Makarnanın Faydaları Olduğunu Biliyor Musunuz?

Kısıtlı vakitlerde, dar zamanlarda yemek pişirmek oldukça zordur. Hele ki karnınız acıktıysa ve pratik yemekler arıyorsanız çabuk pişen basit yiyecekler pişirmek istersiniz. Bazen de işten yorgun gelindikten sonra yemek yapmak çok zor gelir. Yorgunken en kolay, pratik ve doyurucu yemekleri tercih edersiniz. İşte pratik, kolay, ucuz ve doyurucu yemeklerin başında herkesin bildiği gibi makarna gelir.

Öğrencilerin de evlerinde tercih ettikleri başlıca yemek makarnadır. Öğrenci evlerinde okuldan gelindikten sonra pratik, doyurucu ve özellikle ucuz olması sebebiyle makarna sıkça pişirilir. Yoğurtlu, domates soslu, peynirli olarak çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Özellikle spagettiyi birçok kişi salçalı soslu olarak hazırlar. İşte bu kadar çok tercih edilen ve pratik bir yemek olan makarnanın sağlık için de birçok faydası vardır. Genellikle fazla tüketilmesinin korku sebebi kilo aldırmasıdır. Kilo almaktan korkan kişiler fazla yemek istemez.

Çocuklar için de renk renk makarnalar mevcuttur. Yeşil makarna içine ıspanak karıştırılarak, kırmızı olanlar havuç veya domates, turuncu olanlar ise balkabağı ile renklendirilir. Bu çeşitler çocuklar için hem eğlenceli hem de besleyici bir hal alır.

Ev yapımı makarnalar da mevcuttur. Özellikle hanımlar evlerinde kesme denilen bir makarna çeşidi yaparlar. Süt, un, yumurta, tuz ve su kullanılarak hazırlanan bu çeşit bazı yörelerde erişte adını da alır. Ev makarnalarının da besleyici özelliği oldukça fazladır.

 

Makarna Faydaları Nelerdir?

Öğrencilerin evinden eksik olmayan tek yiyecek olan makarna sağlık açısından da çok faydalıdır. Un, su, yumurta ve tuzun harmanlanıp yoğrulmasıyla elde edilir.

  1. A, B1 ve B2 vitaminlerini içerir.
  2. Oldukça doyurucudur ve uzun süre tok tutar.
  3. Şeker hastalığına yakalanma riskini azaltıcı etkisi vardır.
  4. Kolesterolü düzenleyici etkisi vardır.
  5. Sindirimi kolay olur, vücutta kolay sindirilir.
  6. Kemikleri güçlendirir, kemik gelişimini olumlu yönde etkiler.
  7. Enerji verici özelliği vardır.
  8. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardım eder.
  9. Çok az miktarda yağ içerir.
  10. Kilo almak istemiyorsanız makarnayı bol yağlı pişirmeyin ve sosunu bol kalorili yiyeceklerden hazırlamayın. Makarna tek başına aşırı kilo aldırıcı bir besin değildir.
İlginizi Çekebilir:  Greyfurt Suyu Faydaları

Spagetti ve Makarna

Dünya üzerinde İtalyanlar spagettileri ile ünlüdür. Spagetti de herkesin bildiği bir makarna türüdür. Ülkemizde makarnaya sadece doyurucu yemek gözüyle bakılsa da yurt dışında fesleğen sosu, domates sosu gibi çeşitli soslar, kırmızı et gibi birçok farklı besin ile de makarnalar servis edilir. Ayrıca yurt dışındaki birçok ülkede noodle denilen hazır makarnalar bulunmaktadır. Spagettiye benzeyen bu çeşitlerin, sıcak suya atıldığında birkaç dakika içinde yumuşama özelliği vardır. Bu şekilde çok acıkınca birkaç dakika içinde hazır makarna yemek mümkündür.

Önceki İçerikTaze Fasulye Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikRokanın Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz