Hemoroid Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

3

Kimi rahatsızlıklara yakalanıldığı zaman ister istemez hastalar doktordan çekinir. Doktora gitmekten, hastalığını anlatmaktan utanç duyar. Aslında tıbben utanç duymak yanlıştır. Çünkü herkes her türlü hastalığa yakalanabilir. İşte hemoroid yani diğer adı ile basur da bu tip hastalıklardan biridir. Bu rahatsızlığı olanlar bu konuyu konuşmaktan çekinebilir hatta kimileri doktora bile gitmek istemez. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Her hastalıkta uygun doktora gidilmeli ve geç kalınmadan tedavi uygulanmalıdır. Uygulanacak tedavinin yanında şifalı bitkilerle birlikte hastalığın tedavisi desteklenebilir.

Hemoroid Bitkisel Tedavisi

Bu rahatsızlığı olan kişiler büyük tuvaletlerini rahat yapamaz yani dışkılama sorunu çekerler. Ayrıca yürümek, koşmak, oturmak, kalkmak gibi günlük hareketleri de kısıtlanır. Zaman zaman basur memelerinde kanama da görülebilir. Bazı şifalı bitkiler, bitkilerle hazırlanan karışımlar yada çeşitli kremler ile bu rahatsızlığı tedavi etmek mümkündür.

 1. Hemoroid bitkisel tedavisi için taze çileklerin suyu sıkılarak içilebilir. Taze çilek suyu oldukça yararlıdır. Günde 3 kez bu hastalığın tedavisinde içilebilir.
 2. Bir kabın içine 1 litre yani 5 bardak su koyun. Suyun içine bir avuç papatya ekleyin. 1 saat bekledikten sonra bu su ile oturma banyosu alın.
 3. Orta büyüklükte bir soğanı dörde bölerek 2 litre sütün içine atın. Yarım saat kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Oturma banyosu alabileceğiniz bir kabın içine soğuyan sütü boşaltın. 12 dakika kadar bu süt ile oturma banyosu alın. günde bir kez olmak üzere 6 kez bu banyo kürünü uygulayın.
 4. 1 litre suyun içine 50 gram karahindiba kökü koyun. 10 dakika kaynatın. Karahindibayı süzün. Kalan su soğuduktan sonra banyo suyuna karıştırıp kullanın yada kalan suyu bir kaba döküp üzerine 20 dakika kadar oturun. 10 gün bu tedaviyi uygulayın.
 5. Hemoroid (Basur) Bitkisel TedavisiAloe vera özü içeren kremler de basur memeleri için fayda sağlar. Bu kremler düzenli olarak hemoroid bölgeye uygulanabilir.
 6. 4 çay kaşığı viburnum yani kartopu çiçeğini 5 bardak suya koyun ve yarım saat kaynatın. Çiçekleri süzün, suyun ılınmasını bekleyin. Ilınan su ile 10-15 dakikalık oturma banyosu alın. 10 yada 12 gün bu tedavi yöntemini uygulayın. Özellikle kanaması olan hemoroid rahatsızlığı çeken hastalar için büyük fayda sağlar.
 7. Sindirime yardımcı olan ve kabızlığı önleyen nane çayı, kekik çayı da basura iyi gelir. Kabızlığın önlenmesi ile hemoroid bitkisel tedavisi bir nevi uygulanmış olur. Bu çaylardan sık sık için.
 8. Kaynamış olan 3 litre suyun içine 60 gram at kuyruğu bitkisini koyun. 2 saat kadar bitkileri suyun içinde bekletin. Suyu süzün yani bitkileri suyun içinden alın. Ilınmış olan suyla 15 dakika kadar oturma banyosu alın. Bir haftada 3 kez bu uygulamayı yapın. Toplamda 10-13 kez bu oturma banyosunu uygulayabilirsiniz.
 9. Sarı kantaron yağı ve gingko biloba yağları da basur için fayda sağlar.

 

Hemoroid Kimlerde Görülebilir?

Hemoroid, çok fazla hareket etmeyen, günlük hayatta uzun süre oturan yada kabızlık sorunu çeken kişilerde sıkça görülen bir sağlık sorunudur. Bazı bayanlarda hamilelik sonrası da görülebilir. Sulu yemekleri tüketmek yerine genellikle kuru gıdalar tüketen kişilerde de görülme olasılığı yüksektir. Fazla et tüketmek de basura yani hemoroide sebep olabilir. Aşırı kilo da sebepleri arasındadır.

Tüm bu bitkisel tarifleri uygulamadan önce basur şikayetiniz varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Bazı küçük ameliyatlarla basur yani hemoroid tedavisi kolaylıkla yapılmaktadır. Fakat tabii basura yakalanmamak için günde 6-7 bardak su içmeli ve aynı zamanda bitkisel gıdalar ağırlıkta olacak şekilde beslenmelisiniz. Yürüyüş yapmak, fiziksel aktivitede bulunmak yada kilo almamaya dikkat ederek de basura yakalanmayı önleyebilirsiniz. Gün içinde sürekli oturmayın. Sürekli oturulacak bir iş yapıyorsanız arada kalkıp kısa yürüyüşler yapın. Eğer kabızlık sorununuz varsa kabızlığa çözüm bulmaya çalışın. Çünkü uzun süreli kabızlık, basur yani hemoroid rahatsızlığına sebep olabilir.

3 YORUMLAR

 1. Allah dunya sinavinda imtihanda az da aci vermis ki onu hatirlayasin kimbilir. patlican sapi filan degil sana onerecegim ne de parali bir ilac. sifa verici Allah ucretsiz verir hep amcak vesile kilar. sukret yeter. hos ihtiyaci da yok bizim var. Iyi dinle:
  corek otu yagini krem olarak disaridaki kisma sureceksin zarar vermeden. icerdekiler icin de sabah bir bardak aksam bir bardak KEFiR denen ayrana benzeyen icecegi iceceksin. ayran degil bunun ismi kefir. her gun bi tane yarim kiloluk götür mideye. Haftaya kalmaz yuzun güler insallah 😉 Gecince de Allah’a sükredersin onu unutma asla kilo ver cok oturma az ekmek ye etten uzak dur bitkisel beslen ceviz yagi ekle yemeklere az ye aklina geldikce yemek yeme. Hadi gecmis olsun. Kim ki bunu dener sifa bulursa bana, cumle kalbi temiz Allaha yurekten inananlara dua etsin Allahi asla unutmasin. sonucu buraya yaz görelim sevinelim.

 2. ne patlıcan ne soğan ne papatya ne çörek otu aklınıza ne gelirse, kremler denemediği şey kalmadi ben yakın zamanda gidip adam gibi muayene olacağım inşallah çözüm olur tedavi olur kökten çözülür

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here