Kakule Faydaları Nelerdir?

Kakule, son günlerin en çok konuşulan ve aranan ürünü haline gelmeye başladı. Böyle çok konuşulması da gerçekten çok güzeldir. Çünkü, kakule bitkisinin faydalarına siz de şaşıracaksınız. Birçok faydası ve yararı bulunan bu bitki dünya üzerinde çok az miktarda ve çok az ülkede yetiştirildiği için aslında birçok kişi tarafından tanınmamakta ve bilinmemektedir. Günümüzde ise yeni yeni birçok kişi tarafından tanınmaya başlamıştır.

Bu şifalı bitki Türkiye’de yetişmez yurt dışından ithal edilir. Özellikle Hindistan’dan ithal edilir. Bu sebepten dolayı Türkiye fiyatları pahalıdır. Yüksek bir fiyata sahip olması sebebi ile Türkiye’de fazla bilinmez ancak çok şifalı bir bitkidir. Yurtdışında yaşayan kişiler bu bitkiyi daha çok tanır ve kullanır. Çay ve kahvesi ile meşhur şifalı bir bitki türüdür.

Kakule Faydaları ve Yararları

Yıllardan beri Hindistan’da, Orta Doğu’da ve çeşitli Arap ülkelerinde kullanılan bu leziz bitkinin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çağımızın hastalığı kanser için faydalı olan bu şifalı bitki, kanser hücreleriyle savaşarak sağlıklı hücrelerin sayısının artmasını sağlayarak bir nevi kanseri önlüyor. Özellikle karaciğerimizde kanser yapıcı maddelerin birikmesini önler, karaciğerimizi de korur. Bu şekilde kan kanserini yani diğer bir adı ile lösemiyi de yavaşlatmak mümkündür. Kısacası kanser için büyük bir şifa kaynağı olması da bitkinin faydaları arasındadır.

Sindirim sistemimizin rahatlamasını sağlamasının yanında hazmı kolaylaştırır. İdrar ve gaz söktürmesi de kakule faydaları arasındadır. Aynı zamanda bağırsak parazitlerini de azaltarak yok eder. Bu şifalı bitki, mide için de çok faydalıdır. Mide ağrıları, mide ağrıları yüzünden oluşan migrenlerin tedavisinde kullanılan bu bitki, reflüye de çare olur. Mide bulantıları için de kullanmanızda büyük fayda vardır.

Bu şifalı bitkinin faydalarından bir diğeri de ağız kokularını geçirmesidir. Çeşitli sebeplerle ağzımızda koku oluşması zaman zaman hepimizin derdi olur. Ağzımızın kötü kokmasından diğer insanları rahatsız etmemizden korkmamız konuşmaktan çekinmemizi sağlar. Bu şifalı bitki sayesinde ağzımızdaki kötü kokulardan kurtularak ağzımızın güzel kokmasını sağlayabiliriz. Ağzımızdaki kötü kokulardan kurtulmak için bu bitkinin kapsüllerinden alarak çiğnememiz yeterlidir. Bu bitkinin kapsülleri sayesinde ferah bir nefesin tadını çıkarın. Alkol kullanan kişiler eğer alkol kokusunu yok etmek istiyorlarsa bu bitkiyi çiğneyebilirler. Günümüzde bu yöntem Amerika ve Avrupa’da bir trend haline gelmiştir.

İştah açıcı özelliği de bulunan bu bitki, solunum yolları hastalıkları için de bire birdir. Öksürük, nezle, astım, bronşit gibi hastalıklar için bu bitkinin kullanımıyla akciğerlerinde fayda görmesi sağlanır.

Her şeyi unutmaktan yakınıyorsanız, aklınızda hiçbir şeyi tutamıyor ve hatırlamakta güçlük çekiyorsanız çareniz yine bu bitkidir. Kakule sayesinde zihniniz güçlenecek ve hiçbir şeyi unutmayacaksınız. Dizanteriye de iyi gelmesi faydaları arasındadır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de vardır. Baş ağrılarının geçmesine yardım eder. Akciğerler için faydalıdır.

Kahve içinde kullanıldığında önemli bir afrodizyak olmaktadır. Cinsel isteği ve cinsel gücü arttırıcı özellikleri vardır. Yurt dışındaki birçok ülkede insanlar bu bitkiyi kahvesi ve çayı ile tanır ve bu şekilde kullanır. Aslında bitkinin kullanılan kısımları güneşte kurutulmuş tohumlarıdır.

Görüldüğü gibi bu şifalı bitkinin faydaları gerçekten bir sürü ve Dünya’da az miktarda yetişmesi gerçekten de çok üzücüdür.

Kakulenin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi bu bitkinin de fazlası yarar yerine zarar verebilir. Bu nedenle her bitkide de belirttiğimiz gibi bu bitkiden de aşırı miktarda kullanılmamalıdır.

Kakuleyi Kimler Kullanmamalıdır?

Safra taşı olan kişilerin ve midesinde ülser gastrit gibi hastalıkları olan kişiler tarafından tüketmemelidir. Emzirme döneminde olan veya hamile bayanlar da kakule tüketmekten kaçınmalıdırlar. Oniki parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığı bulunan kişilerin de bu bitkiyi kullanmaması tavsiye edilir.

Bu şifalı bitki ve bu şifalı bitkinin faydaları ile ilgili sormak istediklerinizi şifalı bitki yazarımıza sorabilirsiniz.

Önceki İçerikRezene Çayı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikZerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

18 YORUMLAR

  1. insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.hz muhammed sav. kekula bitkisinden bilgiler icin teşekkürler halil şimşek ankara

  2. Yan etkilerinde Safra taşı olanlar kullanmamali diye bahsediliyor. Benim safra kesem ameliyatla alınmıştı.
    Bu durumda Kakule benim karacigerimı olumsuz etkiler mi?
    Ya da olmayan safra kesesi için bir sorun da olmaz mı?

  3. BİZ BUNDAN 3 YIL ÖNCE MARDİN DE TANIŞTIK KAKULEYLE GİDENLER BİLİR AKTAR GİBİ DÜKKANLAR YOK YOKTUR İÇİNDE SAĞOL SUN BİLMEDİĞİMİZ BİTKİYİ ZORLA SATTI BİZE :) MİSAFİR PERVER DÜKKAN SAHİBİ BİZ O GÜNDEN BERİ ÖZELLİKLE DE MİSAFİR GELDİĞİ ZAMANLAR ÇAYIN DEMİNE 3-4 TANE KAKULEYİ İÇİNİ AÇIP ATIYORUM.DAHA ÖNCE DENEMEYENLER FARKI MUHAKKAK FARK EDİYOR KOKUSU VE YUMŞAK İÇİM TADI KENDİNİ HİSSETTİRİYOR.BİZE SATAN DÜKKAN SAHİBİ YEMEKTEN SONRA ÇAYINA AT HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR DEDİ.BİYOLOJİK OLARAK BÜNYEYE ETKİSİ NASIL BİLEMİYORUM AMA FARKLI BİR DAMAK TADI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz