Hindiba Bitkisi Nedir, Nerelerde Yetişir, Nasıl Tüketilir?

Kara hindiba, beyaz hindiba gibi türleri olan hindiba bitkisi sağlık açısından birçok şifası bulunması nedeniyle dikkatleri üzerine çekti. Birçok bölgede kolaylıkla yetişmesi de dikkat çekici özelliklerinden biri oldu. Hindibanın bu kadar merak edilmesi üzerine bu bitki ile ilgili bir yazı hazırlayıp sizlere sunduk, umarız yazımızdan memnun kalırsınız.

Hindiba Nedir?

Latince adı Cichorium endivia olan bu şifalı bitki, beyaz, kara hindiba, yabani hindiba birçok sinonimi bulunan bir bitkidir. Acı marul, Frenk salatası gibi yöresel isimlerle de anılır. Ilıman iklim yaşanan birçok bölgede kolaylıkla yetişir. Açık arazilerde bu bitkiye rastlamak oldukça basittir. Türüne göre değişmekle birlikte mavi, lila, mor veya sarı renkli çiçeklere sahip bir bitkidir. Diğer bir yöresel ismi ise yaban maruludur. Bu bitkinin faydalarını Hindibanın Faydaları Nelerdir konulu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Nerelerde Yetişir?

Sıcak, nemli ya da kumlu topraklarda gelişmesi iyi olan bir bitkidir. Uzun toprak üzerinde gelişen yapraklara sahiptir.

Orta Avrupa, Güney Avrupa ülkelerinde birçok  bölgede yetiştirilir. Ayrıca Balkanlarda ve ülkemizde Anadolu kesiminde de hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Salatalarda ve yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Yabani olarak da yol kenarlarında ve çayırlarda rastlamak mümkündür.

İlkbahar aylarında kırlarda çiçeklendiği görülebilir. Sarı çiçek açan türünün çiçeği kuruduktan sonra beyaz toz kümesi şeklinde bir hal alır.

Nasıl Tüketilebilir?

Birçok şekilde tüketilebilecek bir bitkidir. Bitkinin yaprakları, yaprak sapları ve çiçek sapları salata şeklinde tüketilebilir. Özellikle ülkemizde salata şeklinde kullanımı ve tüketimi yaygın olsa da yurtdışında, diğer ülkelerde kahve yerine de tüketilen bir bitkidir. Yabancı ülkelerde çok eski zamanlardan beri kahve yerine tüketilen bir bitki olarak tanınmaktadır. Hatta Fransa’da Napolyon zamanlarında bu bitkiyi kahve yerine kullanmak oldukça yaygındı. Bitkinin kökünü kahve yerine kullanmak mümkünken, bitkinin yaprakları ise salata olarak tüketilmekteydi. Hindiba en az kahve kadar sinir sistemini uyarıcı ve uyku açıcı bir bitkidir. Bu yüzden bu şifalı bitkiyi kahve yerine kullanmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir?
Önceki İçerikHindibanın Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikYaprak Biti (Yeşil Bit)
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz