Dikenli İncir (Hint İnciri) ve Faydaları

O Adana’nın ‘Cennet meyvesi’, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ise Mısır inciri.. Dikenli incir halk arasında birçok isimle anılmasının yanı sıra vücuda sağladığı faydalarıyla da dikkat çekiyor. Hint inciri, Frenk inciri, Mısır inciri, Babutsa, Kilis inciri, Pabuç inciri, Kaynanadili, Kürek Yemişi gibi yöresel isimlerle de anılan dikenli incirin tam bir şifa kaynağı olması sebebiyle bu yazımızda biz de sizlere dikenli incirden bahsetmek istedik.

Dikenli İncir Faydaları

dikenli incir faydalarıYetiştiği bölgelerdeki yöre halkları tarafından bolca tüketilmesinin yanında Dikenli incir (Frenk inciri) aynı zamanda iyi bir geçim kaynağıdır. Yetiştiği bölgelerdeki kişiler hint inciri toplayarak yaz mevsiminde yol kenarlarında, sahil şeritlerinde satmak suretiyle geçimlerini sağlarlar. Ayrıca bu şifalı meyve insanlara sadece geçim olanağı sağlamaz aynı zamanda tüketildiğinde vücuda büyük fayda da sağlar. İçerdiği vitaminler sayesinde iyi bir şifa kaynağı olan dikenli incir, öncelikle sindirim sistemimizi düzenler, bağırsaklarımıza iyi gelerek kabızlığı giderir. Stres, yorgunluk, bitkinlik hepimizin şikayet ettiği şeylerdir.. Dikenli incir sayesinde yorgunluğumuzu üstümüzden atarak zinde bir vücuda kavuşabiliriz. Özellikle yaz aylarının çok sıcak olması sebebiyle bitkinlik, yorgunluk hepimizin sorunudur. Dikenli incir tüketerek kendimizi çok daha zinde hissedebiliriz.

hint inciri

Şeker hastalığının çaresi de dikenli incir.. Şeker hastalığından şikayet eden kişiler de Hint inciri tüketerek şifa bulabilirler.

Kolesterolü de düşürmeye yarayan Dikenli incir, aynı zamanda cildimiz için de çok etkili bir bitkidir. Cildiniz tazelenmiş, kırışıklıklarının azalmış ve güzel görünmesini kim istemez ki? Hint inciri faydaları sayesinde kırışıklıklarımız azalabilir, cildimize taze bir görünüm kazandırabiliriz. Dikenli incirle hazırlanan kozmetik ürünleri sayesinde güzelliğimizin tadını çıkarabiliriz. Cilt bakımı yanında saç bakımı da sağlayan dikenli incir (hint inciri), tam bir güzellik kaynağıdır. Zayıflamak isteyen, kilolarıyla başı dertte olan kişilerin tercihi.. Dikenli incir (Frenk inciri) sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulup sizde rahat bir nefes alabilirsiniz…

Yöresel adıyla Mısır inciri olarak anılan bu şifalı meyve ile tokluk hissi yaşayacak ve uzunca bir süre acıkmayacaksınız. Yaşadığınız tokluk hissi sayesinde daha az yemek yiyerek kilo almaktan kurtulacak ve zayıflayacaksınız.. Eğer sizde tüm bu şifalarından yararlanmak istiyorsanız Ege ve Akdeniz bölgelerine gittiğinizde fiyatı da gayet ucuz olan dikenli incir ile şifa bulmak için mutlaka yemelisiniz..

Dikenli İncir Nedir? Dikenli İncir Nerede Yetişir?

dikenli incirLatince adıyla Opuntia ficus-indica, çok sıcak kurak bölgelerde yetişebilen bir kaktüs türüdür. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilebilen özellikle de Antalya, Adana ve Mersin illerinde yetişen Dikenli incir (Hint inciri), kaktüs türü olması sebebiyle uzun süre susuz kalabilir ve kuraklığa dayanabilir. Dikenli incir meyvesinin içinde çok sayıda çekirdek bulundurur. Çok yıllık bir bitki türü olan dikenli incir (Frenk inciri), dikenli olması sebebiyle toplanması yani hasat edilmesi sırasında çok dikkat edilmelidir. Dikenler vücuda değdiği anda acı verebilir ve kaşıntı oluşturur. Bu yüzden hasadı sırasında meyveler dikkatlice toplanmalıdır. Hatta dikenleri yüzünden yetiştiği bölgelerdeki halk tarafından bahçe kenarlarında çit maksadıyla kullanılmaktadır.

Dikenli İncir Nasıl Yenir?

Dikenli incir bildiğimiz kaktüs türleri gibidir, fakat üst kısmında turuncu, sarı ya da kırmızı renklerde dikenlerle kaplı meyveleri bulunur. Bu meyvelerin dikenleri olan kabuğu soyulduktan sonra meyveler tüketilebilir. İyi bir C vitamini kaynağı olan meyvesinin suyu sıkılarak içilebilir ya da yapraklarından yemek yapılabilir.

24 YORUMLAR

 1. Agrotalya adında bir firma marketlerde bunu satışa sunmuş. Metro ve Migros marketlerde gördüm. Aldım, denedim. Dikensiz olduğu için çıplak elle tutulabiliyor. Tadı da süpermiş. Tavsiye ederim…

 2. Antalyada şuan tam da bunun zamanı…. her yerde 50 ykr ile 1 ytl arasın da, satıcısı ne tutturursa satıyor…. şehir içinde ki seyyar satıcılardan değil de, pazarlarda ki köylü kadınlardan alınınca 50 kuruşdan 10 tane felan alırsanız, 2-3 tane siz istemeden hediye bile ediyorlar…. şu ankiler aslında biraz yeşilimsi daha ama tadını almışlar…..

   • Amacınız bahçenizde yetiştirmekse bir adet frenk inciri (bizim yörede hint inciri derler) toprağa düştüğü yerde tekrar yetişir. Yetiştirmesi oldukça kolaydır.

 3. merhaba arkadaşlar bizde yaşar ustanın dondurması olarak hint incirinin sorbe dondurmasını yaptık kısa bir süre satışta olacak mükembel oldu meyveyi sevenlere duyrulur

  • Frenk indirimin fidesi kendi yaprağıdır.Herhangibir mevsimde yere düşen bir yaprak olabilir yada bir bıçakla yapraklardan kes ve gövdesinin 3/2 sini toprağa göm.Can suyunu ihmal etme .bir kaç günde bir can suyunu verirsin daha sonra yaprağın canlı yeşil rengini gördüğünde fazladan şu vermeye gerek kalmaz.Bazen aynı yıl meyvesini yiyebilirsin.

 4. MERSİN VE ADANA DA LAP İNCİRİ VE DİKENLİ İNCİR OLARAK BİLİNİR. KIRAÇ VE KAYALIK YERLERLERDE YETİŞİR. ARSIZ BİR BİTKİDİR. MEYVESİNİN TOHUMLARINI EKİLDİĞİNDE KOLAYCA ÇOĞALIR. ESKİDEN MERSİN DE SEYYAR SATICILAR BUZUN ARASINA KOYAR SOYUP HAZIRLAYARAK SATARDI. MEYVENİN DİKENİ BİLDİĞİNİZ DİKENE BENZEMEZ DİREK MEYVEYE DOKUNURSANIZ KIL GİBİ DİKENİ GÜNLERCE ELİNİZDEN ÇIKMAZ VE ACI VERİR.

 5. Evimin yanında çok fazla dikenli incir var . satabileceğim bir yer arıyorum . sanırım 5-6 ton oluyor . isteyen var mı toptan satacağım

  • İyi günler
   Dikenli incir tohumu yada fidesi bahçeye ekmek için çıt olarak değerlendireceğim gonderebilirmisiniz mesela 1 kilo tohum fiyat nedir bilgi verirseniz sevinirim

 6. Şuanda oturdum yazan arkadaşlara bakıyorum Eğer çok önemliyse satışı var kış in daha pahalıya geliyor bu yüzden alıcı olursa 05369324575 hattan ulaşirsınız satış yapabilirim her şehire kargo imkanımız var .

 7. Ben Antalya da yazlıkta her sene topluyorum çok şifalı bir incir.şeker oranını düşürüp aynı düzeyde kalmasını sağlıyor.Kaktüsten bir tane İstanbul’a getirdim evimin balkonunda bile büyüdü bu sene bir kaç meyve verdi.Dikenlerini eldiven tutarak elime batmasını önlüyorum eğer diken battıysa zeytin yağ sürüyorum dikenin kolay çıkmasını sağlıyor.Yolunuz Antalya dan demre ye kadar giderse yollardan bile toplayabilirsiniz.Gerçekten faydaı çok olan bir bitki.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz