Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

2

Kış geldi çattı, hatta neredeyse kış aylarının bile sonuna geldik. Pırasa, lahana, kereviz, karnabahar gibi kış sebzeleriyle de birkaç ay sonra vedalaşacağız. Vedalaşmadan önce bol bol bu şifalı sebzelerden tüketmeliyiz. Aslında çocukların yada bazı yetişkinlerin çok da sevmediği sebzeler vardır. Fakat salatası, yemeği gibi çeşitli şekillerde değerlendirilerek bu şifalı sebzeler bir şekilde herkese sevdirilmeye çalışılır. Kereviz yemeği de bu şifalı yemekler arasındadır. Bazı insanlar değişik bir tadı olduğu için bu  yemeği sevmezler. Fakat bazı insanlar bile daha bu şifalı yemeğin kokusunu duyduklarında mest olurlar. Çok fazla sevmeseniz bile vücudunuza olan şifaları yüzünden bu şifası bol sebzeyi sık sık tüketmelisiniz. Peki bu şifalı sebze yemeği yani kereviz yemeği nasıl yapılır ve tarifi nasıldır?

kereviz yemeği tarifiKereviz Yemeği Malzemeleri

  • 1 adet orta boy kereviz
  • 2 adet orta boy soğan
  • 2 adet orta boy patates
  • 2 adet havuç
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 bardak sıcak su
  • 1 adet portakal veya limon
  • 1 adet yumurta

Kereviz Yemeği Tarifi

Bu leziz yemek için öncelikle kerevizin kabukları soyulur ve küp küp doğranarak suda bekletilir. Soğanların kabukları soyulur ve yıkanır.
Patates ile havuç da kabukları soyularak yıkanır. Soğanlar tencereye küp küp doğranır. 2 yemek kaşığı salça ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilerek kısık ateşte kavrulmaya başlanır. Soğanlar kavrulurken kabukları soyulan patatesler de küçük küçük doğranır. Havuçlar da halka şeklinde doğranır. Pembeleşen soğanların üzerine doğranan havuç ve patatesler ilave edilerek kavrulma işlemi sürdürülür. Son olarak suyun içinde küp şekilde kesilerek bekletilen kereviz  de karışıma ilave edilir. Tuz da bu malzemelere eklenir. Yemeğe 1 bardak sıcak su da ilave edilerek yemek pişirilmeye bırakılır. Portakal veya limon ile yumurta ise yemek piştikten sonra terbiye yapmak için kullanılacaktır. Terbiye için isteğe göre seçeceğiniz bir adet portakal veya limonu sıkarak suyunu çıkarınız. Çıkarılan suyun içine 1 adet yumurtayı kırınız. İyice karıştırınız. İşte yemeğin terbiyesi budur. Yemeğiniz piştikten sonra hazırladığınız terbiyeyi yemeğin üzerine gezdirerek dökünüz. Birkaç dakika daha kaynatarak ocağı kapatınız. Yemeğiniz hazırdır. Afiyet olsun.

kereviz yemeğiBu sebzenin yemeği ile çeşitli vitamin ve mineralleri de vücudunuza almış olursunuz. Ayrıca kökünü, sapını ve yapraklarını kullanarak yemek, salata olarak değerlendirmeniz mümkündür. Tansiyon hastaları da düşünmeden bu yemeği tüketebilir. İşte bu şifalı sebzenin yemeğini yapmak bu kadar kolaydır. Artık akşam yemeğinizde ne pişireceğinizi düşünmeyin. Bu şifası bol sebzenin yemeğini yaparak hem bu şifalı sebzeden hem de içerdiği portakal veya limondan şifanızı alın. Bu leziz yemeğin yanına bir tencere de makarna pişirirseniz işte akşam yemeğiniz hazırdır.

2 YORUMLAR

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.