Maydanoz Yağı Faydaları Nelerdir?

Maydanoz yağı, genellikle maydanoz tohumundan elde edilen bir yağdır. Kabızlığı gidermesi, idrar söktürücü etkisinin olması ve cinsel isteksizliğe yarar sağlaması maydanoz yağı faydaları arasındadır. Tohumlarının yanı sıra, yapraklarından ve köklerinden de yağ elde edilir. Maydanoz suyu, maydanoz kürü gibi etkilerinden sonra yağının faydaları da ortaya çıkmıştır.

Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda kullanılmaya başlayan yağ gün geçtikçe daha da popüler hale geliyor. İşte maydanoz yağının faydalarından bazıları:

 • Kas ve kemik ağrılarına iyi gelir. Romatizma ve artrit birçok kişide ortaya çıkan kemik rahatsızlıklarıdır. Genellikle kas ve eklemlerde ürik asit birikimi ve kan dolaşımının engellenmesi sonucu ortaya çıkarlar. Maydanoz yağı diüretiktir. Aynı zamanda kanı temizler ve yeniler. Bunun sonucunda romatizma, artrit gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır.
 • Yüksek tansiyonu düşürür. Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonun oluşumunu önler. Bunun sonucunda kalp krizi geçirme riskini de azaltır.
 • Diş etlerine iyi gelir. Dişleri kuvvetlendirir. Dişlere fayda sağlaması maydanoz yağının faydaları arasındadır.
 • Bağırsaklardaki gazların dışarı atılmasına yardım eder. Bağırsaklarda biriken fakat dışarı atılmayan gazlar vücudun birçok bölgesini olumsuz etkiler. Hazımsızlık, mide ağrısı, baş ağrısı, hipertansiyon ve göğüs ağrısı gibi birçok yan etkiye sebep olabilir. Bu yağ ile bağırsak gazlarının oluşumu azalır.
 • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardım eder. Vücuttaki toksin maddeler idrar yoluyla kolayca dışarı atılır.
 • Sindirim sistemini geliştirir. Yağın kendine has otsu ve baharatlı kokusu vardır. Bu koku midedeki sindirim suları salgısını arttırarak sindirimi hızlandırır.
 • İdrara çıkma sıklığını ve miktarını arttırır. Bu sayede bir nevi detoks yapar. Vücuttaki toksin maddeler, ürik asit, tuz ve ödeme sebep olan şişkinlik idrar ile dışarı atılabilir. Bu sayede romatizma, artrit, ödem, şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı yarar sağlar.
 • Böbrekleri korur. İdrara sık ve fazla çıkma sonucunda aynı zamanda böbreklere fayda sağlar. Böbreklerdeki birikintiler ve mikroplar idrar yoluyla dışarı atılır. Bunun sonucunda böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonuna karşı koruma sağlar.
 • Kanı temizler. Kandaki istenmeyen maddeleri çıkarır. Kan dolaşımını teşvik eder.
 • Adet döneminde yarar sağlaması maydanoz yağının faydaları arasındadır. Adet döneminde görülen mide bulantısı, karın ağrısı, gerginlik ve strese iyi gelir. Aynı zamanda ergenlik döneminde rahatlama sağlar.
 • Ateşi düşürür. Detoks özelliği nedeniyle vücuttaki toksin madde miktarını azaltır. Antimikrobiyal özelliğinden dolayı mikrobik enfeksiyonları engeller. Bu sebeplerle oluşacak yüksek ateşi düşürür.
 • Kabızlığa iyi gelir. Bağırsakları akışkan hale getirir. Bağırsak hareketlerini uyarır. Kabızlığa yarar sağlar.
 • Sinirleri uyarır. Sinirleri, kan dolaşımınıi nöronları, sindirim, boşaltım sistemi ve bağışıklık mekanizmasını uyarır. Bu sayede kendinizi daha enerjik, aktif ve güçlü hissetmenizi sağlar.
 • Mideye yarar sağlar. İltihap oluşumunu azaltır. Mideyi rahatlatır. Yaraların ve ülserin geçmesine yardım eder.
 • Uterus sağlığını korur. Kadınların adet döngüsünü düzenleyerek rahmi korur.
İlginizi Çekebilir:  Chia Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?
Maydanoz Yağı
Maydanoz Yağı

Maydanoz Tohumu Yağı Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Maydanoz yağı farklı şekillerde kullanılabilir.

 • Bir çay kaşığı içilerek kullanılır.
 • Cildi temizlemek için tercih edilebilir. Bir damla maydanoz yağı, elma sirkesi ve çay ağacı yağı ile karıştırılır. Cilde sürülür.
 • Yüze sürülerek kullanılabilir. Bu etkisi için maydanoz yağı, badem yağı yada zeytinyağı ile karıştırılır. Yüze sürülür. Gözlerle temas etmemelidir. Yarım saat beklenir. Sonra yüz yıkanarak temizlenir.
 • Saça sürülebilir.

Maydanoz Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saça uygulanan bir yağdır. Bir kase içine bir kahve fincanı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı çörek otu yağı, bir tatlı kaşığı ısırgan yağı ve bir tatlı kaşığı keten tohumu yağı karıştırılır. Yağlar güzelce karıştırılır. Sonra maydanoz yağı eklenir ve karıştırmaya devam edilir. Karışım benmari şeklinde ısıtılır. Hazırlanan karışım saçlar nemli iken saç diplerine sürülür. 2 saat bekledikten sonra saçlar yıkanır.

Maydanoz Yağı Fiyatı Nedir?

Maydanoz yağı alırken belli unsurlara dikkat etmek gereklidir. Yağın soğuk pres olmasına ve % 100 maydanoz tohumu yağı olmasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle belli bilinen ve kaliteli markalardan alınarak kullanılmalıdır. Genellikle 20 ml cam şişelerde satılır. Maydanoz yağı fiyatları değişkenlik göstermektedir. 20 ml maydanoz yağının fiyatı 13 TL ile 20 TL arasındadır.

Maydanoz Yağı İle Zayıflamak Mümkün Müdür?

Maydanoz yağından ziyade maydanoz kürü zayıflamak için kullanılır. Taze maydanozdan hazırlanan kür ile zayıflamak mümkündür. Zayıflamak için maydanoz kürünün yanında spor ve diyet yapılmalıdır.

Maydanoz Yağı Zararları Nelerdir?

 • Hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
 • Aşırı miktarda kullanılmamalıdır.
 • Kan basıncını fazla miktarda düşürerek tansiyonu aniden düşürebilir.
İlginizi Çekebilir:  Aspir Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kaynaklar:

Organicfacts : parsley-essential-oil

Değerlendirme
Elif Genç
Önceki İçerikAvokado Yağının Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikKaranfil Yağının Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz