Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır?

2

pırasaPek çoğumuzun evinde mevsimine göre yemek pişer. Pırasa, lahana, karnabahar, kereviz gibi sebzeler kışın çoğunlukla pazarlarda ve marketlerde kolaylıkla bulabileceğimiz şifası bol olan sebzelerdendir. Bazı insanlar bu sebzeleri yemeği pek sevmese de bazıları ise bu sebzelere çok düşkündür. Kimisi lahana sever, kimisi ise haftada bir gün karnabahar yemekleri yemeden yapamaz. Tüm bu şifalı sebzeler mevsimine göre sık sık tüketilmelidir. Sağlık açısından da birçok faydası olan bu şifalı sebzeler, yemek, börek, çorba yapılarak yada lezzetli fırın yemekleri şeklinde değerlendirilerek tüketilir. İşte pırasa yemeği de bu değerlendirme şekillerinden biridir. pırasa yemeğiÇeşitli yörelerde böreği de yapılan bu şifalı bitkinin limon ile birlikte yenilen yemeği de enfes bir tada sahiptir. Bu şifalı sebzeyi çiğ olarak da salatalarda tüketebilirsiniz. Küçük küçük doğranarak salatalara, soğana yakın bir tat verir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilen bu sebze, kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir.

Pırasa Yemeği Malzemeleri

  • 1 demet pırasa
  • 2 adet havuç
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay bardağı pirinç
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kırmızıbiber
  • 2 çay bardağı su

Pırasa Yemeği Tarifi

Pırasa yemeği tarifi için öncelikle pırasa temizlenir, baştaki püsküllü kısımları kesilir. Halka halka, küçük olacak şekilde doğranır ve bir kaba konur. Üzerine çıkacak kadar su ilave edilir. Bu arada havuçların kabukları soyulur ve yıkanır. Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilir, yıkanan havuçlar halka halka doğranarak tencereye konur. Havuçların üzerine 2 yemek kaşığı salça da ilave edilerek havuçlar kısa bir süre yağ ve salça ile kavrulur. Daha sonra suda bekletilen pırasa, havuçların üzerine ilave edilir, karıştırılmaya devam edilir. Son olarak pirinç ayıklanır ve yıkanır. Yıkandıktan sonra Tencereye eklenir. Pirinçlerin üzerine 2 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı kırmızıbiber de eklenir. Bir iki kez daha karıştırmadan sonra 2 çay bardağı su da eklenerek yemek pişmeye bırakılır. Pırasalar ve özellikle havuçlar yumuşayıncaya kadar pişirilir. pırasa yemeği tarifiZeytinyağlı pırasa yemeği piştikten sonra servise hazırdır. Üzerine limon sıkıp ve limon suyu ilave edip servis etmenizi öneririz. Limon ile birlikte bu şifalı yemeğin lezzetine lezzet katılıyor.

Bu şifalı sebzenin yemeğinden başka, çorbası, dolması, böreği de yapılabilir. Yörelere göre bu tarifler ve yemekler farklılık gösterir. Hatta ve hatta bu şifalı sebzenin kekini yapanlar bile vardır. Aslında kendisi soğan tadı vermesine ve biraz acı olmasına karşın kek yapımına bile ilave edenler bulunur. Çok çeşitli şekillerde kullanılabilen bu sebzenin faydaları ve şifaları da saymakla bitmez. Bazı insanlar pırasa yemeğini limonsuz severken bazıları limon sıkmadan veya limon suyu olmadan yemezler. Bu tamamen ağız tadıyla ilgilidir.

2 YORUMLAR

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.