Hurmanın Faydaları Ramazanda Bir Kez Daha Hatırlanıyor

Ramazan deyince akla gelenler arasında ilk olarak oruç, iftar, sahur ve hurma yer alır. Bu mübarek ay boyunca Müslümanlar bolca dua eder ve oruç tutarlar. Sağlığı elverişli olan her Müslüman için oruç tutmak oldukça önemlidir. Tabii oruç tutulunca da akşam yemekleri yani iftar vakitleri büyük bir sabırsızlıkla beklenir. İftar için hanımlar birbirinden güzel yemekler hazırlar, oruçlar tüm aile bir aradayken açılır. İftar için akrabalar, yakın arkadaşlar ve komşular davet edilir. Tüm yapılan yemeklere karşın orucun su ve hurma ile açılması neredeyse bir gelenek halini almıştır. Tüm ramazan ayı boyunca hurmanın yeri oldukça farklıdır. Hemen hemen her evde bu mübarek ay boyunca hurma bulundurulur ve oruçlar bu leziz meyve ile açılır. Bu lezzetli meyvenin Müslüman inancında farklı bir yeri vardır.

Hurma Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Hurma

Latince adı Fructus dactylus olan bu meyve, tropik çöl iklimlerinde yetiştirilir. Özellikle Fas, Tunus, Cezayir gibi Arap ülkelerinde  ve Afrika yarımadasında bol miktarda yetişir. Ramazanda her evde bulunan ve oruç açılması için ilk olarak yenen bu şifalı meyve, sağlık açısından da birçok hastalığa karşı kullanılabilir. Hastalıkların önlenmesine yardım eder. Tam bir şifa kaynağıdır. Bu leziz ve faydalı meyve sadece ramazan ayında değil, yılın diğer aylarında da tüketilmelidir. Bu sayede hastalıklara yakalanma riski azalır. İşte hurmanın faydaları bazıları:

 1. Yüksek oranda lif içerir. 
 2. B1 ve B2 vitaminlerini ihtiva eder.
 3. Çeşitli vitaminlerine yanında demir, fosfor ve kalsiyumda bulundurur.
 4. Hafızayı kuvvetlendirici özelliği vardır. Bu sayede unutkanlığı önler.
 5. Kan yapıcı özelliği vardır.
 6. Karaciğeri kuvvetlendirir.
 7. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı da faydalıdır.
 8. Kolesterolü düzenleyici etkisi vardır.
 9. Kansızlık yani anemi rahatsızlığına çok iyi gelir.
 10. Kalp ile dost bir meyve olan hurma, kalp ve damar hastalıklarını da önlemeye yardım eder.
 11. Sırt ve bel bölgesine oluşan ağrıların geçmesine yararı vardır.
 12. Basur yani hemoroide iyi gelir.
 13. Kış aylarında sık sık yakalanan soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 14. Yorgunluk ve strese iyi gelir, rahatlamayı ve yorgunluk atmayı sağlar.
 15. Böbrek yetmezliği için de oldukça faydalıdır. Ayrıca böbreklerdeki kum ve taşların da dökülmesine yardım eder.
 16. Genç görünmek isteyen, erken yaşlanmak istemeyen kişiler de mutlaka hurma tüketmelidir. Cildin erken yaşlanmasını önler, gen kalmaya yardım eder.
 17. Damar sertliğini önler.
 18. Bronşit ve astım için de faydalıdır.
 19. İyi bir antioksidan kaynağıdır.
 20. Mide ve bağırsaklara fayda sağlar.
 21. Güneşte fazla kalma sonucu oluşan lekeler yada cilt lekeleri için de oldukça faydalıdır. Zeytinyağı ile karıştırılarak krem haline getirilip lekelere sürülürse lekeleri zamanla yok eder. Ayrıca zeytinyağı faydaları okumanızı öneririz.
 22. Afrodizyak özelliği vardır, cinsel gücü arttırıcı etki yapar.
 23. Hamile bayanlar da mutlaka hurma tüketmelidir. Hamilelikten sonra loğusalık döneminde de tüketilirse sütü arttırır, bebeğin daha sağlıklı olmasına yardım eder.
 24. Kas ve kemik yapısını güçlendirir. Bu sayede güçlü ve sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olmak mümkündür.
 25. Vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardım eder.
 26. Sindirim sistemine de büyük fayda sağlar.
 27. Göz rahatsızlıklarına karşı da faydalıdır.
 28. İyi bir protein kaynağıdır.

Kansere Karşı Hurma İle Korunun!

Kanser çağımızın hastalığı haline geldi. Doğal olmayan yiyecekler, çevre kirliliği ve radyasyon gibi birçok neden kansere sebep olabilir. İçerdiği lif sayesinde birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Kanser özellikle günümüzde birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Ayrıca telefon, bilgisayar gibi elektronik aletlerin radyasyon yayması ile de kansere yakalanma riski artar. Hurmayla rahim, göğüs, kolon kanseri gibi kanser türlerine karşı korunmak mümkündür.

Zayıflamak İstiyorsanız Hurma Yemeyi İhmal Etmeyin!

 • Kilo vermek, zayıf kalmak isteyen kişilerin de adresi yine bu leziz meyvedir. Özellikle salatalık ile birlikte tüketilirse kilo vermeye yardım eder.
 • Bir adet hurma yaklaşık olarak 15 kalori civarındadır. Düşük kalori içeriğine sahip olması nedeniyle kilo aldırmaz.

Vücut için bu kadar çok faydası olan hurma, malesef ki sadece ramazan ayı içinde hatırlanıyor. Diğer aylarda çok fazla tüketilmiyor. Birçok hastalığı önlemesi, kemik ve kas yapısını koruması gibi sebepler ile yıl boyu tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ayrıca isterseniz pekmez olarak da tüketebilirsiniz. Hurma pekmezinin faydaları yazımızdan faydalarını okuyabilirsiniz. Bu nedenle evlerinizden hurmayı eksik etmeyin.

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.