Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

Kırkkilit otu, adını belki de herkesin duymadığı bir bitkidir. Ülkemizin geniş bir coğrafyaya yayılması ve çeşitli bölgelerde bazı bitkilerin farklı isimlerle anılması; bitkilerin bir isimle tanınmamasına sebep oluyor. Kırkkilit otu da bu bitkilerden bir tanesidir.

Kırkkilit Otunun Diğer İsimleri Nelerdir?

Bu şifalı otun en çok bilinen diğer ismi at kuyruğu otudur. Bitkinin şeklinden dolayı bu isim verilmiştir. Ayrıca bitki kuyruk şekline benzetildiği için, kuş kuyruğu otu, katır kuyruğu yada tilki kuyruğu otu şeklinde de isimlendirilir. Kırkboğum, zemberek otu ve çamotu isimleriyle de adlandırılır.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

Yurtdışındaki birçok ülkede de ülkemizde olduğu gibi popüler bir bitkidir. Gerek alternatif tıpta gerekse ilaç yapımında kullanılır. Özellikle bitkinin çayı Avrupa’da yaygın şekilde tüketilir. İşte kırkkilit otunun faydalarından bazıları:

Kırkkilit Otu
Kırkkilit Otu
 1. Böbrekler için oldukça faydalı bir bitkidir.
 2. İdrar yolu hastalıklarına fayda sağlar. İdrar yolu enfeksiyonu yani sistit rahatsızlığı için oldukça faydalıdır.
 3. Romatizma gibi kemik hastalıklarına karşı iyi gelir ve kemikleri onarır.
 4. Gut hastalığının tedavisinde kullanılabilir.
 5. İdrar söktürücü etkisi vardır.
 6. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 7. Artrit rahatsızlığına karşı faydalıdır.
 8. Eski çağlarda Romalı hekimlerin tüberküloz rahatsızlığı için bu bitkiyi kullanıldığı kayıtlarda belirtilmiştir.
 9. Aynı şekilde eski çağlarda Çinli doktorların yüksek ateşi düşürmek, dizanteri, grip, vücudun çeşitli yerlerindeki şişlikler ve hemoroid yani basur tedavisinde kullandığı bir bitkidir.
 10. Osteoporoz yani kemik erimesine iyi gelir.
 11. Anemi yani kansızlığa fayda sağlar.
 12. Vücuttaki halsizlik ve kırgınlığa iyi gelir.
 13. Amfizem ve akciğer hastalıkları tedavisinde de kullanıldığı belirtilir.
 14. Yaraların iyileşmesine yardım eder.
 15. Kanamalara iyi gelir.
 16. Menopoz dönemi için de fayda sağlar.
 17. Boğaz rahatsızlıkları, diş eti kanamaları, ağızlardaki yaralar için kırkkilit otu çayı gargara olarak kullanılabilir.
 18. Zorlu geçen, ağrılı adet dönemlerinde de ağrıları gidermeye yardım eder. Regl döneminde bayanlar bu bitkinin çayını içebilir.
 19. Bu şifalı ot; saç, cilt ve tırnak sağlığını da korur. Saç dökülmesine, saçların seyrelmesine karşı iyi gelir. Tırnakların çabuk kırılmasını engeller.
 20. Prostat iltihabına fayda sağlar.
 21. İdrar kaçırma, yatak ıslatma durumunu da önler.
 22. Burun kanamalarına iyi gelir.
İlginizi Çekebilir:  Zeytinin Faydaları, Kalorisi ve Besin Değeri

Kırkkilit Otunun Zararları Nelerdir?

 1. Hamilelik döneminde yada emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
 2. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza başvurarak kullanmanızı tavsiye ederiz.
 3. Her bitkinin fazlası zarardır, hangi bitki olursa olsun ölçülü kullanmaya dikkat edin.

Kaynaklar:

Wikipedia : Equisetum_arvense
Herbwisdom : herb-horsetail
Webmd : vitamins-supplements-horsetail
Healthline : horsetail

Önceki İçerikPatlıcanın Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikSoğan Yağı Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

10 YORUMLAR

  • Kudret nari.40 gun sureyle

   Karincali bal ben yedim ve mide rahatsizligimi unuftum.bilmeden yedim cay sandim .daha sonra midem hic rahatsiz olmadi

 1. kırkkilit otunu 65 yasındaki validem 2 yıldır kullanmakta. ayagına sıkça kramp girmekte ve dizleri çok ağırmakta idi. Şifa Allah tan ancak , günde bir bardak çay olarak kullandı , kırkkilit otu vesile oldu ve çok şükür ağrılar gitti. herşeyin fazlası zarar , azı karar.. geçmiş olsun

 2. kırk kilit otu ile yoğurt otu aynı mıdır yoksa farklı otlarmıdır. bana idrar yollarındaki kum veya taş düşürmesi için hangisini önerirsiniz

  • Yoğurt otu ve Kırkkilit otu ayrı otlardır.Böbrek taşı için Kırkkilit(atkuyruğu) kullanılması öneriliyor böbrek taşının düşmesini hızlandırıyor.Böbrek kum veya taş için eşkina taşı araştırınız (kaya levreği).Kırkkilit Kullanım miktarı için bilgi vermeyeceğim araştırınız ve yüksek dozlara dikkat ediniz zehirleyebilir (oturma banyosu dahil) kusturabilir.

  • prostata iyi geldiğini bir arakadaşımdan duydum.ileri derecede prostatı vardı kırkkilit otunun çayını 6 ay içip kontrole gitti sen kime ameliyet oldun senin hastalığından eser kalmamış demiş doktoru.

 3. daha 2 gün belime sürdüm kaynatıp.bel fıtığı olduğumu unutturdu.sürmeden önce çok kötü durumdaydım.inşallah 1 ay kullanınca fıtığın kalmayacağına inanıyorum.1aydan sonra unutmazsam yazarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz