Ginkgo Biloba Faydaları

ginkgo biloba faydalarıGinkgo biloba belkide çoğunuzun duymadığı bir ağaçtır. Ülkemizde ‘mabet ağacı‘ olarak da bilinen ginkgo biloba ağacı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmasıyla son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Mabet ağacı kendine has bir ağaç olup yakın türü ve benzerleri bulunmayan bir ağaçtır. Özellikle yurt dışında bu ağaç türüne olan ilgi büyüktür. Genellikle yaprakları kullanılır. Yapraklar ile ginkgo biloba çayı yapılıp içilebilir. Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’daki birçok ülkede hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde birçok hastalığın tedavisi sağlanır, şifa bulunur. Özellikle beyin ile ilgili olan hastalıklarda oldukça faydalıdır. Bitkiyle ilgili araştırmalar hala devam etmektedir. Alzheimer yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir rahatsızlık olup oldukça can sıkıcı bir hastalıktır. Bu şifalı ağacın yaprakları sayesinde alzheimer hastaları şifa bulacak ve unutkanlık gibi sorunlarını gidereceklerdir.

Ginkgo Biloba Etkileri

En önemli etkisi beyne olan faydası olan bu şifalı bitki, özellikle yaşlı insanlarda büyük etki sağlar. Alzheimer, bilinç bulanıklığı, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara başlıca fayda sağlar. Günümüzün hastalığı olan stres, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi ve fiziksel yorgunluk için ginkgo bilobanın etkileri büyüktür. Sizde günümüzde birçok kişinin yakalandığı bu hastalıklardan yakınıyor ve rahatsızlık çekiyorsanız mutlaka bu şifalı bitkinin yapraklarından hazırlanan çayı içmelisiniz. Ginkgo biloba çayı sayesinde bu bitkinin etkilerini görebilir, faydasını hissedebilirsiniz. Yaşa bağlı göz bozuklukları, diyabetik göz hastalıkları için de bire birdir. Lyme hastalığı ve depresyon için şifa kaynağıdır. Duyma yani işitme bozukluklarında kullanılabilir. Cinsel sorunlarınız varsa, cinsel hastalıklara karşı da etkilidir. Kan dolaşımını arttırır. Flavonoidler ve terpenoid içerir. Flavonoidler antioksidan olup, siniler, kalp kası ve kan damarlarına etkilidir. Terpenoidler ise kan akışına yardımcı olur. Bacaklardaki ağrılara şifa sağlar. Ginkgo bilobaÖzellikle ginkgo tohumları vücuttaki enfeksiyonlara neden olan bakteriler ve mantarları yok eder. Günlük yaşam aktivitelerini düzeltmenizi sağlar. Sinir hücrelerini korur. Ginkgo biloba en popüler beyin bitkisidir. Belleği güçlendirmek ve kişisel hafızayı geliştirmek için kullanılabilir. Kısacası sizde yaşlandığınızda hafızanızın gençliğinizdeki gibi olmasını istiyorsanız mutlaka bu şifalı bitkiyi kullanmalısınız. Tüm bu iyi etkilerine rağmen yine de kullanılırken dikkatli olunmalı, beklenmeyen etkilerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Maydanoz Yetiştirmenin Püf Noktaları

Ginkgo Biloba Yaprağı Ve Özütü

Gingko biloba yaprağının özütü ve tohumu bazı Uzakdoğu ülkelerinde yemeklerde ve bazı ülkelerde kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Ayrıca süs bitkisi olarak da kullanılabilir. Aslında ceviz başta beyne faydalı, en çok kullanılan meyvedir. Fakat günden güne ginkgo biloba da ceviz gibi beyin için yararlı bitkiler arasına girmiştir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz