Muz Faydaları Nelerdir?

Muz severek tüketilen ve hemen hemen herkesin vazgeçilmez olan bir meyvesidir. Muzun faydaları çok olması sebebiyle hemen hemen herkes tarafından çokça tercih edilir. Bu şifalı meyve diğer birçok meyveye göre pahalı olmasına karşın leziz tadıyla vazgeçilmezler arasındadır. Besleyici özelliği olması, doyuruculuğu, hem kek pasta yapımında kullanılması hem de meyve salatalarına koyulması gibi özellikleriyle meyveler içerisinde aranan özelliğe sahiptir. Ve tabii yine bu meyve maymunların vazgeçilmezi, sürekli bıkmadan usanmadan tükettikleri bir meyvedir. Muz herkesin severek tükettiği bir meyve olmasının yanında aslında şifasıyla da dikkat çekiyor. İçerdiği vitamin ve mineral maddeler ile şifa kaynağı olmakla birlikte birçok rahatsızlığı da iyi gelir. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca bu şifalı meyve ile cilt bakımınızı yapmanız da mümkündür.

MuzMuzun Faydaları Nelerdir?

Zengin potasyum içeriği ile kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Sindirimi düzenlemesi ve kabızlığa iyi gelmesi de faydaları arasındadır. Soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı, grip, nezle ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. İştahsızlığa iyi gelir, iştah açar. Hücrelerin ömrünü uzatır, yaşlanmayı ve vücudun erken kırışmasını önler. Saçların güçlenmesine yardımcı olur, saç kırılmasını önlemesi de muz faydaları arasındadır. Vücudun su dengesini düzenler. Sigara bırakmış veya sigarayı bırakmaya çalışan kişiler de mutlaka tüketmelidir. Ayrıca böcek ısırıklarına karşı ısırılan yere muz kabuğu sürerek şişliğin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Anemi yani kansızlığa fayda sağlar. Diyabet yani şeker hastalığına iyi gelir. Kan şekerini düzenler. Kemik erimesi, osteoporoza fayda sağlar. Kalsiyum emilimini arttırarak kemikleri güçlendirir. Göz sağlığını korur. Kalp krizi ve felç geçirme riskini azaltır. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Zekayı açar, sınavlardan önce bir adet muz yemek sınavda başarılı olmanıza yardım eder. Vücut ısısını düşürmeye yardım eder, ferahlık ve serinlik verir.

Kas Kramplarına Karşı Korunun!

Her gün bir yada iki tane tüketerek kas ağrıları ve kas hastalıklarından kurtulabilirsiniz. Kalp kaslarını güçlendirir. Genel olarak kaslara oldukça büyük fayda sağlar. Günde bir tane muz yiyerek gece bacaklarda oluşan kramplara karşı, kas kramplarına karşı koruma sağlar.

Muzun FaydalarıÇocukların Astıma Yakalanma Oranını Azaltır!

Yapılan bir araştırmaya sonucunda günde sadece bir muz yemek çocukların astım hastalığına yakalanma riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu çocuklarda astımın gelişme oranı %34 oranında daha düşüktür. Çocuğunuzun astıma yakalanmamasını istiyorsanız günde bir adet muz yedirmelisiniz.

Kansere Yakalanma Oranını Azaltır!

Düzenli olarak muz tüketmek lösemi yani kan kanserine yakalanma oranını düşürür. İyi bir C vitamini kaynağı olan bu şifalı meyve, kansere sebep olan serbest radikallerin oluşumu engeller. Muz ile birlikte portakal ve portakal suyu tüketilmesi de kan kanseri oluşma riskini azaltır.

Sinir Sistemine İyi Gelir!

Sinir sistemini rahatlatır. Stres, yorgunluk, uykusuzluk için tam bir ilaçtır. Depresyona iyi gelir. Ruh halinizin iyileşmesine etki ederek strese iyi gelmesi muz faydaları arasındadır.

Mideyi Korur!

Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Bebeklerin ve çocukların mamalarına muz ilave edilerek, daha sağlıklı ve doyurucu beslenmeleri sağlanabilir. Yüksek lif içeriği sebebiyle gastrit gibi mide rahatsızlığı olan hastalara da önerilir. Reflü gibi mide rahatsızlıklarına karşı da fayda sağlar.

Muz SuyuMuz Kaç Kaloridir?

100 gram muz 89 kaloridir. Aynı zamanda sindirim sistemini de rahatlatır. Hazımsızlığı giderir. Bu durumda gece mideniz ezildiğinde yada açlık hissettiğinizde tercih edeceğiniz meyveler arasında yer alabilir. Tok tutucu özelliği sayesinde kolay acıkmamayı sağlar.

Anavatanı ve Bilinmeyen Özellikleri!

Hoş tadıyla ve pastalarda kullanılmasıyla sevilen bu leziz meyvenin anavatanı tam olarak bilinmemektedir. Anavatanı bilinmemesiyle birlikte özellikle sıcak bölgelerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Başlangıçta Brezilya ve Güneydoğu Asya başta olmak üzere birçok ülkede yetiştirilir. Ülkemizin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Ege bölgesinin bazı kesimlerinde de ağaçlarına rastlamak mümkündür. İri gövdeye sahip ağacı 1,5 metreye kadar uzayabilir. Yılın uzun bir sezonunda ağaçtan meyve almak olasıdır. Kalori içeriği oldukça yüksektir. Ayrıca B1, B2, B6, C, D ve E gibi birçok vitamini bünyesinde barındırır. Fosfor, demir ve bakır gibi mineraller içerir. Kalsiyum ve potasyum içeriği ile tanınır. Üç doğal şeker olan fruktoz, sakkaroz ve glukoz ihtiva eder. Bu şekerler sayesinde vücudu besler. Bu şifalı meyve lif açısından zengindir. Yeşil durumdayken hasat edilir, fakat bu durumdayken tüketilmez. Yeşil renkten sarı renge dönmesiyle birlikte olgunlaştıktan bir süre sonra tüketilebilir. Bu yüzden erken hasat edildikten sonra uygun koşullardaki soğuk hava depolarında bekletilir. Soğuk hava depolarında belli derecelerde olgunlaşmaya başlar ve tüketilecek kıvama gelir.

Muz Zararları ve Kimler Tüketmemelidir?

Faydaları yanında bazı kişiler için zararları da olabilir. Koroner kalp hastaları ve 2-3 yaşına kadar olan çocukların tüketmesi tavsiye edilmez. Çok küçük çocuklarda alerjik reaksiyon görülebilir. Ayrıca içinde bulunan yüksek şeker içeriği nedeniyle şeker hastaları da tüketmemelidir.

Kaynaklar:

Foodmatters.tv : powerful-reasons-to-eat-bananas
Medicalnewstoday : articles
Livescience : banana-nutrition-facts

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz