Hindibanın Faydaları Nelerdir?

Birçok yörede birçok farklı isimle anılan hindiba bitkisinin bir adı da frenk salatasıdır. Bu yöresel ismi almasının sebebi bir nevi salatalarda kullanılması olabilir. Birçok ülkede ve birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilerek farklı şekillerde kullanılabilir. Özellikle baharat olarak birçok bölgede kullanılır.

Hindiba Faydaları Nelerdir?

Baharat özelliği ile iştah açar. Sindirim sistemine de etki ederek hazmı kolaylaştırır. Romatizma kaynaklı kemik ağrıları için de büyük fayda sağlar. Bu tedavi yöntemi için ilkbahar aylarında uygun şekilde kullanılabilir. Ağrıların geçmesi için uzun süre ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Düzenli şekilde kullanıldığında ağrılar azalır ve kemiklerdeki hareket kabiliyeti artar. Yaşlanmayı yavaşlatarak kırışıklıkları önlemeye yardım eder. Egzama gibi cilt hastalıklarına ve deri kaşıntılarına iyi gelir. Ciltte oluşan sivilce yada akneler için bu şifalı bitkinin suyu sıkılarak sürülebilir. Saçları kuvvetlendirir. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar.

Bu şifalı bitki, bostan hindibası, güneyik gibi yöresel isimlerle de anılır ve vücut için birçok faydası vardır. Bitkinin bilinen ve en etkili özelliklerinden biri karaciğere çok faydalı olmasıdır. Karaciğerinizin sağlıklı olması ve karaciğer hastalıklarının önlenmesi için mutlaka tüketilmelisiniz. Eski zamanlarda bile karaciğeri toksinlerden arındırdığı ve kanı mikroplardan kurtardığı düşünülüyordu. Halsizliği yok edici, ateş düşürücü, direnç arttırıcı özellikleri de bulunan bu şifalı ve faydalı bitki ile safra kesesini hastalıklara karşı korumak da mümkündür. Dişlere de fayda sağlar. Kalbe iyi gelir.

Ayrıca şeker hastalarının da hindiba sapları yiyerek şifa bulması olasıdır. Şeker hastalığı genellikle birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Fakat artık düzenli olarak hindiba tüketimi sayesinde şeker hastalığının zararlı etkisinden kurtulabilirsiniz. Sindirim sisteminizi düzenleyici etkisi de bulunur. Kabızlığı giderir. Bağırsakları yumuşatıcı, hazmı kolaylaştırıcı, idrar ve gaz söktürücü bu şifalı bitki sizi sindirim sorunlarından kurtulabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz. Göyhek olarak da isimlendirilir.

İlginizi Çekebilir:  Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Diğer bir faydası da safra kesesi taşlarınızın büyümesini önlemesidir. Hatta eski zamanlarda Mısır’da karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına karşı kullanılıyormuş. Safra kesesi taşı oluşması engellenir, eğer varsa da büyümesi önlenir. Gut hastalığının çaresini de bu şifalı bitkide bulabilirsiniz. Adet dönemi ağrılı geçen yada regl döneminde gergin olan bayanlara da fayda sağlar. Adet döneminin ağrılı geçmesini önler, gerginliği engeller. Menopoz döneminde de rahatlık verir. Nefes darlığı ve göğüs hastalıklarına da iyi gelir.

Hindibanın, kahve yerine kullanılması da bize sinir sistemini uyarıcı ve uyku açıcı özelliği olduğunu göstermektedir. Pankreas salgılarını da uyarır. Vücudunuzdaki glikoz miktarını da ayarlamaya yardım eder. Kolesterole de iyi gelen hindiba ile birçok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz.

Hindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Bu şifalı bitkiyi nasıl tüketeceğiniz de oldukça önemlidir. 2 tatlı kaşığı kurutulmuş hindiba kökleri alınır ve cezveye konur. Üzerine 1 bardak su eklenir ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve 5 dakika kadar bu şekilde demlenmeye bırakılır. Süzülerek yemeklerden önce içilir.

Hindiba Salatası Nasıl Yapılır?

Hindiba salata yapılarak da tüketilebilir. Hindibalar güzelce ayıklanır ve yıkanır. Diğer salataları yaptığınız gibi bu bitkiyi de sirkeli suda 3-5 dakika kadar bekleterek güzelce temizleyebilirsiniz. Marul doğrar şekilde doğrayın. Üzerine salata şeklinde zeytinyağı dökülüp limon sıkılarak yenilebilir.

Hindibanın Zararları Nelerdir?

Her bitkinin yararları olmasının yanında fazla tüketimi vücudunuza zarar verebilir. Bu bitki de fazla tüketilirse dalağınıza zarar verebilir. Zararını bal ve sirke içerek engelleyebilirsiniz. Ama biz yinede fazla hindiba tüketmemenizi öneririz.

3 YORUMLAR

  1. selam bu bitkiyi karaciğer için nasıl kullanabilirim kronik hepatit b hastasıyım kızım taşıyıcı bu bitkiyi nasıl kullanmamızı tavsiye edersiniz.

  2. Hepatit b tasiyicisiyim, bir sise kadar enginar yapragi ekstrati hindiba ekstrati ve devedikeni ekstrati kullandim sadece bu uc bitkinin karisi olan tek bir sise. Hepatit b oranim 7 binlerden 4 binlere kadar dustu. Dr uc ay kullanmam gwrektigini soyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz