Menekşe Faydaları Nelerdir?

Latince Adı:Viola odorata

Kokulu olan bitkisi bahar aylarında, hercai menekşe ise yaz aylarında çok güzel mor renkli çiçekler açan bir veya çok yıllık bitkilerdir. Yaprakları kalp şeklini andırır ve düzensiz, asimetrik (çarpık) çiçekleri bulunur. Nemli bölgeleri ve ışık gören yerleri sever, çokça çiçekler açarlar. Özellikle Kuzey yarım kürede sıkça yetiştirilebilir. Evlerde saksılarda yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Birçok renkte bulunmasına rağmen en yaygın olanları mor , beyaz, mavi olanlarıdır. Bunların yanında sarı ve pembe gibi türleri de bulunmaktadır.

İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Uçucu yağ, tanen, A ve C vitaminleri, saponinler, flavon glikozitleri iridin, vialamin ve emetin benzeri bir alkoid içerir.

Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Deriotu, hayırsız çiçek, menevşe, egzama otu ve violet isimleriyle de anılır.

Menekşe Faydaları ve Tıbbi Etkileri

Menekşe Faydaları
Menekşe Faydaları Kaynak : The Herbal Academy

Uyutucu, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Sakinleştirici ve uyutucu etkileri sayesinde vücut rahatlar, baş ağrıları geçer. Böylece bu şifalı bitkinin faydaları stresi de engellemiş olur. Mikrop öldürücü etkisiyle de ezilerek yaraların üzerine sarılabilir. Astım, yüksek ateş, öksürük, grip, nezle gibi hastalıklara karşı da fayda sağlaması da bu güzel kokulu bitkinin faydaları arasındadır. Bu bitkinin faydaları arasında akciğer hastalıklarına karşı kullanılması, balgam söktürücü olması ve idrar söktürücü özelliği sayılabilir.

Uykusuzluğa karşı da oldukça faydalı bir bitkidir. Bitki tüketilirse idrara çıkma sırasında oluşan yanmalara karşı fayda sağlar. Vücutta çıkan çıbanların çabuk iyileşmesine yardım eder. Saçlarında kepek olan kişilerde bu şifalı bitkinin suyundan içerse veya bitkiyi saçına sürerse kepek sorunundan kurtulabilir. Göğüs darlığı, nefes darlığı olan yada astımlı kişiler bu şifalı bitkiyi bal ile kaynatıp içerek de şifa bulabilirler.

Bu şifalı bitkinin yağı kullanıldığında saçın parlamasını sağlar, saça canlılık kazandırır. Ayrıca menekşe yağı, badem yağı ve yumurta sarısı ile birlikte kullanılarak saç dökülmesine karşı da kullanılabilir. Kanı temizleyen bu şifalı bitki, aynı zamanda lapa olarak kullanılarak ciltteki kızarıklıklara sürülebilir, cilt yaralarına karşı fayda sağlar. Boğmaca ve uyuz hastalığı tedavisinde de yararlıdır.Yaprakları çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.

Ateş düşürücü, öksürüğe karşı 100 gr. kuru yaprak 1 lt. suda kaynatılır, 1 gün bekletilir. Ertesi gün 3 saatte 1 fincan olarak içilir. Öksürük için kullanımda bir çay kaşığı bal da eklenebilir.

Balgam söktürücü olarak 10 gr. taze bitkiden 1 lt. suda kaynatılıp yemek aralarında birer çay bardağı içilir.

Rahim kanseri tedavisi için dört bardak suya, 1 tutam bitkinin kuru olarak çiçeğinden konur. Kaynatıldıktan sonra 20 dakika bekletilip, süzülür. Bu suyla rahim yıkanır.

Menekşe Çayı Nasıl Hazırlanır?

İki bardak kaynayana kadar ısıtılır ve bitkinin çayını hazırlamak için iki tatlı kaşığı bitkinin yaprağı, iki tatlı kaşığı bitkinin çiçeği ve iki tatlı kaşığı bitkinin sapı kaynayan suya ilave edilir. Daha sonra kaynayan su menekşelerle birlikte 10 dk. demlenir ve biraz soğuduktan sonra bu şifalı bitkinin çayı tüketime hazırdır.

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır ve Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Menekşe Bakımı ve Çoğaltılması Nasıl Yapılır?

Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Birçok hastalığa faydası olan menekşe, günlük hayatta kolaylıkla kullanılabilir. Ayrıca evlerde saksıların içinde gerekli su ve ışık koşullarında kolaylıkla yetiştirilebilir. Çeşitli renkte olan bu bitkiler güzel görünme sahip olduğu için yetiştirildiği yerde dekorasyon amacıyla da kullanılabilir.

Zararları Ve Yan Etkileri

Bitkinin bilinen herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur. Fakat tabii ki her şeyin fazlası zarardır ve şifa amacıyla bile olsa bitkilerden aşırı miktarda kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz