Peynir Faydaları Saymakla Bitmiyor

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi peynir, zeytin, reçel, tereyağ, yumurta ve süttür. Tabii bu tercihler kişilere göre değişse de, özellikle peynir ve zeytin ikilisi mutlaka her evde her masada bulunan yiyecekler arasındadır. Bu leziz yiyeceklerin besleyici özelliği dışında sağlık açısından da birçok faydası vardır. Özellikle çocuklar ve yaşlı kişiler mutlaka kahvaltılarını aksatmamalı, düzenli kahvaltı yapmalı ve bu sağlıklı, faydalı yiyeceklerden tüketmelidir. Bu sayede uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamak mümkündür.

Peynir Faydalarını Herkes Bilmeli

Süt birçok farklı şekilde tüketilebilir. Süt kullanılarak, yoğurt, ayran, peynir elde edilebilir. Pastalarda, böreklerde, yemeklerde yada kahvaltılarda bu yiyeceklerden hepsi kullanılır. Bu yiyecekler sağlık açısından da oldukça şifalıdır. Üstelik özellikle farklı şekillerde işlenir ve farklı şekillerde tüketilebilir. Beyaz, otlu, kaşar, örgü, lor, mozarella, permasan gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Herkes hangisini beğenirse onu tercih edebilir. Tabi bu üretimlerin yanında koyun sütünden, keçi yada inek sütünden elde edilenler de vardır. Genellikle inek peyniri birçok kişi tarafından sevilir ve tercih edilir. Fakat koyun ve keçi peyniri tüketen kişiler de vardır. İşte bu leziz yiyeceğin faydalarından bazıları şöyledir:

 1. Yüksek oranda kalsiyum içerir. Vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.
 2. Kemikleri güçlendirici özelliği vardır. Bu yüzden özellikle yaşlılar ve çocuklar bolca tüketmelidir.
 3. Osteoporoz yani kemik erimesini engeller.
 4. Sinir sistemine fayda sağlar.
 5. Sağlıklı kas, kıkırdak ve iskelet sistemine sahip olmaya yardım eder.
 6. Dişleri kuvvetlendirir. Diş minesine de fayda sağlar.
 7. Çinko, potasyum, fosfor ve selenyum gibi mineralleri de içerir. Bu sayede hafızanın kuvvetlenmesine yardım eder.
 8. Obeziteye karşı koruma sağlar.
 9. Zayıflamaya ve kilo vermeye yardım eder. Düzenli kilo vermek isteyen kişiler diyet listelerinde mutlaka peynire yer vermelidir.
 10. Diyabet yani şeker hastalığına karşı koruma sağlar.
 11. Kalp dostudur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 12. Protein ve vitamin açısından da zengindir.
 13. İyi bir antioksidandır.
 14. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 15. A, B ve D vitaminlerini içerir.
 16. İshali önleyici etkisi vardır.
 17. Cildi güzelleştirir. Bu leziz yiyeceği tüketerek sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak mümkündür.
 18. Saç bakımına yardım eder.
 19. Göz sağlığını da korur.
 20. Sindirim sistemini düzenlemeye yardım eder.
 21. Kan basıncını düzenler.
 22. Bağırsak bakterileri ve bağırsak florasını korur.
 23. Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve mide kanserine karşı koruma sağlar.
 24. Kötü huylu tümörlerin gelişimini engeller.
 25. Tükürük salgısını uyarır.
 26. Dişlerdeki plak oluşumunu azaltır.
İlginizi Çekebilir:  Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Çocuklarınız bu yiyeceği tüketmek istemiyorsa krem peynire başvurabilirsiniz. Reçel, bal yada marmelatı ekmeğe sürmeden önce ekmek diliminin üzerine krem peynir sürün. Üzerine bal yada reçeli sürün. Bu sayede çocuklarınız peynir yemiş olacaktır. Üçgen peynirler de birçok çocuk ve yetişkin tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Diyet yapanlar yada kilo vermeye çalışan kişiler de yağsız peynir tercih edebilir. Yağlı ve yağsız çeşitleri bulunan bu leziz yiyecek amaca göre seçilebilir.

Ramazan ayında ise sahur ve iftar vakitlerinde sıklıkla tercih edilir. Sahurda çok ağır yiyecekler yemek istemeyen kişiler kahvaltılık şeklinde yiyecekleri tercih eder. Özellikle sahurda peynirin yanına haşlanmış yumurta, reçel ve zeytin gibi yiyecekler de konulursa hem doyurucu olur hem de günlük ihtiyaç olan protein ve mineral değerleri karşılanır. İftarda ise tüm gün tutulan orucun ardından yağlı ve ağır yiyecekler yenmemelidir. Yağlı yiyecekler vücuda açken daha çok zarar verebilir. Bu nedenle iftarda da kahvaltılıklar tercih edilebilir.

Peynir Kaç Kaloridir?

En çok tercih edilen çeşitler başta beyaz peynir, kaşar ve krem peynirdir. Özellikle kahvaltılarda bu çeşitlere çok rastlanır. Kahvaltılarda rastlanan bu çeşitlerden 100 gram beyaz peynir 235 kalori, 100 gram kaşar peynir ise 404 kaloridir. Bu nedenle diyet yapanlar özellikle kaşar yerine beyaz peynir tercih etmelidir. 100 gram krem peynir ise 350 kalori civarındadır. Genellikle böreklerde kullanılan lor peynirinin 100 gramı ise sadece 85 kaloridir.

Önceki İçerikSaç Dökülmesine Bitkisel Çözüm
Sonraki İçerikSivilce Lekeleri Nasıl Geçer?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz