Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak Çekirdeği Yağı

Kabak çekirdeği yağı, bağırsak solucanlarını düşürücü etkisi bulunan, kolesterolü düzenleyen ve menopoz döneminde de fayda sağlayan kabak çekirdeklerinden elde edilen bir yağdır. Erkeklerde de düzenli kullanım halinde saç dökülmesini azaltır. Omega 6 yağı içermesi sayesinde kemik sağlığını koruması da kabak çekirdeği yağı faydaları arasındadır.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Prostat sağlığını korur. Prostat büyümesini küçültür. Erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Uykusuzluktan mı yakınıyorsunuz? Uykusuzluk, geceleri herkes uyurken uyuyamamak oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kabak çekirdeği yağı serotonin salgılanmasına destek olarak uykusuzluğa yarar sağlar.
 • İçeriğindeki çinko sayesinde hormonları dengeleyerek erkeklerdeki saç dökülmesi sorununu önemli ölçüde azaltır. Yapılan bir araştırmaya göre 24 hafta kabak çekirdeği yağı kullanan kişilerde saç dökülmesinin yüzde 40 azaldığı ortaya çıkmıştır.
 • Kalp sağlığını korur ve kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Diyabete karşı koruma sağlaması da kabak çekirdeği yağının faydaları arasındadır. Kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığına karşı koruma sağlar.
 • 2014 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, boşaltım sistemine de yararlıdır. Boşaltım sistemini koruyarak özellikle idrarla ilgili rahatsızlıklara iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonu olan sistit rahatsızlığına da fayda sağlar.
 • Özellikle sabah ortaya çıkan mide bulantısı ve kusmaları önler.
 • Böbrekler için de yararlıdır. Vücutta böbrek taşı oluşumunu önleyen bileşiklerin seviyelerini arttırarak böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardım eder.
 • Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
 • Depresyona ve strese iyi gelir. Ruhsal duruma da yarar sağlar. Depresyona iyi gelmesi kabak çekirdeği yağı faydalarından biridir.
 • İçeriğindeki A ve E vitaminleri ile antioksidanlar sayesinde cilt bakımı da sağlar.
 • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardım eder.
 • İçeriğindeki K vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir. Özellikle yaşlı kişiler için faydalıdır.
Kabak Çekirdeği Yağı
Kabak Çekirdeği Yağı

Bağırsaklar Solucanlarına Karşı Etkili!

Bağırsak solucanları sebebiyle kilo alamama gibi sonuçlar ortaya çıkar. Kabak çekirdeği yağı özellikle boşaltım sistemine etki ederek fayda sağlar. Boşaltım sistemine fayda sağlamasının yanı sıra, bağırsaklardaki tenya yada solucanların dışarı atılmasını sağlar. Bağırsak solucanlarını düşürmesi kabak çekirdeği yağı faydaları arasındadır.

İlginizi Çekebilir:  Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

Menopoz Döneminde Kullanılabilir!

Menopoz dönemindeki kadınlarda ruhsal ve hormonsal olarak bazı değişiklikler ortaya çıkar. Menopoz evresinde bu dönemdeki etkileri azaltır. Sıcak basması, terleme, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi semptomları hafifletir. Aynı zamanda bu dönemde kan basıncının yükselmesini engeller. Kan basıncını düşürücü etki yapar.

Omega 6 Yağı İçerir!

Beyinsel ve zihinsel sağlık herkes için çok önemlidir. Hafızayı güçlendirmesi kabak çekirdeği yağı faydaları arasındadır. Omega 6 yağı, linoleik asit içerir. Linoleik asit ve omega 6 yağı normal büyüme ve gelişme için önemlidir. Ayrıca beyin fonksiyonlarının gelişmesine de katkı sağlar. Metabolizmayı düzenler, kemik sağlığını ve üreme sistemini korur.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Zeytinyağı gibi salatalara eklenerek kullanılabilir.
 • Kabak çekirdeği yağı ile cilde masaj yapılabilir. Masaj yoluyla uygulandığında cildi yumuşatır, yaşlanmayı geciktirir.
 • Günde 1 tatlı kaşığı içilebilir yada salatalara ilave edilebilir. Tek olarak içilmek istemezseniz, bir çay bardağı ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı karıştırıp içebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Kan basıncını düşürür, bunun sonucunda da tansiyonu düşürür. Bunun sonucunda tansiyon düşürücü ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktorlarına danışarak bu yağı kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

Kaynaklar:

Draxe : pumpkin-seed-oil
Healthline : health/pumpkin-seed-oil
Livestrong : pumpkin-seed-oil-benefits