Güneş Işığının Faydaları

Dışarı çıkmak, hava almak, güneş ışığını hissetmek herkesi hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlatır. Evde sıkılınca, ofiste çalışmaktan yorulunca dışarı çıkmak temiz havayı ciğerlere çekmek rahatlama duygusu yaratır. Hatta bazı öğrenciler evin içinde çalışmak yerine balkonda çalışmayı tercih eder. Temiz hava ve doğal ışık daha iyi öğrenmeye yardım eder. Evdeki yapay ışık yani elektrik ile elde edilen ışık yerine güneş ışığı daha faydalıdır. Sadece temiz hava almanın, rahatlamanın yanında sağlık açısından daha birçok fayda sağlar.

Güneş Işığının Sağlığa Faydaları

Güneş ışığı
Güneş ışığı

Yaz aylarında dışarı çıkarak tatile giderek güneşlenmek, güneş ışığından faydalanmak birçok hastalıktan korunmaya yardım ediyor. Özellikle yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde güneşin tadını çıkarmak oldukça kolaydır. Akşam üzeri yada sabah erken saatlerde yapılan yürüyüşler yada yüzme güneşten faydalanmaya da yardım eder. İşte güneş ışığının faydaları:

 1. Güneş ışığı bol miktarda D vitamini içerir. Yiyeceklerden kolaylıkla alamayacağınız D vitaminini güneşten elde etmeniz mümkündür. D vitamini sayesinde kemik gelişimi desteklenir.
 2. Sağlıklı bir kas ve kemik yapısına kavuşmaya yardım eder.
 3. Böbreklere fayda sağlar.
 4. Karaciğer için de faydalıdır.
 5. Enerji verir. Yorgunluğu önler.
 6. Depresyona, strese karşı da fayda sağlar.
 7. İçerdiği melatonin sayesinde uykusuzluğa engel olur. Geceleri rahat bir şekilde uyumaya yardım eder.
 8. Çocuklar için de oldukça faydalıdır.
 9. Sağlıklı bir göz yapısı için gereklidir.
 10. Osteoporoz ve raşitizm yani kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önlenmesi için oldukça önemlidir.
 11. Güneş ışığı kalsiyum emilimine yardım eder. Yani vücudun kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılar.
 12. Güneş ışığı kolesterolü düzenler.
 13. Romatizma ve eklem ağrılarının azaltılmasına da rol oynar.
 14. Lösemi yani kan kanseri, meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri gibi kanser türlerine karşı da koruma sağlar.
 15. Ruhsal ve sinirsel bozuklukların engellenmesine yardım eder.
 16. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 17. Vücuda direnç kazandırır.
 18. Adet dönemi yani regl dönemi öncesi rahatlamaya yardım eder.
 19. Metabolizmayı hızlandırır.
 20. Büyüme ve gelişmeye yardım eder.
 21. Performansı arttırmaya yardım eder.
 22. Güneş ışığı sırt ağrılarına da iyi gelir.

Güneş Işığının Zararları

Güneş ışığından bahsederken, sadece kumsalda güneşlenmekten bahsetmiyoruz. Parkta yürüyüş yapmak, çocuklarınızı parka götürdüğünüzde hava almak da bir nebze de olsa güneş ışığına maruz kalmaktır. Yani bahsettiğimiz sadece yüksek oranda güneş içeren sıcak havalar değildir. Aksine aşırı sıcak ve güneşli havalarda dışarı çıkmak fayda yerine zarar sağlayabilir.

Güneş Işığı İle İlgili Dikkat Edilecekler

Uzmanların görüşlerine göre özellikle yaz aylarında tam öğle sıcağında dışarı çıkılmamalı, güneşte kalınmamalıdır. Bu durumda güneş yarar yerine zarar sağlar. Öğle sıcaklarında dışarı çıkılırsa, ciddi deri yanıkları, hatta cilt kanseri meydana gelebilir. Ayrıca beyin kanaması, baş dönmesi, ani tansiyon düşmesi yada ani tansiyon yükselmesi de görülebilir. Bu yüzden çok sıcak havalarda sabah erken saatlerde yada akşam üzeri dışarı çıkılarak güneşin tadı çıkarılmalıdır. Öğlen vakti dışarı çıkmamaya dikkat edin.

Hatta birçok kişi çok sıcak havalarda, güneşin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkınca bunalır, fenalık geçirir. Gölgede oturmak, soğuk içecekler içmek ferahlık sağlar. İşte bu yüzden özellikle çocuklar ve yaşlılar çok sıcak havalarda dışarı çıkmamalıdır. Ayrıca ozon tabakasının delinmeye başlamasıyla da güneşin zararları ışınları dünyaya gelmeye başlamıştır. Bu yüzden güneş ışığı deyip aldanmamak gerekir. Bazı durumlarda güneş ışığı yarardan çok zarar verebilir.

Dışarı çıkarken de güneş kremi, güneş losyonu gibi malzemeleri yanınıza almayı unutmayın. Güneş gözlüğü kullanın ve şapka takın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz