Ghee Yağının Faydaları Nelerdir?

Ghee yağı, çoğu kişinin daha önce ismini bile duymadığı bir yağdır. Aslında bir tür arıtılmış tereyağıdır. Çok eski yıllarda sıcak havalarda tereyağının bozulmasını önlemek için ortaya çıkan bir yöntemden oluşmuştur. Anadolu ve Kafkaslarda sade yağ olarak bilinmesinin yanı sıra Hint mutfağında ve ayurveda tıbbında çok sık kullanılır. Kansere karşı koruma sağlaması, cilde iyi gelmesi ghee yağının faydaları arasındadır.

Ghee Yağının Faydaları Nelerdir?

Ghee Yağı
Ghee Yağı Kaynak: iStock/marekuliasz

Ghee Yağı Nedir?

Ghee yağı, ismi çok duyulmamış yağlardan biridir. Fakat hepimizin bildiği inek sütünden üretilmiş tereyağından elde edilir. Ghee yağı aslında tereyağı eritilerek elde edilen sütün, katı maddelerden arındırılması sonucu elde edilen saf ve temiz yağdır. Tereyağına göre daha konsantredir. Hindistan cevizi yağı gibi belli bir sıcaklığın altında muhafaza edildiğinde katı hale gelir.

Tamamen Doğal Bir Yağdır.

Trans yağ, katkı maddeleri ve koruyucu maddeler içermez. Tamamen doğaldır. Saf formu ve düşük nem içeriği sayesinde bir yıla kadar saklanabilir. Raf ömrü uzundur.

Kansere Neden Olan Maddelerin Etkisini Azaltır.

Çoğu yağ, yüksek sıcaklığa maruz kaldığında serbest radikaller olarak bilinen elementlere ayrılır. Vücutta aşırı miktarda serbest radikal olduğunda, bu durum kanser gelişimi de dahil olmak üzere birçok hücre hasarına neden olabilir. Ghee yağı, yüksek ısı altında bozulmadan yapısını koruyabilir. Bunun sonucunda kansere neden olan etkileri azaltır.

Zengin Bir Antioksidan Deposudur.

Antioksidanlar bir nevi vücuttaki temizleyici maddelerdir. Hastalıklara neden olabilecek hücre ve dokulara hasar verebilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Ayrıca ghee yağı en güçlü antioksidan maddelerden biri olan E vitaminini içerir.

Kanser İle Savaşan Maddeler İçerir.

Ghee konjuge edilmiş linoleik asit bulundurur. Kanser ile savaşmaya yardım eden CLA maddesini içerir. CLA’nın kanserle ve bazı kardiyovasküler hastalıklarla mücadele ettiği belirtilmiştir.

Kuru Ciltleri ve Saç Derisini Nemlendirir.

Sadece yemek pişirmek için kullanılan bir yağ değildir. Yemek pişirmenin yanı sıra saç ve cilt bakımı için kullanılabilir. Hintli kadınlar tarafından uzun yıllardır kuru ciltleri nemlendirmek için kuru cilde sürülür. Donuk ve mat görünen cildi canlandırır. Cilde yumuşaklık hissi verir. Tüm cilt tipleri için uygundur. Cilt hücrelerinin hidrasyonuna yardımcı olan yağ asitlerini içerir. Saç derisine uygulanabilir. Saçların kalın telli ve parlak bir şekilde uzamasını teşvik eder.

Anti Enflamatuar Özellikleri Vardır.

Enflamasyon halk dilinde basit bir şekilde iltihaplanma veya yangı demektir. Eski tıpta ghee yağı iltihaplanmayı veya yangıyı tedavi etmek amacıyla kullanılırdı. Aynı zamanda anti viral özelliği vardır. Mide dokusunu onarmaya ve iyileştirmeye katkıda bulunur. Sindirim sistemini geliştirir. Crohn hastalığı gibi bağırsak rahatsızlıkları olan kişiler için özellikle etkilidir.

Kalp İçin Sağlıklı Yağlar İçerir.

İçeriğinde bol miktarda tekli doymamış yağ asidi olan omega 3 yağlarından içerir. Omega 3, sağlıklı bir kalbe sahip olmayı teşvik eden somon gibi balıklarda bulunan bir yağ asididir. Kolesterolü düşürür. Kalp hastalıklarına karşı korur.

Süt Alerjisi Olan Kişiler İçin Alternatif Bir Besindir.

Ghee, sütteki katı maddeler çıkartılarak oluşturulduğu için çok az miktarda süt şekeri ve protein içerir. Bu da süt alerjisi olan çoğu kişinin tüketebileceği uygun bir besin haline gelmesini sağlar.

Vitamin Deposudur.

Yağda çözünen A,D,E ve K vitaminlerinden bol miktarda içerir. Bu vitaminler vücutta bağışıklık sistemini güçlendirmeden, beyne kadar birçok farklı yerde kullanılır. İlave olarak ghee yağı, yağda çözünen vitamin ve minerallerin diğer besinlerden emilmesine yardımcı olur.

Enerji Kaynağıdır.

İçerdiği vitaminler ve yağ asitleri sebebiyle enerji verir. Emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilir.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelir.

Bütirik asit bağırsak sağlığına yarar sağlayan en önemli maddelerden biridir. Ghee oldukça kaliteli bir bütirik asit kaynağıdır. Bu nedenle bağırsaklara fayda sağlar. Kolon hücreleri enerji kaynağı olarak bütirik asit kullanır. Aynı zamanda kabızlığa iyi gelir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, yatmadan önce bir bardak ılık sütün içine 1 çay kaşığı ghee yağı koymak kabızlığı hafifletir.

Ghee Yağının Fiyatı Nedir?

300 gram sade ghee yağı kavanoz fiyatı 40-50 lira arasındadır.

Ghee Yağı Nerede Bulunur?

Ghee yağını Migros gibi büyük marketlerde yada internet üzerindeki bazı alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

Ecpi.edu : culinary-nutrition-9-health-benefits-ghee
Food.ndtv : 9-benefits-of-ghee-you-may-not-have-known-1876610

Önceki İçerikSirkeli Suyun Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

1 Yorum

  1. Ghee yağı belirttiğiniz gibi sade yağ, piyasadaki tereyağlarının yağ oranı %82’dir, sadeyağ da ise %99, kısacası suyu alınmış tereyağdır, sakın gidip o küçük kavanozlara çok paralar vermeyin derim :) sadeyağ olarak satan süt fabrikalarından alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz