsizlik, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Tüm bu rahatsızlıkların görülmemesi için iftarla sahur arası bolca sıvı içeren yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Tüm bu yiyecek ve içeceklerin haricinde günde en az 2 litre su da tüketilmesi gerekir. Çünkü salatalık, karpuz, kavun gibi sıvı içeriği yüksek yiyecekler tüketilse yada çay, meyve suyu, ayran gibi içecekler içilse bile hiçbiri suyun yerini tutamaz. Bu yiyecek ve içeceklerin yanında bolca su içmeye de dikkat edilmelidir. Ayrıca gün içinde havaların sıcak olması sebebiyle terleme ile vücut yüksek oranda sıvı kaybeder. Kaybedilen sıvı yerine yeni sıvı içilmezse vücutta rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu yüzden bu sıcak havalarda bol bol su içilmelidir.

Su İçmek İçin En Uygun Zamanlar Hangileridir?

 • Uyanınca kahvaltıdan önce 1 bardak su içmek: organları çalıştırır.
 • Yemek yemeden yarım saat önce 1 bardak su içmek: iştahı kapatır ve daha az yemek yemeyi sağlar
 • Yatmadan önce 1 bardak su içmek: felç geçirme ve kalp krizi riskini azaltır.

Bir Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir?

Kalp, beyin gibi hayati fonksiyonları olan organların bile büyük çoğunluğu sudur. Bu yüzden susuz kalmak tüm organları olumsuz etkiler ve hastalıklara sebep olur. Yetişkin bir kişi günde 8 ile 10 bardak arasında su içmelidir. Başka içecekler tüketiyorum diye düşünmeyin, hiçbir içecek suyun yerini tutamaz.

Daha Fazla Su İçmek İçin 5 İpucu:

Çok fazla su içemiyorum yada içmeyi unutuyorum diyorsanız işte size kolay bir şekilde vücudunuza su alabileceğiniz yöntemler:

 • Yediğiniz her öğünün yanında mutlaka masanıza bir bardak su koyun.
 • Sevdiğiniz içecekler varsa onları sıkça tüketin. Bu durumda vücudunuza sık sık sıvı almış olacaksınız.
 • Daha fazla meyve ve sebze yeyin. Vücudumuza giren suyun neredeyse %20’si meyve ve sebzelerden sağlanır.
 • İş yerinde masanızda, arabanızda yada çantanızda mutlaka bir şişe su bulundurun.
 • Su içmek istemiyorsanız bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak içecekler seçin ve onları sık sık tüketin.
Kaynaklar:

Webmd : diet/features/6-reasons-to-drink-water
Health : health/gallery
Mindbodygreen : 10-Reasons-Why-You-Should-Drink-More-Water
Greatist : health/reasons-to-drink-water

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar, öncelikle bu güzel ve ayrıntılı yazıyı yazdığınız için çok teşekkür ederim. Ben çok fazla su içen biri değildim fakat yazınızdan sonra daha fazla su içmeye dikkat edeceğim. Zaten ramazan geliyor, susuz kalmamak için iftardan sonra bolca su içmemiz lazım..

  • Merhaba Erol Bey, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Mutlaka gün içinde bolca su içmelisiniz, su bizi hastalıklardan korur, vücudun sıvı dengesini düzenler. Ramazan boyunca da akşam iftardan sonra sahura kadar bol bol su içerek gün içinde kaybettiğimiz suyu tamamlamamız gerekiyor.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.