Okaliptüs Çayının Faydaları ve Demlenmesi

Okaliptüs Çayı

Okaliptü çayı, okaliptüsün  keskin kokusu ve antimikrobiyal özelliklere sahip olması sebebiyle soğuk algınlığı ve sinüslerin tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak Avustralya’nın yerli halkı tarafından ateş düşürücü olarak kullanılan okaliptüs daha sonra, Geleneksel Çin Tıbbında önemli bir bitkisel ilaç oldu. Bugün, ticari ağız gargaraları, soğuk algınlığı ilaçları ve öksürük pastillerini bulabilirsiniz. Bazen solunum yolu enfeksiyonları ve boğaz ağrısı tedavisi için okaliptüs çayı önerilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen, sınırlı klinik çalışmalar sinüs enfeksiyonlarına okaliptüs bileşenin dekonjestan etkiyi desteklediği ortaya çıkmıştır.

Okaliptüs çayı içmeden önce doktorunuza danışın.

Okaliptüs Çayı Nasıl Hazırlanır (Demlenir) ?

 

Okaliptüs çayı hazırlamak için 5 adet okaliptüs yaprağı alınır. 2 bardak su kaynatılır ve kaynayan suyun içine okaliptüs yaprakları atılarak 5 dk. daha bu şekilde okaliptüs demlenir.

Ocaktan alınarak soğumaya bırakılan okaliptüs çayı, ılındıktan sonra içine şeker konularak içilebilir.

Okaliptüs Çayı Tarifi

Astım ve Bronşit için Okaliptüs Çayı Tarifi

  • 1-2 tane kurutulmuş okaliptüs yaprağı
  • 1 gr kuru öksürükotu yaprağı
  • 1 gr kurutulmuş kekik yaprağı
Kaynayan suyun için tüm malzemeleri atın. Bu çay antipasmodic ve dezenfektan özellikleri ile bilinir.

Soğuk Algınlığı Tedavisi için Okaliptüs Çayı Tarifi

  • 2  gram kurutulmuş okaliptüs yaprağı
  • 1 gr kuru nane
  • 2 gram kurutulmuş papatya

Kaynayan suyun için tüm malzemeleri atın. Tadı biraz kötü olursa bak ile tatlandırın. Dekonjestan ve balgam söktürücü etkisi ile doktorlar tarafından reçete ile hastalara önerilmektedir.

Okaliptüs Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Okaliptüs çayının yan etkileri olarak bulantı, kusma ve ishal bildirilmiştir. Okaliptüs çayı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Hamile veya emziren, ya da böbrek veya gastrointestinal sistem rahatsızlıkları, safra yolları hastalıkları, karaciğer hastalığı ya da düşük veya yüksek tansiyon rahatsızlıkları olan hastaların okaliptüs çayı içmemesi önerilir. Çocuklara okaliptüs çayı vermeyin.

İlginizi Çekebilir:  Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?
Önceki İçerikOkaliptüs Yağı Faydaları
Sonraki İçerikOkaliptüsün Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz