Soğuk Algınlığı Belirtileri

Bir üst solunum yolu hastalığı olan soğuk algınlığı, aynı zamanda bir çeşit virüs hastalığıdır. Soğuk algınlığında vücut bitkin düşer, zayıflar. Soğuk algınlığı belirtileri kendini göstermeye başladığında kişi çoktan bu virüsleri bünyesine almıştır. Soğuk algınlığı belirtileri sıralanacak olursa, ilk belirti burun yanması veya burun tıkanıklığıdır. Tabi ki soğuk algınlığı belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bir kişide baş ağrısıyla başlarken diğer bir kişide burun akıntısıyla başlayabilir.

Ancak genel olarak belirtileri, baş ağrısı, bitkinlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burunda yanma, burun tıkanıklığı, ses tonunda değişme, ses kısıklığıdır. Hapşırma, yüksek ateş, iştahsızlık, yenilen yiyeceklerden tat alamama, öksürük ve gözlerde sulanma da  diğer belirtileridir. Aynı zamanda grip, nezle gibi hastalıkları da beraberinde getirir.Kış aylarında ve soğuk havalarda nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanmamak çok zordur.

soğuk algınlığı belirtileriSoğuk algınlığı belirtileri ile birlikte gelen grip kişiyi oldukça yorgun ve bitkin düşürmesinin yanında günlük işlerini kolaylıkla yapmasını da engeller. Bu soğuk algınlığı durumunda yapmanız gereken bol bol dinlenmek, bitki çayları içmek, bolca sebze ve meyve tüketmektir.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Bugünlerde herkesin sorusu aynıdır ‘soğuk algınlığına ne iyi gelir?‘ Bu sorunun cevabını arayan kişiler için bir yazı hazırladık. Eğer sizde bu duruma ne iyi gelir yada iyi gelen bitkiler şeklinde bir yazı arıyorsanız, umarız yazımızda aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Bu kış hastalığına iyi gelecek birçok sebze ve meyve mevcuttur. Fakat ilk yapmanız gereken dinlenmektir. Ara ara içtiğiniz bitki çayları ve ılık bir duş da bu hastalığı kolayca atlatmanıza yardımcı olacaktır. Bu kötü rahatsızlığa iyi gelen sebzeler arasında kışın kolaylıkla bulabileceğiniz sebze lahanadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, nezle, grip gibi hastalıkların geçmesi için lahana başlıca tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır.

Soğuk Algınlığı İçin Hangi Bitkiler Kullanılmalıdır?

soğuk algınlığı ne iyi gelirKış aylarında sofralarınızda en basit olarak lahana turşusu tüketmeniz bile sizi kış hastalıklarına karşı koruyacaktır. Lahana bronşite, astıma hatta romatizmal hastalıklara karşı bile kullanılabilir ve rahat bir nefes almanızı sağlayabilir. Ayrıca lahana çorbası yada lahana yemeği de gribe karşı büyük şifa sağlar. Lahanadan farklı olarak kırmızı yada yeşil elma da sizi grip, bronşit gibi hastalıklara karşı korur ve solunum yolu hastalıklarını önler. Balgam, yüksek ateş ve nezle rahatsızlıklarının karşıtı olarak da elma tüketmelisiniz. Limon da özellikle boğazınızdaki ağrıyı geçirmek, boğazınızı yumuşatmak, öksürüğünüzü geçirmek amacıyla kullanılması gereken özel bir bitkidir. Bu kötü rahatsızlık için limonun bal ile karıştırılıp tüketilmesi soğuk algınlığına karşı sizi koruyacaktır.

Papatya da özellikle papatya çayı olarak tüketildiğinde bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar için muhteşem bir doğal çözüm yoludur. Bitkisel çaylar olarak civanperçemi çayı da en az papatya çayı kadar etkilidir. Bu hastalığı yenmenize yardımcı olacak diğer yiyecekler çorbalardır. Şifalı bir çorba hem boğazınızı yumuşatacak hem de kolaylıkla yemek yemenizi sağlayacaktır. Siz de kış aylarında soğuk algınlığı hastalığına yakalanmak istemiyorsanız veya bu hastalıktan kurtulmak istiyorsanız yazımızda söylediklerimizi dikkate alarak uygulayın ve sağlığınıza kavuşun.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.