Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırt ağrısının birçok sebebi olabilir. Öncelikle sebepleri araştırılarak sonrasında çözüm bulmaya çalışılmalıdır. Kalp rahatsızlıkları, akciğer rahatsızlıkları gibi hastalıklar sebebiyle oluşan sırt ağrılarına mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kas ağrıları, ağır kaldırmak, uyku düzensizliği gibi sebeplerle oluşan sırt ağrılarına iyi gelen birçok yöntem vardır.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Düzenli yürüyüş yada spor yaparak, uyku kalitesini arttırarak ve stresten uzak durarak sırt ağrılarına çözüm bulunabilir.

At Kestanesi Kremi Fayda Sağlar.

Viks yada at kestanesi kremi gibi jeller hafif nane kokuludur. Sırta sürdükten sonra bir ferahlık ve çok hafif bir yanma hissi verir. Sırtta oluşan kas ağrılarına karşı at kestanesi kremi sürülerek bir havlu yardımı ile kapatılır. Bu şekilde uzanarak dinlenilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere at kestanesi kremi uygulanabilir.

Düzenli Egzersiz Yapılmalıdır.

Sırt ağrılarına iyi gelecek bazı egzersizler mevcuttur. Bu egzersizler sayesinde sırt kasları esner. Esnek kaslar daha az ağrı yapar. Evde kapıya dayanarak kollarınızı yukarıya doğru uzatın. Öne doğru esneyin. Bu sayede sırt kasları esneyecektir. Ayrıca tenis topu gibi bir topu duvar ile sırtınız arasına koyun. Duvara dayanmış topu sırtınızda gezdirin. Top sırtınızdaki kaslara bir nevi masaj yapacaktır. Ayrıca yüzme, yürüyüş, yoga ve pilates gibi aktiviteler yarar sağlar

Sıcak Yada Soğuk Kompres Uygulayın.

Sıcak yada soğuk kompres uygulamak ağrılara iyi gelir. Genellikle iltihaplanma ve şişlikler için bir buz torbası yardımıyla soğuk terapisi uygulanabilir. Kas ağrıları, gerginlik ve kramplar için sıcak su torbası ile sıcak kompres kullanılır.

Zerdeçal Fayda Sağlar.

İçeriğindeki cucurmin maddesi sayesinde iyi bir ödem atıcı ve iltihap söktürücüdür. Bu etkileri için bir yemek kaşığı bal, iki yemek kaşığı toz zerdeçal ve iki yemek kaşığı ılık süt bir kasede karıştırılır. Macun kıvamına getirilir. Hazırlanan karışım masaj yapar şekilde sırta sürülür.

Sırt Destekleyicisi Kullanın.

Uzun süre oturmak yada hareketsiz kalmak ağrılara sebep olabilir. Uzun süre oturuyorsanız yada iş yerinizde uzun süre oturarak çalışıyorsanız sırt destekleyicisi kullanabilirsiniz. Destekleyiciler sandalyelere takılır. Özellikle bel kısmına gelen tarafı bombelidir. Bu sayede sırtı destekler. Daha düzgün bir şekilde oturmaya yardım eder.

Papatya Çayı İyi Gelir.

Günde bir fincan papatya çayı içmek ağrıları rahatlatır.

Ayakkabılarınızı Değiştirin.

Vücut yapısına uygun olmayan yada vücut yapısını desteklemeyen ayakkabılar giymek ağrılara neden olabilir. Özellikle çok yüksek topuklu ayakkabılar yada tamamen düze tabanlı ayakkabı giymek vücudun duruş şeklini bozarak sırtta bulunan kaslarda gerilmelere neden olabilir.

Yastığınızı Değiştirin.

Yeterli kalitede uyku uyumak sırt ağrılarını hafifletir. Kaliteli uyku için uygun sertlikte bir yatak ve uygun bir yastık gereklidir. Yastık sırtı ve boynu düz bir çizgide tutacak şekilde destekleyici olmalıdır. Çok alçak yada çok yüksek yastıkta uyumamak gerekir.

Stresten Uzak Durun.

Stres birçok rahatsızlığın tetikleyicisidir. Fazla stresli bir yaşam sırt bölgesinde ağrılara neden olur. Bu yüzden stresle baş etmenin yöntemlerini öğrenmek gerekir. Stresli olunan zamanlarda derin nefes almak, meditasyon yapmak, hoşunuza giden müzikler dinlemek stresle baş etmeye yardım edebilir.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun.

Boy ve kilo oranı bir denge içinde olmalıdır. Boy uzunluğuna göre kilolu olan kişilerde bu tip ağrılara yakalanma oranı daha yüksektir. Bu nedenle ideal kiloda olmaya dikkat edin.

Kaynaklar:

Medicalnewstoday : articles/322582

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz