Kiraz Sapı Çayının Faydası Nedir?

Kiraz sapı çayı birçok kişi tarafından tüketilmeyen bir çaydır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kiraz sapı çayının faydaları oldukça fazladır. Mevsiminde kiraz meyvesi yenildikten sonra sap kısımlarının saklanıp kurutulmasıyla elde edilir. Tüm yıl boyunca kurutulmuş saplar tüketilebilir. Kiraz saplarını kuruttuktan sonra buzdolabının buzluk kısmında muhafaza edebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapı çayı vitamin ve mineral açısından zengindir. Kirazlar tüketildikten sonra saplarının atılmayarak saklanması gerekir.

Kiraz Sapı Çayı Malzemeler

İdrar Söktürücüdür!

Vücuttaki su tutulmasını azaltarak idrar söktürücü etki yapar. Böbrekleri rahatlatır. İdrar yolu enfeksiyonunun oluşumunu önler. Aynı zamanda vücuttaki toksin maddeleri idrar yoluyla dışarı atar. Böbrek taşı oluşmasını engeller.

Ödem Atmaya Yardım Eder.

Vücutta fazla biriken su şişkinlik ve ödeme sebep olur. Kiraz sapı ile hazırlanan çay ödem attırır. Vücutta fazla biriken su bu şekilde dışarı atılır. Şişkinliği azaltır.

Adet Sancılarına İyi Gelir.

Adet dönemindeki ağrıları azaltır. Karın ağrısı, bulantı hissini rahatlatır. Adet döneminde sancı olduğu zaman tüketilebilir. Kiraz sapı içeriğindeki antosiyaninler sayesinde iltihabı ve ağrıyı yok eder.

Selülit Oluşumunu Engeller.

Düzenli tüketilmesiyle bacaklarda selülit oluşumunu azaltır. Mevsiminde toplanarak kurutulan kiraz sapları tüm yıl boyunca içilerek selülite karşı önlem alınabilir.

Kabızlığa Fayda Sağlar.

Kabızlık birçok kişi için rahatsız edici bir durumdur. Kiraz sapı çayı ödem atmanın yanı sıra bağırsakları da rahatlatır. Şişkinlik ile birlikte kabızlığa iyi gelir.

Kiraz Sapı Çayı Faydası

Sakinleştirici Özelliği Vardır.

Yorgunluk ve sinirlenme durumlarında iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır.

Uykusuzluğa İyi Gelir.

Stres azaltmaya ve uyku düzenini arttırmaya yardımcı olan melatonin maddesini içerir. Melatonin aynı zamanda vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırır. Kronik  uykusuzluğa yarar sağlar.

Gut Hastalığına Fayda Sağlar.

Antiinflamatuar özellikleri sayesinde ürik asit, nitrik asit ve C reaktif protein seviyelerini düşürür. Bunun sonucunda gut rahatsızlığına yarar sağlar.

Kalp Hastalıklarına İyi Gelir.

Bol miktarda flavonoidler, karotenoidler, vitaminler, mineraller ve antioksidan maddeler içerir. Bu maddeler kalbi zararlı etkilere karşı koruyan maddelerdir. Yapılan bir çalışmaya göre, içeriğindeki antosiyaninler vücuttaki trigliserit ve kolesterol seviyelerini azaltır.

Kiraz Sapı

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

A, B1 ve C vitaminlerini içerir. Aynı zamanda birçok antioksidan madde bulundurur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirim Sistemini Rahatlatır.

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde sindirim sırasında besinlerin kolay emilmesine yardım eder. Lifler bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Bu sayede kabızlık önlenir.

Öksürüğü Keser.

Öksürük kesici ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Öksürük spazmlarını kesmeye yardım eden prunasin maddesini içerir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayı hazırlamak için 2 bardak su kaynatılır. Kaynayan suyun içine 2 yemek kaşığı kiraz sapı ilave edilir. Ocaktan alınarak 5 dakika demlendirilir. Demlendikten sonra süzülerek ılınınca içilir.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı?

Ödem attırıcı, şişkinlik giderici etkileri olduğu için zayıflamaya yardım eder. Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığa iyi gelir. Vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasını sağlar. Tüm bu faydaları ile birlikte zayıflatıcı özelliği vardır. Kilo vermek için özellikle sabahları aç karnına bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kiraz Sapı Çayını Kimler Kullanamaz?

Çocukların, hamile ve emziren kadınların kullanmaması önerilir. Emziren kadınlarda çay sütün lezzetini değiştirebilir. Bu durum bebeği etkileyebilir.

Kaynaklar:

Vedicine : cherry-stems
Herbalteasonline : cherry-tea

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz