Gribe Ne İyi Gelir?

Grip özellikle kış aylarında birçok kişinin yakalandığı bir hastalıktır. Gribe ne iyi gelir diye düşünüldüğünde bitki çayları, bol bol dinlenmek, ballı süt, düzenli uyku gribe iyi gelen yöntemler arasındadır. İnfluenza virüsü sebep olur. Halsizlik, yüksek ateş, baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtileri görülür. Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde, şeker hastalığı, akciğer yada böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerde, yaşlılarda ve çocuklarda daha ağır atlatılır.

Gribe Ne İyi Gelir? Gribe İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Gribe Ne İyi Gelir?

Zencefil Çayı Mucizevi Etki Yapar.

Zencefil birçok rahatsızlığa iyi gelir. Alerjinin etkilerini azaltır. Solunum sistemini rahatlatır. Yüksek ateşin düşmesi için terlemeyi sağlar. Burun akıntısını yok eder. Zencefil çayı isteğe bağlı olarak taze yada kurutulmuş zencefil ile hazırlanabilir. Geniz akıntısına yarar sağlar.

Tavuk Çorbası Gribe İyi Gelir.

Tavuk suyuna çorba fayda sağlar. Tavukların kaynatılmasıyla yapılan çorba özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı yararlıdır. Vücudu güçlendirir. Çorbanın üzerine karabiber dökülerek yenilebilir.

Ihlamur Çayı Demlenerek İçilir.

Ihlamur çayı gribe iyi gelen en bilinen yöntemlerden biridir. Kaynamış suyun içine bir tutam ıhlamur atılır. Üzerine isteğe bağlı olarak kabuk tarçın yada toz tarçın, limon, portakal kabuğu, elma kabuğu ilave edilebilir. 10 dakika kaynatılır. Ilındıktan sonra bal eklenerek içilir.

Ballı Karabiberli Süt Tavsiye Edilir.

Bal ve karabiber göğsü yumuşatır. Solunum yolunun rahatlamasına yardım eder. Bunun için bir bardak süt ısıtılır. İçine bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiber eklenerek karıştırılır. Yavaş yavaş içilir. Özellikle boğaz ağrısı bu şekilde hafifletilir.

C Vitamini Almayı İhmal Etmeyin!

C vitamini vücudu güçlendirici etki yapar. Bol miktarda C vitamini içeren besinler tüketilerek gribe karşı kalkan oluşturabilirsiniz. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi narenciyelerin yanı sıra biber yüksek oranda C vitamini içerir. Taze sıkılmış portakal suyu tüketerek vücudunuzun C vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Nane Limon Çayı İçebilirsiniz.

Mide bulantısına iyi gelmesinin yanı sıra boğazı yumuşatır. Göğsü rahatlatır. Kaynamış bir bardak suyun içine bir çay kaşığı kuru nane atılır. 2-3 dilim limon ilave edilir. 5 dakika kaynatılarak demlendirilir. Ilınınca içilir.

Bol Bol Su İçin.

Vücudumuzun büyük çoğunluğu sudan oluşur. Vücut susuz kaldığında birçok rahatsızlık ortaya çıkar. Bu nedenle günlük hayatta su içmeye dikkat edilmelidir. Grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı bol bol su içmekte fayda vardır. Bu sayede vücut susuz kalmaz. Su ile birlikte çeşitli bitki çayları tüketilebilir.

Ekinezya Çayı İle Gribe Karşı Savaşın!

Ekinezya vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder. Viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Öksürüğü yok eder. Boğaz ağrısına iyi gelir.

İyice Dinlenin!

Grip vücudu halsiz bırakır. Halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma isteği oluşabilir. Bu dönemde düzenli uyku şarttır. Uyumasanız bile uzanarak dinlenmek gerekir. Günlük en az 7 saat uyumak iyi gelir. Bu şekilde bağışıklık sistemi güçlenir.

Grip Nasıl Geçer?

Grip Nasıl Geçer

Grip olduktan sonra geçmesi için belli bir süre gereklidir. Fakat grip tam başlamadan halsizlik ve bitkinlik oluştuğunda grip ilaçları alınabilir. İlk 2 günde ilaçların alınmasıyla tam anlamıyla gribe yakalanmadan atlatılabilir. Bu ilaçlar burun akıntısı, öksürük, yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı gibi belirtilerin etkisini azaltır. Çeşitli bitki çayları içilerek göğüs yumuşatılabilir. Bolca dinlenerek ve uyuyarak kolayca atlatılır.

Kaynaklar:

Webmd : cold-and-flu/features/treating-flu-at-home
Draxe : flu-natural-remedies

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.