Sarımsak Suyu Faydaları ile Şifa Dağıtıyor!

Birçok kişi kokusu yüzünden sarımsak yemek istemez. Sarımsak yeyince ağız kokusu oluşur ve bu koku diğer insanları rahatsız eder. Dişleri fırçalamak da kokuyu engellemez. İşte bu sebepten dolayı sarımsak yemek yerine kullanılabilir. Ayrıca sarımsak suyu sağlık açısından da çok faydalıdır, birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Peki sarımsak suyunun faydaları nelerdir?

Sarımsak Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Astım, nefes darlığı gibi şikayetleriniz mi var? Sarımsak suyu faydaları ile astıma karşı şifa bulabilirsiniz. Astım rahatsızlığı için bir bardak su içine 2 yemek kaşığı bal ve 10 damla sarımsak suyu damlatın. İyice karıştırın ve bu karışımı tüketin. Astım rahatsızlığına bu karışımın iyi geldiğini fark edeceksiniz.
 •  Kış ayları geldi. Grip, nezle ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar herkesin derdi olmaya başladı. Sarımsak suyunun faydaları arasında boğaz ağrısına da iyi gelmesi şifaları arasındadır. Ilık su ile bir miktar sarımsak suyunu karıştırın ve yutmadan gargara yapın. Boğaz ağrılarınız zamanla iyileşecek, şifa bulacaksınız.
 • Öksürüğe iyi gelmesi de sarımsak suyu faydaları arasındadır. Ayrıca soğuk algınlığına karşı da koruma sağlar.
 • Sivilce ve akne şikayetleriniz varsa yine bu şifalı bitkinin suyunu kullanabilirsiniz. Sivilcelere uygulandığında sivilceleri yok etmeye yardımcı olur.
 • Böcek sokması durumunda böcek sokan bölgedeki ağrının azaltılması için de kullanılabilir. Böcek sokan bölgeye azıcık dökün ve masaj yapın.
 • Kolesterolü düzenlemeye yardım eder.
 • Bağırsaklara karşı da faydalı bir içecektir.
 • Vücuttaki zararlı maddelerin, toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder.
 • Kalp krizi riskini azaltır ve kalp krizi geçirmeye sebep olacak hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirir.
 • Damar sertliğini azaltır. Damar tıkanıklığına iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır. Vücuttaki ödemin ve şişkinliğin atılmasına yardım eder.
 • Saç kıran hastalığına karşı koruma sağlar.
 • Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
 • Doğal bir antibiyotik olan sarımsak aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar, özellikle kolon ve mide kanseri türlerine karşı koruyucudur.
 • Felç geçirme riskini azaltır.
 • Akciğer sağlığını korur.
İlginizi Çekebilir:  Peynir Faydaları Saymakla Bitmiyor

Sarımsak Suyu Saç Çıkarır Mı?

Uzun yıllardır sarımsağın saç sağlığında kullanıldığı bilinmektedir. Sarımsağın saç köklerini kuvvetlendirerek saç çıkarmaya yardımcı olduğu, saçların uzamasını hızlandırdığı, saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini azalttığı yapılan birçok araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Sarımsak suyu kullanılarak saç dökülmesi engellenebilir. Bunun için saçların döküldüğü kısımlara bir pamuk yardımı ile  sürebilirsiniz. Günde iki kez uygulanabilir. Yalnız gözlere kaçmamasına dikkat edilmelidir, gözlerle temas ettirilmemelidir.

Sarımsak Suyu Şifa Dağıtıyor

Sarımsak Suyu Kulak Ağrısına İyi Gelir Mi?

Kulak ağrısı bazı durumlarda kulak iltihabı sebebiyle oluşabilir. Kulaktaki iltihabın iyileşmesi ile de ağrı yavaş yavaş azalır. Kulak ağrısı için kullanılabilir. 2 adet sarımsak dişleri soyularak ezilir ve çıkan su kulağa iki yada üç damla olarak damlatılır. Zamanla iltihap kuruduğu için ağrı da hafifleyecektir.

Sarımsak Suyu Nasıl Yapılır?

Bir baş sarımsaktaki tüm sarımsak dişleri alınır, kabukları soyulur ve yıkanır. Yıkanan sarımsaklar sarımsak eziciye koyulur ve püre haline gelene kadar ezilir. Bir kasenin içine süzgeçten geçirir şekilde sıkılarak suyu çıkarılır. Çıkan bu suya 1-2 bardak içme suyu eklenir. Bu şekilde faydaları olur.

Sarımsak Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Sarımsak suyunun cilt ile teması bazı durumlarda cildi yakarak tahriş edebilir. Bu yüzden cilt üzerinde büyük bir bölgeye uygulamadan önce küçük bir bölgede deneyin. Ayrıca sürdükten sonra uzun süre yıkamazsanız da yakıcı olabilir. Bu yüzden cilde sürdükten sonra çok bekletmeden yıkayın. Bazı kişilerde baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler mutlaka doktorlarına danışarak sarımsak suyu kullanmalıdır.

Kaynaklar:

Stylecraze : articles/amazing-health-benefits-of-garlic-juice
Juicing-for-health : health-benefits-of-garlic
Livestrong : what-are-the-benefits-of-garlic-juice

Önceki İçerikHint Yağı Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikHavuç Yağı Nasıl Yapılır?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz