Karpuz Seçmek Nasıl Yapılmadır?

3

Karpuz seçmek, özellikle yaz aylarında oldukça önemlidir. Eğer fazla olgunlaşmış ve çok beklemiş karpuz tüketilecek olursa mide bulantısına ve bağırsak sorunlarına yol açar. Bu yüzden karpuz seçmek oldukça önemlidir, taze ve içi lezzetli olan bu seçim çok da kolay değildir. Fakat bazı püf noktalar sayesinde olgunlaşmış olan meyveler kolaylıkla seçilebilir.

karpuz seçmek
karpuz seçmek

Hatta zaman zaman aile arasında veya arkadaşlar arasında karpuz seçimi yapmak önemli bir konu haline gelir. Kof olan, çürük olan yada tam olgunlaşmamış veya tadı kötü olan meyveler seçilirse bu durumdan yakınılır. O yüzden sağlam, tadı yerinde, kütür kütür meyveler seçmek oldukça önemlidir. Yazımızda sizin için taze ve lezzetli karpuz seçmenin tekniklerinden bahsedeceğiz.

Karpuz Seçmenin Püf Noktaları

  • Olgunlaşmış olan meyveler, ham olanlara göre daha parlak kabuk rengine sahip olurlar. Mat kabuk rengine, mat bir görünüme sahip olanlar henüz tam olgunlaşmamış karpuzlardır.
  • Olgun olan bitkinin meyveleri iki el arasında sıkılırlarsa meyveden bir çatırtı sesi duyulur. Bu durumda sıkıldığında çatırtı sesi gelen meyvelerin daha olgun olduğu anlaşılır.
  • Olgunlaşan bitkilerin meyvelerine el ile hafifçe vurulduğu zaman tok bir ses gelir. Olgunlaşmamış henüz ham olanlar ise tiz bir ses çıkarırlar.
  • Olgunlaşmış meyvelerinin alt kısımları sararma gösterir.

Siz de karpuz seçmek ile ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdaki formu kullanarak bize bildirebilirsiniz.

3 YORUMLAR

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.