Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakal birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmesinin yanı sıra portakalın faydaları da birçok kişi tarafından araştırılıyor. Kanser türlerine karşı koruma sağlaması, kabızlığa iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi portakalın faydalarından sadece bazılarıdır.

Portakal Faydaları Nelerdir?

Portakal Suyu
Portakal Suyu

Ortalama 70-90 kalori içermesinin yanında yüksek oranda şeker içeriğine sahip olan portakalın faydaları şunlardır:

 • Birçok vitamin türü içerir. Başta C vitamini olmak üzere, A, B, C, D ve E vitaminlerini içerir. Tüm bu vitaminlerin yanında demir, bakır gibi makro ve mikro elementleri de yüksek oranda barındırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük C vitamini ihtiyacının %72’sini karşılar. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Böbrek hastalıklarına iyi gelir. Özellikle böbrek taşı oluşumuna karşı korur.
 • Kolesterole iyi gelir. Kolesterolü düşürücü meyveler arasındadır.
 • İçeriğindeki magnezyum sayesinde kan basıncını dengeleyici özelliği vardır. Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyonu da düzenler.
  Kansere karşı koruma sağlaması da portakal faydaları arasındadır. Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Mide kanseri, kolon kanseri, meme kanseri, deri ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı korur.
 • Sindirim sisteminizi düzenler. Yüksek lif içeriği ile kolay sindirime yardımcı olur. Bu sayede kabızlık için de önleyici etki yapar.
 • Bağırsaklara fayda sağlar.
 • İyi bir potasyum kaynağıdır. Bu sayede kalbi korur.
 • Ayrıca portakal vücuda direnç kazandırır, güç verir. Zindelik sağlar. Bu şifalı meyveyi tüketirseniz vücudunuz güçten düşmez.
 • Turunçgiller arasında önemli bir yeri olan portakal gibi limon, mandalina, greyfurtta önemli meyveler arasındadır.
 • Göz sağlığını korur.
 • Her gün bir tane yemek vücudu toksinlerden korur.
 • Beyaz çiçekleri uykusuzluğa karşı çay hazırlamak için kullanılır. Uykusuzluk sorunu çekenler artık şifa bulacaklar. Kurutulmuş çiçekleri suda kaynatılarak süzüldükten sonra içine bal atılıp içilirse uykusuzluğa çare olabilir.
 • Beyin gelişimine etki etmesi de portakalın faydaları arasındadır. İçeriğinde bulunan B9 vitamini ve folik asit nedeniyle beyin gelişimini teşvik eder, beyni korur.
 • Sperm kalitesini arttırır. Spermleri korur.
İlginizi Çekebilir:  Biberiye Yağı ve Biberiye Yağı Faydaları

Cildi Yaşlanmaya Karşı Korur!

Beta karoten cilt için oldukça faydalı, cildi koruyan bir antioksidandır. Portakalın içinde oldukça fazla miktarda beta karoten bulunur. Beta karoten dışında içeriğindeki A ve C vitaminleri de cilde fayda sağlar. Bu sayede portakal tüketimiyle cilt korunur. Ciltteki yaşlanma ve kırışıklık belirtileri azaltılır.

Gribe Karşı Portakal İle Korunun!

Solunum hastalıkları için bire birdir. Özellikle grip, nezle, soğuk algınlığı, yüksek ateş gibi soğuk havalarda kolaylıkla yakalanabileceğiniz hastalıklara karşı koruma sağlar. Kış günlerinde bolca tüketmelisiniz. Grip gibi hastalıklardan bu şekilde kolaylıkla korunabilirsiniz. Bakteriyel ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Portakal DilimiPortakal Nasıl Ve Nerelerde Kullanılır?

Ayrıca portakal kabuğu da pektin açısından zengin olduğu için reçel yapımında kullanılırsa da şifa sağlar. Birçok kişi evinde yaptığı reçellerde bu şifalı meyvenin kabuğundan yararlanır. Güzel ve hoş bir kokusu vardır. İnsanlar portakalın kabuğunu tükettiği zaman hoş bir tat elde eder. Aynı zamanda keklerde, pastalarda hem süsleme amaçlı hem de tat verme amaçlı kullanılır. Kozmetik sanayinde de parfüm yapımında kullanılır. Zaten kabuğunu keserseniz veya kabuğu biraz irdelerseniz güzel kokusunu hemen duyarsınız. Bazı ülkelerde ise geleneklere göre evlilik ve aşk sembolü olarak portakal çiçeği kullanılır. Gelin çiçeği bu şekilde süslenir. Hatta gelinlerin saçına bile bu meyvenin çiçeği takılır. Feng shui felsefesine göre de refah ve bolluk sembolüdür.

Portakalın Zararları Nelerdir?

Gastrit ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişiler çok fazla portakal tüketmemelidir. Mide asidini arttırır ve midenin yanmasına, mide ekşimesine sebep olur.

Kaynaklar:

Care2 : greenliving/13-health-benefits-of-oranges
Medicalnewstoday : articles/272782
Thehealthsite : fitness/health-benefits-of-oranges
Healthfitnessrevolution : top-10-health-benefits-of-oranges
Stylecraze : benefits-of-oranges-for-skin-hair-and-health

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz