Erik Faydaları Nelerdir?

Erik vitamin içeriği bakımından zengin olmasının yanı sıra birçok hastalığa karşı da koruma sağlar. Kolesterolü dengelemesi, kemik erimesine karşı koruması ve kalbi güçlendirmesi erik faydaları arasındadır. Mayhoş tadı nedeniyle bazı kişiler tarafından özellikle yeşil erik tercih edilirken, bazı kişiler tarafından daha tatlı olan kırmızı erik tercih edilir.

Eriğin Faydaları Nelerdir?

Yeşili, kırmızı ve moru gibi birçok farklı renkleri bulunan eriğin faydalarından bazıları şunlardır:

 • C vitamini ve çeşitli antioksidan maddeler içerir.
 • Mayhoş tadıyla birçok kişinin severek tükettiği bu şifalı meyve, stresi ve vücut yorgunluğunu giderir. İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde ruhsal duruma iyi gelir.
 • İyi bir lif kaynağıdır. Bu sayede sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlık sorununa iyi gelerek hazmı kolaylaştırır.
 • ErikObeziteye karşı koruma sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmesi, idrar söktürmeye fayda sağlaması da erik faydaları arasındadır.
 • Aynı zamanda böbrekler içinde çok yararlıdır.
 • Adet (regl) dönemlerinde düzensizlik yaşayan bayanların da tüketmesi gereken bir meyvedir.
 • Ayrıca menopoz dönemindeki bayanlar için de büyük fayda sağlar.
 • Karaciğer hastalıklarına da iyi gelir.
 • Ateş düşürücü etkiye de sahiptir.
 • Romatizma, eklem ağrıları gibi kemikleri ağrıyan kişilerin de tüketmesinde büyük fayda vardır.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır.
 • Kalbi güçlendirir. Kalp sağlığını korur.
 • Kolesterolü dengeler.
 • C vitamini açısından zengin olması sebebiyle cilt yapısını korur. Güzel bir cilt sağlar. Kırışıklıkları azaltır.
 • Hamilelik döneminde de belirli miktarda tüketilebilecek faydalı bir meyvedir. Kemiklerin ve dokuların gelişimini destekler. Bu dönemde kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengelemesi sebebiyle şeker hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Boğaz ağrıları, öksürük gibi hastalıklara iyi gelmesi de erik faydaları arasındadır.

Hücreleri Korur!

İçeriğindeki demir ve bakır mineralleri sayesinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder. Bu sayede dolaşım sistemini korur. İçeriğindeki bakır antioksidan görevi görür ve sinir sağlığı için etkilidir. Bu sayede anemi ve osteoartrit gibi hastalıklar önlenebilir.

Kemik Erimesine Karşı Korur!

Kemik sağlığını koruyucu etkisi vardır. Kemik erimesine karşı koruma sağlar. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda sık sık osteoporoz görülür. Menopoz döneminde kadınları kemik erimesine karşı korur. Yüksek potasyum içeriği ile birlikte kemik yoğunluğunu arttırır. Aynı zamanda yaşlanma nedeniyle oluşan kemik erimesini de engeller.

Eriğin Çekirdekleri İle Şifa Bulun!

Çekirdekleri ise bağırsaklarda bulunan solucanların düşürülmesinde büyük fayda sağlar. Ayrıca bayanlar makyaj temizlemek için de kullanabilirler. Bayanların büyük sorunlarından biri de akşamları makyajlarını temizlemektir. İşte çekirdekleri makyaj temizlemek için bire birdir. Hem doğal olması hem de iyi bir makyaj temizleyici olması sebebiyle, çekirdekleri ezilip püre haline getirildikten sonra kullanılabilir. Erik faydaları vücut için olduğu kadar cilt için de etkilidir.

Diyet Yapanlar İçin Erik Tavsiyesi!

Yaz aylarının gelmesiyle beraber birçok kişi kilo vermek için çeşitli yollar dener. Zayıflamak çok kolay değildir. Öğün aralarında acıkma hissi oluştuğunda insanlar atıştırmak için bir şeyler arar. Kuruyemiş, meyve yada kraker gibi atıştırmalıklar açlığı bastırmaya yardım eder. İşte erik de diyet yapanlar için atıştırmalık olarak kullanılabilecek bir meyvedir. Açlığı bastırır, içerdiği lif sayesinde tokluk hissi yaratır.

Erik Kompostosu (Hoşafı) Nasıl Yapılır?

Erik HoşafıErik kompostosu yaz aylarının, sıcak havaların vazgeçilmez içeceğidir. Ramazanda da susuzluğu gidermesi sebebiyle sıkça tercih edilen kompostosu aynı zamanda şifa kaynağıdır. İşte sizler için sıcak havalarda hazırlayabileceğiniz komposto tarifini hazırladık. Bir kg erik iyice yıkanır. Bir tencereye 7 bardak su ve 2 su bardağı şeker eklenerek kaynatılır. Kaynayan karışıma yıkanan meyveler, suları süzüldükten sonra eklenir. Yumuşayıncaya kadar şekerli su karışımıyla kaynatılmaya devam edilir. Yumuşadıktan sonra ocaktan alınır ve soğutulup kompostosu servise sunulur.

Erik Marmelatı Nasıl Yapılır?

Erik marmelatı hazırlamak için genellikle kırmızı erik tercih edilir. 1 kg kırmızı olan meyve, iyice yıkandıktan sonra çekirdekleri çıkarılır. Tencereye konularak üzerine çıkacak kadar su ilave edilir ve yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Yumuşadıktan sonra tamamen ezilmek için blendırdan geçirilir. Blendırdan geçirildikten sonra, tekrar tencereye alınır ve üzerine 3 su bardağı şeker ilave edilerek kaynatılır. İstenilen kıvama ulaşınca son olarak birkaç damla limon marmelata sıkılır ve marmelat ocaktan alınır. Soğumadan marmelatı kavanozlara doldurulur ve kavanozların ağızları sıkıca kapatılarak saklanır.

Erik Reçeli Nasıl Yapılır?

Erik reçeli kırmızı erikten hazırlanabileceği gibi can ve mürdüm eriğinden de hazırlanır. Reçeli için 1 kg meyve yıkanarak çekirdekleri çıkarılır ve istenilen büyüklükte kesilir. Kesilmiş vaziyette tencereye konur ve üzerine 5 su bardağı toz şeker ilave edilir. Yumuşayıncaya ve suları iyice çıkıncaya kadar tencerede bu şekilde bekletilir. Bekleme süresi isteğe göre değişmesiyle birlikte 3-4 saatlik bir süre yeterlidir. 3-4 saatlik süre sonunda reçeli, tencere ocağa konarak şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırılarak pişirilir. Reçel istenilen kıvama ulaştığında bir adet limon suyu sıkılarak reçele eklenir. Daha sonra tencere ocaktan alınır, reçel soğuduktan sonra servise hazırdır.

Erik Zararları Veya Yan Etkileri Nelerdir?

Tuz ile beraber yemeyi hemen hemen herkes çok sever. Fakat özellikle yüksek tansiyon hastalarının fazla tuz tüketmesi oldukça sakıncalıdır. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalarının eriği tuzla birlikte tüketmemesi tavsiye edilir.

Kaynaklar:

Organicfacts : health-benefits/fruit/health-benefits-of-plums
Care2 : greenliving/plum-crazy-8-health-benefits-and-fascinating-facts
Besthealthmag : best-eats/nutrition/5-health-benefits-of-eating-plums

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz