Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sinek ısırığı kaşıntı, kızarıklık ve şişmeye neden olur. Sinek ısırığına iyi gelen birçok yöntem mevcuttur. Elma sirkesi  kullanmak, limon suyu sürmek gibi evde uygulanabilecek birçok metot sivrisinek ısırığına iyi gelen yöntemlerdendir. Parfüm, deodorant gibi maddeler sinek ısırığı lekesi oluşturabilir. Sivrisinek ısırığı lekesi oluşmaması için ısırığın olduğu bölgeye parfüm, krem ve deodorant gibi maddelerin değmemesi gereklidir.

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinekler genellikle yaz aylarında ortaya çıkar. Yeşilin bol olduğu, dere kenarları, su birikintileri gibi yerlerde görülürler. Çoğalabilmek için başka canlıların kanını emerler. Isırdıktan sonra enfeksiyon riski oluştururlar.

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Tuzlu Su Karbonat Karışımı İyi Gelir.

Isırık olan bölgedeki kaşıntının azalması için tuzlu karbonatlı su kullanılabilir. Bir çay bardağı suyun içine bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat ekleyin. Güzelce karıştırıp kaşınan bölgeye sürün. 30 dakika aralıklarla bu karışımı uygulayabilirsiniz. Bu uygulama kaşıntının azalmasına yardım eder.

Elma Sirkesi Rahatlama Sağlar.

Elma sirkesi asit özelliği sayesinde iyi gelir. Batma ve yanma hissini azaltır. Bir parça pamuğun üzerine 5 damla elma sirkesi damlatılır. Bu şekilde sirkeli pamuk kaşınan yere uygulanır.

Birçok Bitkisel Yağı Kullanabilirsiniz.

Bitkisel yağlar sinek sokmasına karşı rahatlama sağlar. Biberiye yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı ve sedir yağı iyi gelen yağlar arasındadır. Bu yağlardan az miktarda alınarak su ile seyreltilir. Seyreltildikten sonra ısırık olan bölgeye sürülür.

Limon Suyu Sürebilirsiniz.

Yarım limonun suyunu sıkın. Sineğin ısırdığı kaşınan bölgeye sürün. Limon suyunun alerjik reaksiyonların etkisini azaltma özelliği vardır.

Sivrisinek Isırığı Şişmesine Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırığının şişmesine iyi gelen birçok yöntem mevcuttur. Kaşıntı ile birlikte şişliğin geçmesi rahatlama sağlar.

Kolonya Sürülerek Kaşıntı Giderilir.

Isırıklarda en bilinen yöntemlerden biri kolonya sürülmesidir. Kolonya sürülerek kaşıntı ve şişlik azaltılır. Ayrıca ferahlama hissi sağlar.

Bal Sürmek Fayda Sağlar.

Kaşınan bölgeye bal sürebilirsiniz. Balın antibakteriyel özelliği vardır. Şişliğe ve kaşıntıya iyi gelir.

Diş Macunu İyi Gelir.

Şişliğin inmesi için şiş olan bölgeye az miktarda diş macunu sürülür. Bu sayede bir süre sonra şişlik iner.

Muz Kabuğu Yarar Sağlar.

Muz kabuğunun birçok faydası vardır. Sivrisinek ısırıklarına iyi gelmesi de bu faydalarından biridir. Şiş olan bölgeye muz kabuğu sürülerek rahatlama sağlanabilir.

Poşet Çay Şişliği Azaltır.

Demlenmiş poşet çaylar soğutularak kullanılabilir. Poşet çaylar soğutulduktan sonra ısırık olan bölgenin üzerine konur. Bölgenin nemlenmesini ve şişliğin azalmasını sağlar.

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

Sivrisinek ısırığını geçirmek için birçok metot uygulanabilir. Sineklerin ısırdıkları bölgede bir süre izler kalabilir. Bu izleri, kaşıntıyı, kızarıklığı geçirmek mümkündür.

Kabartma Tozu Uygulayın!

Bir yemek kaşığı kabartma tozuna yeteri kadar su ekleyerek macun kıvamına getirin. Macun kıvamındaki kabartma tozunu ısırık olan yere sürerek 10 dakika bekletin. Rahatlamaya yardım edecektir.

Soğan Sürebilirsiniz.

Soğan herkesin evinde bulunur. Bu nedenle kolayca temin edilip kullanılabilir. Bir adet soğanı ikiye bölerek ısırılan yere sürebilirsiniz. Bir süre sonra rahatlama sağlayacaktır. Kokmasına karşı soğan sürdüğünüz bölgeyi suyla yıkayabilirsiniz.

Kaşıntı İçin Buz Uygulayabilirsiniz!

Buz uygulaması vücuttaki şişlik ve morarma durumlarda sık sık kullanılarak yarar sağlar. Şişlikleri indirici, morarmaları azaltıcı özelliği vardır. Sinek ısırıklarında kullanılarak kaşıntı oluşumunu azaltır.

Sinek Isırığına İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Evde hazırlanabilecek doğal yöntemler ile sinek ısırıklarından kurtulabilirsiniz.

Aloe Vera Kullanılabilir.

Aloe vera ciltle ilgili mucizevi bir bitkidir. Birçok cilt rahatsızlığına iyi gelir. Sinek ısırığı ve kaşıntısı için yarar sağlayan bir bitkidir. Aloe vera jeli kaşıntı için kullanılabilir. Bir adet aloe vera yaprağı koparılarak içindeki jel kaşınan ve şişmiş bölgeye sürülür. Bir süre sonra şişlik ve kaşıntı geçer.

Kekik Yarar Sağlar.

Kekik antibakteriyel ve antifungal bir bitkidir. Bu özellikleri sayesinde mikropları yok eder. Isırık olan bölge için bir miktar taze kekik toplanarak ezilir. Ezilen kekik yaprakları ısırık olan bölgeye sürülür. Bu sayede enfeksiyon riski azaltılır.

Fesleğeni Evinizden Eksik Etmeyin!

Fesleğen özellikle yaz aylarında sinekleri uzak tutar. Fesleğenin kendine has kokusunu sinekler sevmez. Bu nedenle evinizde, balkonunuzda fesleğen yetiştirerek sinekleri uzak tutabilirsiniz. Isırıklar, kaşıntı için ise birkaç fesleğen yaprağı koparılarak ezilir. Ezilen yapraklar kaşınan yere sürülür. Bu sayede kaşıntı giderilir.

Papatya Suyu Uygulayabilirsiniz.

Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya atılır. Bu şekilde hazırlanan su yarım saat buzdolabında bekletilir. Yarım saat sonunda papatyalar sıkılarak alınır. Bekletilen suyun içine bir parça pamuk batırılarak ısırık olan yerde 10 dakika bekletilir. Papatyanın cildi iyileştirici, iltihabı azaltıcı etkisi vardır.

Sarımsak Sürmek İyi Gelen Yöntemlerden Biridir.

Isırık olan bölgeye bir miktar çiğ sarımsak kesilerek sürülebilir. Öncelikle hafif bir batma ve yanma hissedilir. Fakat sonrasında rahatlamaya yardım eder. Sarımsak antibiyotik etkisi olan doğal bir yöntemdir.

Kaynaklar:

Healthline : health/outdoor-health/home-remedies-for-mosquito-bites
Globalhealingcenter : natural-health/natural-home-remedies-for-mosquito-bites

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.