Migrene Ne İyi Gelir?

Migren birçok kişide görülen yüksek şiddetli baş ağrılarıdır. Elma sirkesi, lavanta yağı, kahve migrene iyi gelir. Ağrı kesici ilaç içmeden bitkisel yöntemler kullanılarak migren ağrıları azaltılmaya çalışılır. Sessiz ve karanlık bir odada dinlenmek, duş almak ağrıların şiddetini azaltabilir.

Migren Ağrısına Bitkisel Çözüm!

Ağrılar çeşitli sebeplerle kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. İşte migrene iyi gelen yöntemlerden bazıları:

 • Kırmızı biber fayda sağlar. Bu etkisi için bir bardak sıcak su ısıtın. Sıcak suyun içine yarım çay kaşığı kırmızı biber ilave edin. Bir çay kaşığı bal ve 3-4 damla limon suyu ekleyin. Bu şekilde hazırlanan karşımı için. Kırmızı biber doğal ağrı kesiciler arasındadır. Kan dolaşımını arttırır.
 • Kahve etkili bir yöntemdir. Ağrıların geldiğini hissettiğiniz zaman bir fincan türk kahvesi içebilirsiniz. Kahve içerdiği kafeinden dolayı ağrıları hafifletir.
 • Lavanta yağı migren ağrısına iyi gelir. Bir miktar su kaynatarak bir kaba koyun. İçine 3 damla lavanta yağı damlatarak bu şekilde buharı soluyun. Bir süre sonra ağrı hafifler.
 • Elma sirkesi migrene karşı bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Bu etkileri için organik elma sirkesi tercih etmelisiniz. Bir bardak suya bir yemek kaşığı organik elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal ilave edilir. Bu karışım düzenli olarak içilir. Bu sayede şiddetli baş ağrıları rahatlar.
 • Nane yağı ile masaj yapın. Nane yağı şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Alın kısmında ağrıyan bölgeler nane yağı ile masaj yapılır şekilde ovulur. Ayrıca ağrılara karşı nane çayı içebilirsiniz.
 • Papatya çayı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bir bardak sıcak su ısıtın. İçine 2 çay kaşığı kuru papatya ekleyin. 5 dakika demlendirin. Süzdükten sonra içine bir tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilirsiniz.
 • Zencefil çayı iyi gelir. Günde iki fincan zencefil çayı içilirse ağrılarda hafifleme görülür.
Migrene Ne İyi Gelir
Migrene Ne İyi Gelir

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Buz uygulaması yapılabilir. Vücuttaki akupuntur noktalarına buz uygulanırsa ağrı hafifler. Alında iki kaşın ortasına, boyun bölgesine, kulakların arka alt tarafına ve bileklere buz uygulanarak ağrıya karşı rahatlama sağlanır.
 • Ilık bir duş rahatlatır. Ağrılar yaklaştığında ılık bir duş rahatlama sağlar.
 • Sessiz ve karanlık bir ortam uyumaya çalışın. Ağrılar başladığında kişi genellikle ses ve ışıktan rahatsız olur. Bu nedenle sesin ve ışığın olmadığı karanlık bir ortamda dinlenmek iyi gelir.
 • Spor yapmak ağrıları azaltabilir. Araştırmalara göre, yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek yada yüzmek ağrıların sıklığını belli ölçüde azaltır.
 • Günlük egzersiz yapabilirsiniz. Özellikle boyun ve kol bölgesindeki egzersizler rahatlamaya yardım eder. Düzenli olarak günlük egzersiz yapmak rahatlama sağlar.
 • Bazı yağlar ağrı sıklığını azaltır. Zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve balıkta bulunan omega 3 yağ asidi baş ağrılarının sıklığını, süresini ve şiddetini azaltır. Bu nedenle yemeklerde zeytinyağı kullanmakta ve haftada iki kez balık tüketmekte yarar vardır.
 • Düzenli su içilmelidir. Vücudun susuz kalması ağrıları tetikleyebilir. Bu nedenle günlük su ihtiyacı düzenli olarak karşılanmalıdır.

 

Migrene İyi Gelen Masaj Nasıl Yapılır?

Migren ağrılarını geçirmek için baş ve boyun bölgesine masaj yapılabilir. Alın bölgesinde kaşların ortasına yani burnun üst kısmına dairesel hareketlerle bastırarak masaj yapılabilir. Kulakların arkasında alt kısma ve ense bölgesine masaj uygulanabilir. Bu sayede düzenli masajla rahatlama sağlanır.

 

Kaynaklar:

Livestrong : vitamin-b-magnesium-for-migraines
Everydayhealth : headache-migraine/treatment/home-remedies-for-headaches-and-migraines

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz