Karışık Turşu Nasıl Yapılır?

2

karışık turşuKışın gelmesiyle birlikte herkes evlerinde yavaş yavaş kışa hazırlık yaparak kışlık yiyeceklerini hazırlar. Kışlık yiyecekler herkese göre farklılık gösterir. Ama genel olarak kışlık tarhana, kışlık makarna yapılır. Karışık turşu da herkesin zevkle tükettiği ve kış için hazırladığı bir yiyecektir. Kütür kütür oluşu, zevkle yenilmesi sebepleriyle hemen hemen herkes bu leziz yiyeceği çok sever. Kışlıklar hazırlanır ve tüm kış boyunca afiyetle yenir. Bazı insanlar güzel turşu kuramamalarından yakınırlar. Eğer tuzu, sirkesi yada suyunda ayarsızlık olursa hoş olmayan bir tada sahip olur. Yada tadı güzel olsa bile sert bir şekilde kütür kütür olmazlar. İşte bu birçok kişinin derdidir. Çoğu hanım iyi kuramadığı için hazır olarak alır. Biz de yazımızda sizler için şifalı karışık turşu tarifi, karışık turşu yapımı yani karışık turşu nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

karışık turşu tarifiKarışık Turşu Malzemeleri

 • Bir avuç nohut (10-12 tane)
 • 5-6 tane asma yaprağı (isteğe göre koyulacak)
 • 6-7 diş sarımsak
 • Yarım kg havuç
 • Yarım kg salatalık
 • Yarım kg yeşil domates
 • Yarım kg sivri biber (çarliston da olabilir)
 • Orta boy lahananın yarısı
 • 1 su bardağı elma sirkesi
 • 4 yemek kaşığı tuz
 • 4 bardak su

Karışık Turşu Tarifi

Birçok ülkede severek tüketilen, yemeklerin yanına eşlik eden bir yiyecektir. Karışık turşu yanında salatalık turşusu, lahana turşusu, biber turşusu özellikle acı biber turşusu favori olan turşu çeşitlerindendir. Yurt dışındaki bazı ülkelerde yapımı çeşitli şekillerde olabilir. Ülkemizdeki farklı yörelerde de farklı şekillerde kurulur. Yazımızda sizlere genel olarak karışık turşu nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. 5 yada 6 litrelik bir cam kavanoza rahatlıkla kurabilirsiniz. Karışık turşu yapımı için öncelikle havuç, salatalık, domates, sivri biber ve lahana güzelce yıkanır. Yıkanan malzemelerden havuç ve domates çok küçük değil orta boy şekilde kesilip doğranır. İsteğe göre malzemeleri doğramadan bütün şekilde de koyabilirsiniz. Lahana da büyük büyük kıyılır. Salatalıklar ise isteğe göre kesilir, istenirse bütün şekilde de turşu yapımı eklenir.

Kavanozun dibine ilk önce nohutlar atılır. Nohut ekşilik sağlar. Daha sonra nohutların üstüne isteğe göre asma yaprakları dizilebilir. Asma yapraklarının üzerine bir miktar havuç, domates, salatalık ve lahana eklenir. Arada da 1-2 diş sarımsak konur. Daha sonra tekrar havuçlar, salatalıklar, domates ve lahanalar eklenirler. 4 bardak suyun içine 4 yemek kaşığı tuz ve bir su bardağı elma sirkesi eklenerek karıştırılır. Kavanoz dolduktan sonra suyun içine karıştırılan tuz ve sirke de kavanoza ilave edilir. Elma sirkesi yerine üzüm sirkesi de kullanılabilir. acı biber turşusuFakat elma sirkesi çok sağlıklı olduğu için biz size elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ederiz. Sirke ve tuz eklenmiş su da kavanoza döküldükten sonra kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Serin ve kuru bir yerde bekletilir. 20 gün ile 1 ay arasında bir süre sonra turşu hazır olacak kıvama gelecektir. Malzemelerin renginden ve sertliğinden olgun kıvama gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Tansiyon hastalarının bu leziz yiyeceği dikkatli bir şekilde çok çok az miktarda tüketmesini öneririz. Çünkü içeriğindeki tuz miktarından dolayı tansiyonu yükseltici etki yapabilir. Yazımızda sizlere karışık turşu nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya çalıştık.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.