Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis adını çok fazla kişinin duymadığı bir üründür. Çok bilinmemesine rağmen faydaları oldukça fazla olan bu maddeyi arılar üretir. Arılar aslında kendi kovanlarını korumak için üretir. Fakat sağlık açısından kullanıldığında da sağlığa faydaları oldukça fazladır. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalarla birlikte kansere karşı kullanılması, iyi gelmesi önemli faydalarından biridir. Kansere karşı fayda sağlamasının yanı sıra, boğaz ağrısına iyi gelmesi, cilt için kullanılması, diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Arılar tarafından üretilen ve birçok rahatsızlığa iyi gelen propolisin faydalarından bazıları şöyledir:

 • Kansere karşı fayda sağlar. Kansere karşı olan etkisiyle birçok kişinin umudu haline gelmiştir. Propolis 300 kadar aktif madde içerir. Bu etkisi ile ilgili araştırmalar yapıldığında propolisin içinde bulunan etken maddelerden bazılarının kansere karşı iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Özellikle kanserojen hücrelerinin çoğalmasını engeller, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşme olasılığını düşürür ve kanserin bir organdan diğerine yayılmasını önler. Bu etkileri ile kansere karşı savaşmaya yardım eder. San Diego State Üniversitesi Biyoinformatik ve Tıbbi Enformatik Araştırma Merkezinden Dr. Seema Patel propolis ve kanser üzerine detaylı bir araştırma yapmıştır. Laboratuar çalışmalarına göre, beyin, kafa ve boyun, cilt, kan, pankreas, böbrek ve mesane, prostat, kolon, meme, karaciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı propolisin faydalı olabileceği belirtilmiştir. Yine de kanser oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi uygulanmalıdır. Bu nedenle kansere karşı propolisi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

 • Antibakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda anti fungal ve anti viral özelliği de vardır. Yapılan bir çalışmaya göre, bu özellikleri sayesinde yaraların hızla iyileşmesine katkı sağladığı belirtilmiştir.
 • Yanıklara iyi gelir. 2002 yılında Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yanıkları önleyici etkisi vardır. İkinci derece yanıkların tedavisinde iyileştirici etkisi vardır.
 • Diş yapısını korur. Eski Yunan ve Roma zamanındaki doktorlar propolisi ağız dezenfektanı olarak kullanırdı. Günümüzde ise diş eti iltihabına karşı etkili olduğu belirtilmektedir. Dişlerde bakteri plağı oluşumunu önler, diş çürümelerini azaltır. Aynı zamanda kemik ve kıkırdak yapısının da korunmasını sağlar.
 • Siğillere iyi gelir. Farklı siğil tipleri bulunan hastalara 3 ay boyunca propolis ve ekinezya uygulandı. Bu çalışmanın sonucuna göre, propolis kullanan hastaların siğillerinde daha yüksek iyileşme görüldü.

Propolisin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Soğuk algınlığı, üşüme ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Akne gibi cilt rahatsızlıklarına fayda sağlaması da propolis faydaları arasındadır.
 • Dermatit için kullanılabilir.
 • Parazitlere karşı koruma sağlar.
 • Boğaz ağrısına iyi gelir.

Propolis Nedir?

Bal arıları propolisi çeşitli bitkilerin gövdesinden, tomurcuklarından toplayarak kendi tükürükleri ile birleştirerek oluştururlar. Arı poleninden farklı bir madde olan propolis, reçine yada yapışkan olarak tanımlanan bir maddedir. Aslında arılar propolisi kovanı korumak için üretirler. Kovanın açık yada çatlak olan kısımlarını bu madde ile kapatırlar, kovanın iç kısmını kaplarlar, başka zararlı organizmanın yada canlıların kovana girmesini engellerler. Propolisin içeriği arıların hangi bitkiden topladığına, toplama zamanına, toplama yerine göre değişiklik gösterir. Bilim adamları inceleme yaptığında propolisin içeriğinde amino asit, polifenoller, aldehitler, steroidler gibi 300’den fazla doğal bileşen olduğunu keşfettiler. Genel olarak çiğ propolis yaklaşık yüzde 50 reçine, yüzde 30 mum, yüzde 10 uçucu yağ, yüzde 5 polen, yüzde 5 çeşitli bileşiklerden oluşur.

Propolis Nereden Alınır?

Birçok faydası olan propolisi özellikle aktarlarda bulmak ve almak mümkündür. Zamanla faydalarının daha çok bilinmesiyle birçok aktarda bulabilirsiniz. Yaygın olarak sıvı ve katı formuyla iki şekilde satışı yapılmaktadır. Sıvı olanı damla gibidir, katı olan ise küçük kahverengi, yeşil yada sarımsı taneler şeklindedir. Sıvı olan hali daha çok tercih edilir. Çünkü propolisin bu şekilde kullanımı daha kolay ve yaygındır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Katı ve sıvı olarak iki farklı şekilde satılan propolis, farklı şekillerde kullanılır. Katı olan halini rendeleyerek yiyecek ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Sıvı olan halini ise bir çay bardağı çayın içine 10 damla ilave ederek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda boğaz iltihabı yada diş eti rahatsızlığınız varsa, sıvı propolisle gargara yapabilirsiniz.

Günümüzde kremlere, losyonlara, merhemlere, diş macunlarına da yeni yeni propolis ilavesi yapılmaktadır. Bu şekilde de kullanımı mevcuttur.

Propolisin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bir rahatsızlığınız için propolisi kullanacaksanız, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Bal veya arılara karşı alerjiniz varsa propolise karşı da alerjiniz olabilir. Bu şekilde alerjiniz varsa yine kullanmadan önce doktora danışmalısınız.
 • Astım rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Herhangi bir rahatsızlık için düzenli ilaç kullanıyorsanız kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar:

Greenmedinfo : 7-health-benefits-bee-propolis
Draxe : bee-propolis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz