Güneş yanığı ile mücadele etmenin yolları nelerdir?

Güneş
Güneş

Sıcaklıklar yaz aylarının gelmesiyle epey yükseldi ve oturduğumuz yerde bile terleyebiliyoruz. Durum bu olunca serinleme isteğimiz artıyor ve kendimizi deniz kenarı ya da havuz başı bir yerlere atıyoruz. Tabi bir de bronzlaşma isteğimiz var. Bronzlaşırken güneş yanığı sorunu ile karşılaşmak da olasıdır. Bilinçsiz şekilde dikkatsizce güneşlenmek sonuç olarak istenmeyen, acı veren yanıklara yol açar.

Güneş Yanığı Nasıl Oluşur?

Beyaz olan tenimizin yaz gelmesi ile bir parça bronzlaşmasını istiyor ve koyulaşan ten rengimizle yaz aylarının keyfini çıkarmak istiyoruz. Tenimiz güneş ışınları etkisiyle öncelikle kırmızılaşarak koyu bir renk alır. Yoğun olarak güneşten gelen Ultraviyole A, Ultraviyole B ve Ultraviyole C ışınlarına maruz kalan cildimiz, ölü hücre tahribatının azaltılmaya çalışılması ve kan damarlarımızın genişlemesi sebebiyle kızarmaya başlar. Eğer cildiniz çok açık ten rengine sahipse ya da aniden uzun süre yüksek güneş ışığı altında kaldıysanız cildiniz su toplayabilir. Su toplamanın sebebi aniden yüksek güneş ışığına maruz kalmaktır. Güneş yanığı sonucu su toplaması görülmesi biraz canımızı yakabilir. Böyle durumların oluşmaması için uzun süre yüksek güneş ışığı altında kalınmamalıdır.

Güneş Yanığı

Güneş Yanığı Kaşıntısı

Güneş sebebiyle yanıklar oluştuğu zaman oluşan diğer bir durum ise cildin kızardıktan sonra kaşınmaya başlamasıdır. Bu kaşıntılar zaman zaman canınızı acıtabilir.

Bu tür yanıklar için kaşıntı tedavisi ise antihistaminik kaşıntı kesici ilaçlar kullanılarak bulunabilir. İlaç kullanmak istemeyenler için nemlendirici kremler ile ciltteki su oranını arttırarak kaşıntıların önüne geçebilirsiniz. Kaşıntı oluştuktan sonra ise ciltte güneş yanığı oluşan bölgelerde derinin soyulması görülür.

Güneş Yanığı Soyulması

Güneş Yanığı Soyulması

Bu yanıklar sonucu deri soyulmaları yavaş yavaş gerçekleşir. Bu tür deri soyulmalarını geciktirmek için ise soyulan bölgeyi nemlendirmek, su oranını arttırıcı kremler kullanmak gerekmektedir. Soyulma başlayınca kaşımadan ve koparmadan soyulması sağlanmalıdır. Kaşıyınca ve koparınca enfeksiyon riski artmakta ve o bölgede enfeksiyon meydana gelebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kara Üzüm Çekirdeği Faydaları

Derinin soyulmasını hızlandırmak için duşta hafif bir şekilde cildimize bastırmadan da derinin soyulmasını hızlandırmak da mümkündür. Kese yapmaktan uzak durun. Çünkü vücudunuz üzerinde parçalı ve yamalı bir görüntü oluşabilir.

Derinin soyulmasını engellemek  için badem yağı ve aloe vera içeren ürünler kullanmanız gerekir. Eczanelerde satılan ve içeriğinde üre olan ürünler ile cildinizin su tutum seviyesini arttırarak soyulmaları engelleyebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz