Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Yenilen besinler sindirilirken bağırsaklarda gaz oluşması doğal bir durumdur. Bazı yiyecekler yendiğinde sindirilmesi esnasında bağırsaklarda daha fazla gaz oluşumu sağlar. Özellikle midede tam olarak sindirilemeyen yada sindirilmesi zor olan yiyecekler bağırsaklarda daha fazla gaz oluşturur. Bazı durumlarda ise bağırsaklardaki gazlar karın ağrısına dönüşür, bu ağrılar kişilerin canını yakabilir. Bu durumların oluşmaması için fazla gaz yapan yiyeceklere dikkat edilmesi sizi biraz olsun rahatlatabilir.

Gaz Yapan Yiyecekler ve Besinler!

 • Meyveler: Birçok insan için meyve vazgeçilmezdir. Meyvelerin tüketilmesi vücut için de oldukça faydalıdır. Tabii bazı meyveler diğerlerine göre gaz yapıcı özelliği yüksek olan yiyeceklerdir. Yüksek oranda sorbitol içeren şeftali, elma ve armut gibi meyveler sorbitol içerikleri nedeniyle daha fazla gaz yapıcı özelliği olan meyvelerdir.
 • Sebzeler: Sebzeler de meyveler gibi hayatımızda önemli yer tutar. Hayatımızın vazgeçilmez parçası olan sebzeler sağlık açısından da büyük önem taşır. Yalnız bazı sebzeler bağırsaklarda yüksek oranda gaz oluşumu sağlar. Bunlar tüketilirken dikkat edilmesi gereken sebzelerdir. Başta lahana olmak üzere kuşkonmaz ve brokoli de gaz yapıcı özelliği fazla olan sebzeler arasındadır. Sebzeleri çiğ olarak tüketmek yerine pişmiş olarak tüketmek gaz oluşumu özelliklerini azaltacaktır.
 • Bakliyat: Hemen hemen herkesçe gaz yapıcı özellikleri olduğu bilinir. En bilinen gaz yapıcı bakliyat da fasulyedir. Kuru fasulye ülkemizdeki olmazsa olmaz lezzetler arasındadır. Kuru fasulye ve pilav ikilisi hemen hemen herkes tarafından sevilir. Gaz yapıcı özelliği olması fasulye de olumsuz bir özelliktir. Birçok kişi fasulye yedikten sonra gaz problemi yaşar. Fasulye gibi mercimek, nohut ve bezelye de gaz yapan yiyecekler arasındadır. Bu yiyecekleri bir gün önceden suda bekleterek ve haşlayarak da gaz yapmalarını önleyebilirsiniz.

Gaz Yapan Yiyecekler ve Besinler

 • Yağlı Besinler ve Et Yemekleri: Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi yada aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi bağırsaklarda gaz oluşturabilir. Bu şekilde aşırı yağlı besinlerin mide ve bağırsaklar tarafından sindirilmesi zordur. Bu durum da gaz oluşumuna sebep olur. Sağlık açısından da fazla miktarda yağ tüketilmesi iyi değildir.
 • Süt: Bazı kişilerde süt bağırsakları rahatsız eder ve gaza sebep olur. Bu kişiler süt içtikten sonra rahatsız olurlar. Bu durumda süt yerine peynir ve yoğurt gibi alternatif yiyecekler tüketmeleri önerilebilir.
 • Yüksek Lifli Nişastalı Yiyecekler: Özellikle patates ve mısır gibi yüksek lif içeriği olan nişastalı besinler bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olabilir.
 • Gazlı İçecekler: Bu tür içecekler sağlık açısında da faydalı olmayan içeceklerdir. Yüksek oranda şeker içerirler. Bağırsaklarda gaz oluşumuna sebep olurlar. Ayrıca içeriklerindeki şeker nedeniyle de kilo aldırabilirler.
İlginizi Çekebilir:  Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

 

Gaz Yapan Diğer Durumlar!

Bağırsaklarda gaz oluşması yalnızca yiyeceklerle ilişkili değildir. Başka sebepleri de olabilir. Tüketilen yiyeceklere dikkat etmenin dışında başka alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekebilir. İşte gaz yapıcı diğer durumlar:

 • Stres: Birçok hastalığın sebebi olan stres bağırsaklarda gaz oluşumunu sağlar. Sağlığımızı korumamız için mümkün olduğunca stresten uzak durmalıyız.
 • Hızlı Yemek Yemek: Bazı insanlar kişisel alışkanlık olarak hızlı yemek yerler. Bu aslında kilo almaya ve bağırsaklarda gaz oluşmasına sebep olur. Hızlı yemek yendiği zaman beyne doyma sinyali gidene kadar kişi doymadığını sanır ve daha fazla yemek yer. Bu durum da kilo almaya neden olur.
 • Yemek Yerken Konuşmak: Yemek yenirken fazla konuşulursa yemek esnasında bir miktar hava yutulmuş olur. Bu da gaz oluşumuna sebep olur.
 • Mide Rahatsızlıkları: Reflü, ülser, mide fıtığı ve bağırsaklardaki bazı rahatsızlıklar da gaz oluşumu yapabilir.
 • Yemekleri İyi Çiğnememek: Yenilen yiyecekler mutlaka ağızda iyi çiğnenmelidir. Aksi takdirde mideye indiğinde tam sindirilmemiş olur ve mide ile bağırsakların bu yiyecekleri sindirmesi zorlaşır. Bu durum da gaz oluşturur.
 • Hareketsiz Bir Hayat: Günlük hayatında çok fazla hareket etmeyen kişilerde gaz oluşumu daha yoğundur. Vücudun hareket etmesi, spor yapmak gibi aktiviteler hem gaz oluşumunu azaltır hemde sağlıklı bir yaşam sağlar.
 • Dar Giysiler Giymek: Tayt gibi dar giysiler giymek vücudu sıkar ve daha fazla gaz oluşumuna neden olur.
 • Adet Dönemi: Kadınların özel günleri olduğu dönemlerde bağırsaklarında daha fazla gaz oluşumu görülebilir.

Gaz Yapıcı Besinler Nelerdir?

Hangi besinlerin gaz yaptığını bilerek ona göre yiyeceklerini belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki listede bağırsaklarda gaz yapan bazı besinleri sıraladık.

 • Meyveler: Şeftali, kayısı, erik, elma, armut, portakal, muz.
 • Sebzeler: Lahana, brokoli, enginar, biber, salatalık, havuç, turp, karnabahar, kereviz, kuşkonmaz, soğan.
 • Bakliyat: Fasulye, nohut, mercimek.
 • Yüksek Lifli Nişastalı Yiyecekler: Patates, mısır, yulaf kepeği, buğday, arpa.
 • İçecekler: Süt, bira, şarap, kola, meyve suyu.
İlginizi Çekebilir:  Avokadonun Faydaları Nelerdir?

2 YORUMLAR

 1. GAZ YAPAN GIDALARI YALMIZ BAŞINA YEMEK YERİNE BİRAZ EKMEKLE YEMEK GAZ YAPMAYI ÇOK AZA İNDİRİYOR.ATALARIMIZIN TECRÜBESİ OLARAK BİLİNSİN.SAYGILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz