Diş Ağrısını Ne Geçirir? Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı evde tuttuğunda özellikle geceleri ağrı başladığında herkesi zora sokar. Diş ağrısı birçok kişi tarafından çok zor olduğu bilinen bir ağrıdır. Diş ağrısı başladığında ağrı kesiciler kullanılmadan önce yada ağrı kesici içmek işe yaramadığında evde diş ağrısını geçirici yöntemler denenir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Diş Ağrısı Geçirici Yöntemler Nelerdir?

Diş ağrısının çeşitli sebepleri vardır. Dişler arasındaki boşluklar, dişin enfeksiyon kapması, diş kökünün açıkta kalması, diş kökünün kırılması, diş eti hastalıkları, çene eklem hastalığı ve dolgunun gevşemesi ağrı sebeplerinden bazılarıdır. Diş ağrısını evdeki bitkilerle yada maddelerle geçirmek mümkündür. Diş ağrısına karşı öncelikle dişlerinizi iyice fırçalayarak yada diş ipi ile temizlemelisiniz. Su ile ağzınızı gargara yaparak da dişlerinizi temizleyebilirsiniz.

evde diş ağrısı tedavisi
evde diş ağrısı tedavisi
  • Sarımsak: Diş ağrısına iyi gelen bitkilerden biridir. Sarımsağın diş ağrısını azaltıcı antibiyotik bir özelliği vardır. Sarımsak ile diş ağrısını geçirmek için bir yada iki diş sarımsak çiğneyebilirsiniz. Yada Bir diş sarımsak ile karanfil ezilir ve tuzla karıştırılır. Bu karışım dişin üzerine uygulanır. Birkaç gün boyunca bu uygulamaya devam edilebilir.
  • Karanfil: Anti bakteriyel ve antioksidan özellikleri olan karanfil, diş ağrısını hafifleterek enfeksiyonlarla mücadele sağlar. İki adet karanfili bir miktar zeytinyağı ile karıştırın. Yada direk olarak karanfil yağı kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa biraz karanfil yağı yada karanfilli zeytinyağından damlatın, dişinizi bu yağ ile ovun. Yine benzer şekilde yarım bardak su ile 2 damla karanfil yağını karıştırın. Bu karışımla gargara yapabilirsiniz. Bu şekilde diş ağrınızı hafifletebilirsiniz.
  • Soğan: Diş ağrısına iyi gelen bitkilerden biri de soğandır. Dişteki enfeksiyona neden olan mikropları yok ederek ağrıyı hafifletir. Bunun için ağrıyan dişin üzerine bir parça soğan yerleştirebilir yada bir parça soğan çiğneyebilirsiniz. Soğan suyu ile gargara yapılarak da diş ağrıları hafifletilebilir.
  • Tuzlu Su: Ilık bir bardak suyun içine yarım çay kaşığı tuz karıştırılır. Bu su ile ağız gargarası yapılır. Tuzlu su, dişteki şişkinliği ve enfeksiyona neden olan bakterileri yok eder, diş çevresini temizler.
  • Nane Çayı: İki bardak suyun içine 5-6 adet kuru nane yaprakları atılır ve kaynatılarak demlenir. Hazırlanan nane çayı ile gargara yapılır veya direk olarak içilebilir. Nane çayı diş ağrısını hafifletir.
İlginizi Çekebilir:  Bakla Faydaları Nelerdir?

 

  • Buz: Bir parça buzu küçük bir poşete koyabilirsiniz. Poşete koyduğunuz buzu dişinize dışarıdan etki edecek şekilde yanağınızın üzerinde gezdirin. Buz uygulaması genel olarak birçok ağrıyı kesmeye yardım eder. Diş ağrısı, baş ağrısı gibi ağrıları kesici özelliği vardır.
  • Akupunktur Tekniği: Akupunktur ile vücuttaki ağrıları hafifletmek mümkündür. Vücuttaki bazı bölgelerle baskı yapılarak yada buz ile bastırarak akupunktur uygulanabilir. Diş ağrısı için elinizdeki baş parmak ile işaret parmağı arasındaki etli kısmı buz ile bastırabilirsiniz.
  • Zencefil Çayı: Bir fincan zencefil çayı hazırlayarak ağrınızı hafifletebilirsiniz.
  • Vanilya: Diş etinizi ve ağrıyan dişinizi vanilya ile ovabilirsiniz. Vanilyanın diş ağrısına karşı rahatlatıcı özelliği vardır.
  • Karabiber: Toz karabiber yerine tohum şeklindeki karabiber dişin üzerine koyulabilir. Çok eski yıllardan beri uygulanan bir tekniktir.

Evde diş ağrısını geçirecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerle evde ani durumlarda, diş hekimine gidemediğiniz durumlarda diş ağrılarını hafifletebilirsiniz. Yine de şiddetli ve uzun süreli diş ağrılarında mutlaka bir diş hekimine danışılmalıdır.

Kaynaklar:

Top10homeremedies : home-remedies/home-remedies-for-toothache
Rd : health/conditions/home-remedies-for-toothache
Wikihow : Cure-a-Toothache
Arizonafamilydental : blog/toothache-home-remedies-really-work

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz