Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir belkide bu güne kadar adını duymadığınız bir içecek türüdür. Birçok kişi kefirin ne olduğunu bilmez. Bazı kişiler de marketlerde rastlamıştır.  Kefirin adını bugüne kadar duymadıysanız faydalarını da duymamışsınızdır. Bu şifalı içecek aslında sağlık açısında oldukça faydalıdır. Birçok vitamin ve mineral içerir.

KefirKefir Nedir?

Kefir tanelerinden oluşan bir çeşit süt içeceğidir. Kafkas orijinli olduğu söylenir. İlk kez Türkler tarafından yapılmıştır. Türkçe olarak ‘kef’ yada ‘keyf’ kelimesinin kökeninden türemiş bir sözcüktür. Keyif verir anlamında bir kelimedir. Laktik asit ve etil alkol fermantasyonlarının birlikte gerçekleşmesiyle oluşan bir içecektir.  İnek, keçi ve koyun sütlerinden elde edilebilir. Son zamanlarda yurtdışında birçok ülkede de üretimine başlanmış ve raflardaki yerini almıştır. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Tadı ayrana benzer fakat daha ekşi ve keskindir.

Kefir Faydaları Nelerdir?

Probiyotik bir içecek olması kefiri daha da faydalı hale getiriyor. Sağlığa birçok faydası bulunan bu şifalı içecek sık sık tüketilmelidir. Özellikle çocuklara da belli bir yaştan sonra kefir içme alışkanlığı kazandırılarak birçok hastalığa karşı koruma sağlanabilir. Kefir faydalarından bazıları şunlardır:

 1. Yüksek oranda kalsiyum içerir. Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemik ve dişlerin yapısını korur. Aynı zamanda dişlerin çürümesini engeller.
 2. İyi bir aminoasit kaynağıdır.
 3. Rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 4. Alerjik hastalıklara karşı koruma sağlar.
 5. Sindirim sistemini rahatlatır, bağırsaklara fayda sağlar.
 6. Yüksek miktarda B vitamini içerir.
 7. Sinir sistemi için önemli bir etkiye sahiptir. Stres ve depresyonu önleyici etkisi vardır.
 8. Yapılan bir araştırmaya göre kan basıncını düzenlemeye yardım eder.
 9. Vücudumuz için oldukça büyük önemi olan fosfor mineralini içerir.
 10. İçerdiği fosfor sayesinde hücre gelişimine yardım eder, enerji verir.
 11. Kolesterolü düzenleyici etkisi vardır.
 12. Egzama gibi vücutta çıkan yaraların iyileşmesine fayda sağlar.
 13. A ve D vitamini kaynağıdır.
 14. Göz sağlığını korumaya yardım eder.
 15. Kansızlığı önler.
 16. Probiyotik etkisi nedeniyle bağırsaklarda bulunan zararlı mikroorganizmaların gelişimini ve büyümesini engeller.
 17. Dengeli ve besleyici bir gıdadır.
 18. Yaşlanma etkisini geciktirir ve genç kalmaya yardım eder.
 19. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 20. Uyku bozuklukları yani uykusuzluğa iyi gelir. Düzenli bir uyku sağlar.
 21. Dikkat eksikliğini önler, odaklanma sorununu azaltır.
 22. Kronik yorgunluğa karşı dinlenmeye yardım eder.
 23. Çağımızın hastalığı kansere karşı da koruma sağlar. Tümörlü hücreleri inhibe eder ve gelişimlerini önler.
 24. AIDS için de faydalı bir içecektir.
 25. Kalp ile dosttur, kalbi korur.
 26. Vücuttaki ödemin atılmasına yardım eder.
 27. Vücutta sivilce oluşumunu önler.
 28. Zeka ve zihin gelişimine yardım eder.
 29. İdrarı sulandırır.
 30. Üreme hormonlarına faydalı etkisi bulunduğu için üremeyi teşvik eder.
 31. Akciğerlere fayda sağlar.
 32. Düzenli kefir tüketimi ile bağırsak bozuklukları giderilir.
 33. Bağırsak hareketlerini teşvik eder.
 34. Sinüzit rahatsızlığına fayda sağlar.
 35. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteği arttırıcı etkisi bulunmaktadır.
 36. Midedeki şişkinliği azaltır.
 37. İyi bir protein ve magnezyum kaynağıdır.
 38. Gut hastalığına iyi gelir.
 39. Antibakteriyel özelliği vardır.
 40. Kabızlık ve hazımsızlığı önleyici etkisi vardır.
 41. Böbrekleri korur ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelir.
 42. Hamilelik sırasında tüketilirse anne ve bebek için yarar sağlar.
 43. Şeker hastalığına iyi gelir, yüksek şekeri düşürür.
 44. Ülsere karşı fayda sağlar.

Birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlaması ve birçok hastalığın iyileşme sürecinde rol oynaması nedeniyle çokça tüketilmesi gereken bir içecektir.

Kefir ile Yoğurt Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yoğurt ile kefir sütün mayalanmasından elde edilen süt ürünleridir. Fakat kefir yoğurda göre daha fazla sindirimi rahatlatan, vücuda yararlı bakteri içerir. Ayrıca kefir direkt olarak probiyotik bakterileri içerirken yoğurt probiyotik bakteri üretimini teşvik eder. Kefir yeyince direk olarak probiyotik bakterileri vücudunuza almış olursunuz, fakat yoğurt ile sadece bu bakterilerin üretilmesi için vücudunuzu teşvik edersiniz. Bu yüzden kefir tüketmek oldukça önemlidir.

Kefir FaydalarıProbiyotik Nedir? Probiyotik Bakteri Ne Demektir?

Vücudumuzda, özellikle bağırsaklarımızda yararlı ve zararlı bakteriler yaşar. Patojenler olan zararlı bakteriler vücudun dengesini bozar, hastalıklara sebep olur. Probiyotikler olan yararlı bakteriler ise sindirim sistemine fayda sağlar, sindirimi düzenler. Probiyotik bakteriler sindirimi rahatlatır, bağırsak sağlığını düzenler, ishal yada kabız olma durumlarını yok eder. Bağırsaklarda gaz, şişkinlik oluşumunu engeller. Ayrıca bu faydalı bakteriler sayesinde kolon kanseri yada mesane kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riski azalır. Çeşitli hastalıklar ve antibiyotik ilaçların kullanımı bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin yaşamasını engeller ve faydalı bakterilerin yok olmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda probiyotik bakterile içeren yada probiyotik bakteri üretimine destek olan gıdaların, şifalı yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

Probiyotik Besinler Hangileridir?

Kefir ve süt probiyotik bakterileri içeren şifalı yiyeceklerin başında yer alır. Yoğurt ise probiyotik bakteri oluşumunu teşvik eden bir besindir. Ayran ve peynir de bu yararlı bakterilerin oluşumuna fayda sağlar. Kısacası süt de dahil olmak üzere tüm süt ürünleri probiyotik besinlerdir. Pastörize edilerek saklanmamış olan doğal zeytinler ve turşularda probiyotik oluşumu destekler. Ayrıca lahana turşusu da probiyotik oluşuna katkı sağlayan yiyeceklerdendir. Yalnız unutmamak gerekir ki her şeyin fazlası zararlıdır. Bu yüzden probiyotik besinler de aşırı miktarda tüketilmemelidir.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa gibi büyük şehirlerde orijinal kefir mayası satan yerler bulmanız ve kefirin faydalarından daha çok yararlanmanız mümkündür.

Kaynaklar:

Huffingtonpost.ca : kefir-benefits
Livestrong : what-are-the-benefits-of-kefir
Kefir : kefir-benefits
 Chriskresser : kefir-the-not-quite-paleo-superfood

30 YORUMLAR

 1. Bu güzel yazı için teşekkürler. Marketlerde kefiri görüyoruz fakat faydalarını bilmediğimiz için almıyorduk, artık alıp kefir içeceğim. Tadı nasıl çok merak ediyorum.

 2. Kefir. Tavsiye ettiğiniz marka varmı mesela sundan için günde 500ml yada iki günde mi yada hergunmu tüketmek lazım şimdiden teşekkür ederim

  • Murat Bey tavsiye ettiğimiz herhangi bir marka yok, aslında kendiniz evde kefir mayalayıp içseniz daha doğal olabilir. Hergün tüketmek belki ağır gelebilir, 3 günde bir tüketmenizde fayda var.

  • Ankarada oturuyorsanız;AOÇ KEFİRİ,büyük AVM lerde ve AOÇ de ve AOÇ ürünü satan büfelerde mevcuttur.Ayrıca E.Şehir yolunda Tarım Bakanlığı yanında organik ürünler satış mağazası var. oralardan temin edebilirsiniz.

 3. Bu güzel bilgiler için teşekkürler. Bizde Süleyman Demirel Üniversitesinde kefir üzerine akademik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz, her gün kefir içimini destekliyoruz…

  • Ben sizin üniversitenin ürettiği probiyotik yoğurt mayasıyla kendi yoğurdumu may.alayıp tüketiyorum ve çok faydasını gördüm..Ne reflü ne kabızlık kalmadı..Şimdi de kefir mayanızdan alıp evde onu da mayalayıp tüketeceğim

 4. Kefiri bende herkes gibi sonradan öğrenenlerdenim. Ayrandan pek farklı olmadığı söylendi. Hala tadına bakmadım. Su anda 3 yıllık vitiligo hastasıyım. Kefir sayesinde iyileşildiği söylendi. Her gün kefir içeceğim. İnşallah faydasını da göreceğim. Hastalığımı yendiğim taktirde bu sayfaya tekrardan yazacağım ve bu hastalığa yakalanmış olan insanlara elimden geldiğince ulaşmaya çalışacağım :)

 5. Kefirin cildi diri bağırsakları düzenli ve kemik yapısını koruduguna ben kullanıyorum ve çok faydasını gördüm kendim orjin kkefir kullanıyorum kesinlikle evde yapın marketten almayın tarif isterseniz ben size tarif ederim

  • Merhaba bende mayalamak istiyorum mayayi nerde bulabilirim birda nasil mayalanir yardimci olur musunuz 2 3 yaslarinda iki kizim var gunde ne kadar kullanmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim

   • Mayayi aktarlardan temin edebilirsiniz 10 ile15 tl .Kefir buzdolabında 3 günden fazla beklerse alkol oluştuğu için 3 günden sonra tüketilmesi caiz olmuyormuş

    • Sevgili kardeşim Kefiri yaptıktan sonra artık bozulma olayı yoktur.Alkol falan üretmez.Böyle saçma sapan kulaktan dolma bilgilere inanmayın. Bunlar yapan firmalar tarafından çıkartılmıştır. Kefirin faydaları saymakla bitmez. Yeter ki gerçek canlı maya ile evde kendiniz yapın. Kefir yapmak çok kolaydır. Mümkünse yağı alınmış yarım yağlı süt kullanın. Böylelikle kilo almayı engellersiniz. Kefiri süzerken kesinlikle metal süzgeç ve kaşık kullanmayım. Plastik süzgeç ve tahta veya plastik kaşık kullanın. Kefir yapmış olduğunuz kabı sık sık yıkamanıza gerek yoktur. Aynı kapta defalarca kefir yapabilirsiniz. Yıkamanız gerekirse iyice kuruladıktan sonra tekrar yapın. özellikle bebek,çocuk ve yaşlı insanlara için çok faydalıdır. Kefir mayası her kefir yaptığınızda büyür ve bir müddet sonra bölersiniz. İhtiyacı olan insanlara verebilirsiniz. Ben sürekli yaptığım için büyüdükçe bölüp kim isterse ona gönderiyorum. Sevgi ve sağlıkla yaşamanız dileği ile…

 6. Istanbul anadolu yakasinda oturuyorum burda kefir mayasi nereden bulabilirim ve nasil mayalanır 3 ve 4 yaslarinda iki kizim var ve nasil kullanmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim

 7. 4 gun once fazla alkol tuketimimden dolayı denemek istedim midemdeki yanmalar (alkol sonrasi) ayran yada yogurt kullanırdım.. Kefiri deneyeyim dedim faydasini gördüm.. Daha ilk kullanimda yanmayi kesti.. Artik duzenli olarak kullanacagim.. Hem alkol kullaniminida azaltiyor surekli bir seyler icmek isteyen biriyim bira ya da votka yerine kefir iciyorum ☺ Saygilar.

 8. Merhaba şuan yorum yazarken bile dogal kefir tüketiyorum yaklaşik 20gündür kullanıyorum ve bagırsaklarım düzene girdi çok memnunum izmirde oturan arkadaşlara kefir mayası verebilirim ücretsis çünkü kendi kendine üreyip cogalan bişey bana fazla gelir iyi geceler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz