Okaliptüs Buhar Banyosu

0

Birçok bitki taze olarak, yemeği pişirilerek, çay yapılarak tüketilebildiği gibi, yenmeden de şifa sağlayabilir. Örneğin buhar banyoları, hazırlanan jeller, yapılan kremler de başlı başına şifa kaynağıdır. Sadece cilt için, vücut için değil evimiz için, yaşam ortamımız için de bitkilerin şifalarından yararlanabiliriz.

Birçok hanım ev temizliğine çok önem gösterir. Misafir geleceği zaman ev baştan aşağı temizlenir. Yada küçük çocukları, bebekleri olan kadınlar da ev temizliğine çok önem verir. Günümüzde birçok temizlik maddesi, deterjanlar, sabunlar, koku verici maddeler kullanılarak ev temizlenir ve güzel kokması sağlanır. Tabii bu arada ev temizliği sağlanırken, evdeki zararlı haşereler, böceklerden de kurtulabilirsiniz. Özellikle tozlu evlerde örümcek ağları oluşur. Bazı şifalı bitkilerle vücudunuz şifa bulurken, evinizi de temizlemeniz mümkündür. Okaliptüs de bu bitkilerden biridir. Hem evinizi temizlemenize, zararlı bakteri ve patojenlerden kurtulmanıza yardım eder, hem de vücudunuza şifa verir. Evde oluşan bakterilerin önlenmesi ve ev temizliği için de okaliptüs buhar banyosu hazırlanarak buharın ev içinde dolaşması sağlanır.

Okaliptüs Buhar Banyosu

Yanıklar ve ciltte çıkan yaralar, çıbanlar için okaliptüs buhar banyosu yapılması önerilir. Böylece bakterilerden arınmış, temiz bir ev ortamı oluşturulur. Temiz ve ferah evinizde çocuğunuz ve bebeğiniz rahatça dolaşabilir ve gezebilir. Evinizin temizlendiğini ve güzel koktuğunu siz de göreceksiniz.

Nefes almakta zorlanıyor musunuz? Sinüsleriniz tıkanıyor mu? Hele hele geceleri nefes alamamak oldukça büyük bir problemdir. Okaliptüs buharı hemen burun yollarını açarak nefes almanıza yardımcı olacaktır. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı dayanıklılık, havadaki bakteri ve mikropları öldürmeye yardımcı olur, o yüzden bir dezenfektandır. Alternatif uygulayıcıları burun ve sinüs tıkanıklığı rahatlatmak için okaliptüs buhar banyosu ve buhar inhilasyonu önerilir.

Okaliptüs Buhar Banyosu Nasıl Hazırlanır?

5 tatlı kaşığı kurutulmuş okaliptüs yaprağının üzerine 5 bardak kaynar su dökülür. Kaynar su döküldükten sonra bu şifalı bitkinin yapraklarının bulunduğu kasenin üzeri bir bez veya havlu yardımıyla buhar uçuşunu engellemek için hemen kapatılır. Çıkan buhar havlu açılıp kaseye doğru eğilerek solunur veya bu şekilde hazırlanan su, duş alınan suya ilave edilerek bu suyla duş alınabilir. Yatıştırıcı bir etki istiyorsanız banyonuza adaçayı ekleyebilirsiniz.

Okaliptüs Banyosuna Kimler Yapmamalıdır?

Birçok bitkinin faydası olduğu gibi bazı kişiler için zararı da olabilir. Zaten her zaman bahsettiğimiz gibi her şeyin fazlası zarardır. Her bitkinin de fazla kullanımı zarar verebilir. Bazı bitkiler bazı hastalıklara iyi gelirken, bazı başka organlar veya hastalıklar tarafından insanlara zarar verebilir. Kalp problemleri, merkezi sinir sistemi bozuklukları olan hastalar ile hamile bayanlar, bebekler , çocuklar ve yaşlı kişilerin okaliptüs buhar banyosu yapması tavsiye edilmez.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.