Piyaz Tarifi

0
Piyaz
Piyaz

Bazı yiyecekler içerdiği çeşitli malzemelerden dolayı oldukça şifa kaynağıdır. Piyaz da birçok malzeme içermesi sebebiyle şifası bol olan salatalardan biridir. Yapılışı hem pratik hem de tadı harika olan bu şifalı salata hemen hemen herkes tarafından sevilir. Salatalar genellikle zeytinyağlı oluşu ve sağlık açısından faydalı birçok sebze içermesi sebebiyle çok tercih edilir. Piyaz tarifi de kolay ve faydalı olması nedeniyle birçok kişi tarafından sık sık yapılır. Misafirler geldiğinde, hanımların düzenlediği günlerde ne gibi yiyecek hazırlasam diye hanımlar kara kara düşünür. Tatlılar, tuzlular, salatalar ve çaylar sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlanmaya başlar. Özellikle kadınlar altın günlerinde, misafirleri geleceği zaman bu şifalı salatayı hazırlar. Hem hafif oluşu hem de herkesçe sevilmesi dolayısıyla misafirler için ideal bir yiyecektir.

Eğer sağlığa faydalı tarifler hazırlamak isterseniz şifalı tarifler bölümümüze göz atabilirsiniz.

Piyaz Malzemeleri (4 Kişilik)

  • piyaz nasıl yapılır250 gram kuru fasulye
  • 2 adet orta boy soğan
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 demet maydanoz
  • 1 adet domates (isteğe bağlı)

Piyaz Sosu için;

  • Yarım çay bardağı sirke
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 adet haşlanmış yumurta (isteğe bağlı)
  • 4-6 adet siyah zeytin (isteğe bağlı)

Piyaz Nasıl Yapılır?

Malzemeleri çok gibi görünse de piyaz tarifi aslında oldukça kolaydır. Bu şifalı salata için kullanılacak olan fasulyeler bir kaba konur. Kaba fasulyelerin üzerine çıkacak kadar su eklenir. Fasulyeler bir gece suda bekletilir. Su içinde bekletilen fasulyeler daha kolay pişer. Eğer kuru fasulye yemeği de yapmak istiyorsanız fasulyeleri bir gün önceden ıslatın. Böylece fasulyelerin daha kısa sürede piştiğini göreceksiniz. Piyaz tarifi için bir gün önceden ıslatılmış fasulyeler bir tencereye konur. Yine fasulyelerin üzerine çıkacak kadar su ilave edilir. Fasulyeler yumuşayıncaya kadar haşlanır. Fasulyeler yumuşadıktan sonra ocaktan alınır, kısa bir süre tencerede bırakıldıktan sonra süzülerek başka bir kaba konur. Bir bardak sirke üzerine ilave edilip kabın üzerine bir kapak kapatılır. Fasulyeler iki saat kadar bu şekilde sirke ile bekletilir.

piyaz tarifi2 saat geçtikten sonra fasulyelerin sirkesi süzülür. 2 adet orta boy soğan kabukları soyularak yıkanır. Çok küçük olmayacak şekilde küp küp fasulyelerin üzerine doğranır. Maydanoz da yıkanarak soğan ve fasulyelere ilave edilir. İsteğe göre domates de yıkanır ve küp küp karışıma doğranır. Sos için bir kaba yarım çay bardağı sirke, iki çay kaşığı tuz dökülüp karıştırılır. 3 yemek kaşığı zeytinyağı da üzerine ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir. Sos iyice karıştıktan sonra piyaz hazırdır. Servis etmeden önce isteğe bağlı olarak haşlanmış yumurtalar dilimlenerek piyaza ilave edilir. Zeytinleri de isteğe göre salataya ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun. Şifası bol ve tadı harika olan leziz piyaz yemeğe hazırdır.

Piyaz şifası da bol olan bir yiyecektir. İçerdiği fasulye, maydanoz, domates, soğan gibi bitkiler nedeniyle oldukça faydalıdır. Ayrıca yumurta, zeytin gibi ek besinler eklerseniz bu şifalı salatanın şifasını daha da arttırırsınız.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.