Kayısı Yağı Faydaları

Hemen hemen herkesçe bilinen, mevsiminde severek tüketilen bir meyvedir. Bu şifalı meyve gerek taze olarak gerekse kuru kayısı şeklinde tüketilebilir. Mevsiminde pazarlarda bolca rastladığımız bu şifalı meyve aynı zamanda kuru olarak marketlerde, bakkallarda kolaylıkla bulunabilir. Artık tazesi ve kurusu bilinen ve bolca tüketilen bu şifalı meyvenin, yağının faydaları da herkes tarafından araştırılmaktadır. Bu şifası bol olan meyvenin yağının faydaları birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Aktarlarda, baharatçılarda kolaylıkla rastlayabileceğiniz kayısı yağı temin ederek faydasından sizde şifa bulabilirsiniz. Uzun zamandır derdini çektiğiniz bir hastalığın yada zaman zaman ağrısını çektiğiniz rahatsızlığınızın dermanı belkide bu meyvenin yağındadır. Yazımızda kayısı yağı faydaları nelerdir, kayısı yağı nedir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

İçerdiği vitaminler ve mineraller bu kadar bol olan bu meyvenin yağının faydaları da oldukça fazladır. Yüksek lif içeriği sebebiyle kabızlık karşıtı olarak kullanılabilir. Yani kolay dışkılamayı sağlar. Sindirim sistemini düzenler, kolay sindirime yardımcı olur. Kansızlık yani anemi hastalığı için de faydalıdır. Anti astimatik özelliği sayesinde astım hastalığına da fayda sağlar. Tırnaklarınızın bakımsız olmasından ve kötü görünmesinden sıkıldıysanız tercihiniz yine kayısı yağı olmalıdır. Ayrıca bu yağ kirpik bakımı da sağlar. Hassas ve problemli ciltler için de uygundur. Yani kısacası kozmetik alanında birçok şekillerde uygulanabilir.

Kulak ağrısına karşı da kullanılabilir. Ülser ağrılarını azaltır. bu şifalı meyvenin yağının faydaları kadar kayısı çekirdeği yağı faydaları da oldukça önemlidir. Bu şifalı meyvenin hem kendi yağı hem de çekirdeğinin yağı günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayak bakımınızı da kayısı yağı ile yapabilirsiniz. Güzel ve bakımlı ayaklara kavuşmak mucize değildir. Özellikle yazın sıcak havalarda terleyen, ayak derisinde kabarcıklar oluşan kişiler kayısı yağı ile ayaklarına bakım yapabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Hindiba Bitkisi Nedir, Nerelerde Yetişir, Nasıl Tüketilir?

Kayısı Yağı Cilt Bakımı Sağlar!

Cilt bakımına katkısı kayısı yağı faydaları arasındadır. Bu şifalı yağ ile pürüzsüz, güzel bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu şifalı yağ cilde uygulandığında ciltteki dokular tarafından hızlıca emilir. Sadece parlaklık ve pürüzsüzlük sağlamaz, tüm bunların yanında egzama, sedef, kaşıntı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Cildi nemlendirir, yumuşaklık kazandırır. Aynı zamanda cildin genç görünmesine yardım eder. Kırışıklıklara karşı fayda sağlar.

Saç Bakımınızı Yaptınız Mı?

Saçlarınızın kuru ve yıpranmış olmasından mı yakınıyorsunuz? Ne yaparsanız yapın saçlarınız kuruyor ve kırılıyor mu? Artık yıpranmış saçlara veda etmenin vakti geldi. Parlak ve capcanlı görünün saçlarınıza merhaba deyin. Kayısı yağı içerdiği esansiyel yağlar sayesinde saçınıza canlılık kazandırır.

Kayısı Yağı Nedir?

Kayısının latincesi prunus armeniaca olan bu meyve kimi bölgelerde zerdali, şalak, apricos gibi isimlerle de anılır. Bu şifalı meyveye şam ağacı da denir. Bu şifaları bol ve saymakla bitmeyen meyvenin yağı da kendisi gibi oldukça şifalıdır. Kayısı yağı, hafif sarı ve kristalimsi özelliktedir. Oleik ve linoleik asitler bakımından zengindir. Ayrıca karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri açısından da zengindir. Potasyum, demir, magnezyum ve sodyum da bulundurur. Son derece besleyicidir. Kayısı yağının meyvesi Çin kökenlidir. Meyvesi kalori bakımından düşük fakat lif içeriği açısından yüksektir.

Kaynaklar:

Livestrong : what-are-the-benefits-of-apricot-oil
Organicfacts : health-benefits/fruit/apricots
Bustle : all-about-apricot-seed-oil-why-you-need-to-stock-up-on-this-miracle-all-natural-moisturizer

Önceki İçerikSarımsak Yağı Faydaları
Sonraki İçerikArmut Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz