Gilaburu Suyu Faydaları Nelerdir?

Gilaburu suyu, gilaburu meyvelerinden elde edilen bir içecektir. Özellikle böbrek taşlarını düşürmesi, kas ağrılarına iyi gelmesi ve adet döneminde rahatlama sağlaması gilaburu suyunun faydaları arasındadır. Ülkemizde genellikle İç Anadolu bölgesinde yetişen, çalı formunda bir ağaçtır. Birçok Avrupa ülkesinde meyve suyu olarak tüketilmektedir. Mayhoş, ekşi bir tadı vardır.

Gilaburu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gilaburu Suyu Faydaları

Gilaburu suyu C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin içerir. Aynı zamanda antioksidan deposudur.

Hemoroide İyi Gelir.

Düzensiz beslenme, çeşitli bağırsak rahatsızlıkları, kabızlık gibi durumlar basura neden olur. Bağırsakların düzenli çalışmaması ile birlikte hemoroid ortaya çıkar. Gilaburu kabızlığa fayda sağlar. Bağırsakları rahatlatır. Bunun sonucunda basura iyi gelir.

İdrar Yolu İltihabını Giderir.

Böbreklere olan faydaları ile birlikte idrar yollarına da oldukça yarar sağlar. İdrar yolu iltihabını söker. Düzenli olarak idrara çıkmaya yardım eder.

Adet Ağrılarına İyi Gelir!

Yapılan araştırmalara göre, düzenli tüketilmesiyle adet ağrılarına fayda sağlar. Kas ağrılarını azaltıcı özelliği vardır. Adet döneminde görülen bulantı, kusma, terleme gibi etkileri azaltır.

Kas Gevşetici Özelliği Vardır.

Kas ağrıları genellikle hareketsizlik, bir anda aşırı hareket ederek yorulma gibi nedenlerle ortaya çıkar. Aynı zamanda kalsiyum ve potasyum eksikliği kaslarda ağrıya sebep olur. Gilaburu suyu içeriğindeki kalsiyum ve potasyum sayesinde doğal bir kas gevşetici görevi görür. Sırt ve bacak ağrılarının yanı sıra vücuttaki diğer kas ağrılarının giderilmesine yardım eder. Ayrıca içerdiği valerikasit sayesinde kasları rahatlatır.

Böbrek Taşlarını Düşürür!

Böbrekler için oldukça faydalıdır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi gereken bir içecektir. Böbrek ağrılarına iyi gelir. Böbrek taşlarını düşürür. Taş oluşumunu engeller. Böbreklerde ortaya çıkan kreatin ve üre gibi zararlı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Düzenli çalışmasını sağlar. İdrara çıkamamaya iyi gelir. Özellikle böbrek yetmezliği hastalığında idrarın dışarı atılmasına yardım eder.

Sara Hastalığına İyi Gelir.

Sara hastalığının diğer adı epilepsi hastalığıdır. Hastalar zaman zaman nöbet geçirir. Beyindeki bazı damarın geçirgenliğinin yok olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kanda bulunan üre, karbondioksit ve atık maddeler damarlara etki ederek geçirgenliğini kaybetmesini sağlayabilir. Bunun sonucunda sara nöbetleri ortaya çıkar. Gilaburunun içeriğindeki aktif maddeler damarların geçirgenliğini arttırır. Aynı zamanda kanı temizler. Bu sayede epilepsi rahatsızlığına karşı yarar sağlar.

Kansere Karşı Koruma Sağlar!

2018 yılında Kanser Araştırma ve Tedavi Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, gilaburu suyunun antikanser özelliği taşıdığı belirtilmiştir. Kansere sebep olan tümör oluşumunu önler. 2013 yılında yayınlanan başka bir çalışmaya göre ise, kolon kanserinin etkisini azalttığı bildirilmiştir. Araştırmacılar özellikle başlangıç seviyesindeki kolon kanserinin önlenmesi için faydalı olabileceği sonucuna varmıştır.

Kalp Hastalıklarına Karşı Korur.

kalp-hastaliklari

Tansiyonun yüksek veya düşük olması ile kalp hastalıklarını birbirini doğrudan etkiler. Kan basıncının aniden düşmesi veya yükselmesi kalbi yorar. Sodyum ve potasyum mineralleri kalbin düzenli çalışmasına yardım eder. Gilaburu içeriğindeki sodyum ve potasyum sayesinde kalbi korur. Kasları gevşeterek tansiyonu dengeler.

Kas Ağrılarına Yarar Sağlar.

İçeriğindeki bazı bileşikler kas spazmlarına iyi gelir. Kas gerginliğini azaltır. Bel ağrılarına yarar sağlar.

Ülsere İyi Gelir.

Gilaburu suyu ile ilgili 2006 yılında Fizyoloji ve Farmakoloji Dergisinde bir çalışma yayınlandı. Çalışma sonucuna göre, içerdiği antioksidanlar sayesinde ülser gelişimine bağlı mide hasarına karşı koruma sağladığı belirtilmiştir.

Prostat Rahatsızlıklarına Faydalıdır.

İçeriğindeki yararlı maddeler sayesinde mesane genişliğini arttırır. Mesanedeki daralmayı azaltır. Bu sayede idrar kolaylıkla dışarı atılabilir. Bunun sonucunda prostat rahatsızlıklarının oluşması engellenir.

Gilaburu Suyunun Fiyatı Nedir?

Gilaburu Suyu

Genellikle 1 litrelik cam şişelerde satılmaktadır. 1 litre gilaburu suyu ortalama 20 TL civarındadır.

Gilaburu Suyu Zayıflatır Mı?

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu sayede zayıflamaya yardım eder. Kalori yakmayı hızlandırır. Vücuttaki şişkinliği ve ödemi atmaya yarar sağlar.

Kaynaklar:

Draxe : cramp-bark
Verywellhealth : the-benefits-of-viburnum-cramp-bark

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.