Karnabahar Yemeği Tarifi

2

karnabahar yemeğiKış günlerini yaşadığımız şu günlerde kışın gelmesiyle birlikte yediğimiz sebzeler ve meyvelerde değişmeye başladı. Yazın tükettiğimiz domates, biber, patlıcan gibi sebzelerle yaptığımız kızartmalar, karpuz, kavun gibi yediğimiz meyveler yerine karnabahar, pırasa, ıspanak gibi sebzeler portakal, mandalina, ayva gibi meyveler tüketmeye başlıyoruz. Pazarlarda, manavlarda kış aylarının sebzeleri olan pırasa, ıspanak, lahana gibi sebzeler çoktan yerini aldı. Tabii domates, biber, patlıcan gibi sebzeleri de görmek mümkündür. Fakat bu tip sebzeler daha çok yaz sebzeleri olduğu için şu kış günlerinde daha çok kış sebzelerini tüketmenizi tavsiye ederiz. Aslında her meyveyi ve her sebzeyi mevsiminde tüketmek en iyisidir. Tüm bu sebeplerin yanında şifasıyla da kışın vazgeçemediğimiz sebzeleri içindedir. Karnabahar, zengin vitamin ve mineral içeriğinin yanında kalsiyum, fosfor gibi elementleri de bulundurur. İşte bahsettiğimiz faydalarından dolayı bu şifalı yemeği sık sık yapıp tüketmenizi tavsiye ederiz. Karnabahar yemeği tarifi oldukça kolaydır ve kısa sürede pişirilebilir.

Karnabahar Yemeği Malzemeleri

  • 1 adet orta boy karnabahar
  • 2 adet orta boy soğan
  • 2 adet orta boy havuç
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Kırmızı biber (isteğe bağlı)

Karnabahar Yemeği Tarifi

karnabaharÖncelikle karnabahar yemeği için bu şifalı bitki alınarak çiçek olan kısımları fotoğrafta görüldüğü biçimde küçük parçalara bölünür. Bölünen parçalar iyice yıkanır. Daha sonra soğanların kabukları soyulur. Havuçların da dış kabukları soyulur. Soğanlar ve havuçlar yıkanır. Tencereye ilk önce soğanlar küp küp doğranır ve üzerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ eklenir. Küp küp doğranmış soğanların üzerine salça eklenir ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğanların üzerine halka halka doğranmış havuçlar eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Soğanlar ve havuçlar 2-3 dakika kadar kavrulduktan sonra küçük parçalara ayrılmış karnabahar tencereye eklenir. Son olarak tuz ve isteğe bağlı olarak kırmızı biber karnabaharların üzerine serpilir. Bir müddet sebzeler kavrulduktan sonra üzerini bir parmak geçecek kadar su ilave edilir. Karnabahar ve havuçlar yumuşayana kadar pişirmeye devam edilir. Bu şifalı yemeğin tarifi işte bu kadar kolaydır. Afiyet olsun.

Karnabahar Yemeği Faydaları

Karnabahar yemeği pişirerek hem lezzetli bir sebze tüketmiş olur hemde şifanızı bulabilirsiniz. Özellikle mide ağrısı, gastrit gibi mide rahatsızlığı çekenler tüm yemekleri rahatlıkla tüketemez. Fakat mide rahatsızlıkları olan kişilerin de gönül rahatlığıyla tüketeceği bir yemektir. Ayrıca sindirimi de oldukça kolaydır. Bağırsaklarınızı yumuşatır ve kolay sindirim sağlar. Bu sayede kabızlık rahatsızlığından da kurtulabilir ve rahatlayabilirsiniz. Ayrıca bu şifalı yiyeceği çok çeşitli şekillerde de tüketebilirsiniz. Karnabahar yemeği tarifi dışında salatası yapılabilir, kaşarlı bir şekilde fırında pişirilebilir, türlüye benzer bir şekilde bezelye, patates gibi sebzeler eklenerek yemeği de yapılabilir. Dolayısıyla bir sebze ile çeşitli tatlar elde edebilirsiniz.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.