Marul Faydaları Nelerdir?

Geniş, uzun, yeşil yapraklı, yıllık veya altı aylık olarak yetiştirilen marul, bir ılıman iklim sebzesidir. Bitki önce yenilen kısmı olan vejetatif aksamını oluşturur, daha sonra gövde oluşturarak çiçek sapını ve çiçek topluluğunu oluşturur. Yetiştirilen birçok türü vardır.

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

 Marul lactucine, asparagine, hyocyamine ve acide ilac tucique içerir. Bundan başka içinde klorofil, kalsiyum, fosfor, iyot, manganez, çinko, sodyum, klor ve vitaminlerden A, B, C, D ve E vitaminleri vardır.

  • Marul Faydaları ve Yararları

Bu şifalı sebze serinletici, iştah açıcı, sindirim sistemini düzenleyici, hazmı kolaylaştırıcı, kabızlığı giderici, kanı temizleyici, vücuttan toksinleri atıcı, vücudu mineralize edici, uyku verici, yumuşatıcı etkilerinden başka kan şekerini düşürerek kandaki şeker oranını dengeleyici bir bitkidir. Bu yüzden şeker hastalarının bu şifalı sebzeyi tüketmesi tavsiye edilir. Çarpıntı, mide ağrılarında, sinirlenme durumunda, uykusuzluğa iyi gelmesi de faydaları arasındadır. Aynı zamanda karaciğer ve dalak organları içinde çok yararlıdır.

Anne sütünü arttıran bu şifalı sebze, loğusalık döneminde tüketilebilir. Ayrıca grip, nezle, soğuk algınlığı ve öksürük durumlarında da tüketilmesi faydalıdır. Kemik gelişimi için yararlı olmasının yanında, çocuklarda kemik gelişimini teşvik eder, romatizma ve kemik erimesi rahatsızlıklarına karşı etki gösterir. Basur (hemoroid) tedavisinde, çıban ve sivilcelerde kullanılması da faydaları arasında sayılabilir. Bu şifalı sebzenin suyu cildin tazelenmesi için faydalıdır.

Hanımlar Bolca Marul Tüketmeyi İhmal Etmeyin!

Özellikle kadınların regl (adet) dönemlerinde tüketmesi önerilir. Çünkü regl dönemlerinde kanamaları düzenler ve ağrıların, sancıların azalmasına yardımcı olur. Ağrılı adet dönemleri birçok kadının derdidir. Adet zamanları oturmakta, yürümekte bile zorluk çekilebilir. Tüm bu zorlukların çekilmemesi için bu dönemde kadınlar bu şifalı sebzeyi tüketmelidir.

Apse ve Yanıklara Karşı Marul!

Apse ve yanıklar için yaprakları zeytinyağı içinde biraz pişirilerek apse ve yanıklar üzerine konur.

İlginizi Çekebilir:  Anason Faydaları Nelerdir?

Ergenlik Sivilcelerinden Kurtulun!

Ergenlik sivilceleri için 3 su bardağı suyun içine,20 gram marul doğrandıktan sonra 2 saat kaynatıldıktan sonra, elde edilen su ile sivilcelere kompres yapılır.

Uykusuzluğa Son!

Uyku bozukluğunda uyumadan önce 3-5 yaprak yenir veya günde 5-6 gr tohumu toz halinde içilirse bu sorun ortadan kalkar.

  • Zararları Ve Yan Etkileri

Her zaman belirttiğimiz gibi her bitkinin aşırı yani fazla tüketimi zarardır. Erkekler marul fazla tüketirlerse cinsel isteklerinde azalma görülebilir. Ayrıca aşırı tüketimi göz kararmasına neden olabilir.

  • Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Marulu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Bu şifalı bitkinin faydaları için günlük hayatta özellikle salata olarak tüketilebileceği gibi salata yapılmadan yaprakları yıkanıp üzerine limon sıkılarak da tüketilebilir. Ayrıca bazı ülkelerde yaprakları ve kökleri pişirilerek de tüketilir. Tüketilmeden yaprakları kaynatılarak da sivilce, akne gibi cilt rahatsızlıkları için de kullanılabilir.

Önceki İçerikBalkabağı Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikOkaliptüs Yağı Faydaları
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

6 YORUMLAR

  1. Yazınız çok güzel ve çok bilgilendirici oldu benim için. Özellikle marul resimleri çok güzel galiba kendiniz çekmişsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  2. Merhabalar, son zamanlarda uykusuzluk yaşıyorum. Marul faydaları yazınızda uykusuzluğa iyi geldiği ile ilgili tarif vermişsiniz. Ben bu tarifi deneyeceğim, umarım iyi bir sonuç alırım. İyi günler iyi çalışmalar

  3. merhaba. benim marul yapraklarının beyaz, sert kısımlarını atmak gibi bir alışkanlığım var. belki de 15 yıl önce yurtdışında orta okuldaki yemek dersimizde öğretmenimiz bu kısımların zararlı olduğunu söyler ve kullandırtmazdı. bu doğru bir uygulama mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz