Boğaz Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Çocuklardan yetişkinlere, yetişkinlerden yaşlılara kadar birçok kişi boğaz ağrısı şikayeti sebebiyle doktorlara koşmaktadır. Havaların soğumasıyla grip, soğuk algınlığı, nezle, öksürük, yüksek ateş ve balgam gibi şikayetler artmaktadır. Özellikle bu günlerde etrafımızda boğaz ağrısı şikayetleri artmış bulunmaktadır. Genelde terli iken su içmek, soğuk içecekler ve gıdaları gereğinden fazla tüketmek ve klima (iklimlendirme) sistemlerinden  kaynaklanan boğaz ağrısını (tıpta farenjit olarak adlandırılmaktadır), kısa sürede müdahale ile çok rahatsızlık verici seviyeye gelmeden engellemek mümkündür.

 

Boğaz Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler

Boğaz ağrısı bitkisel tedavisi için böğürtlen, gül, elma, karadut, papatya, adaçayı, okaliptüs, ekinezya ve bal iyi gelmektedir.

Meyan kökü de bu rahatsızlığa iyi gelen bitkiler arasındadır. Meyan kökü suda bekletilerek bu su ile gargara yapılırsa boğazda rahatlama hissedilir.

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri için okaliptüs çayı da tavsiye edilir. Bol bol meyve yemeyi de ihmal etmeyin.

Böğürtlen Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Boğaz Ağrısı
Boğaz Ağrısı

Böğürtlen yaprakları demlenerek içilebilir ve böylece grip, nezle, öksürük gibi hastalıklar engellenebilir. Ayrıca böğürtlen meyvesi yenilerek vücudun ihtiyacı olan E ve C vitaminlerinin bir kısmı sağlanabilir. Bu şekilde boğaz ağrısı bitkisel tedavisi de sağlanabilir.

Böğürtlen faydaları hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Karşı Elma Tüketin!

Elmanın kırmızı elma ve yeşil elma olmak üzere her iki türünün de vücudumuz için büyük yararı vardır. Bu yüzden sağlıklı yaşam için günde en az 1 elma tüketilmesi önerilir. Böylece hem vücudun direnç kazanması hem de hastalıklara karşı koruyucu bir etki sağlaması yaratılmış olunur. Ayrıca hastalıklardan korunma ve ilerlemesinden kurtulmuş oluruz.

Elmanın faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Karadut Şurubu Gargarası İle Boğaz Ağrısından Kurtulun!

Ayrıca, boğaz ağrısı için karadutun kullanımı ise karadut gargarası ile yapılmaktadır.  Boğaz hastalıkları için 1 fincan karadut şurubu 3 bardak suya ilave edilerek günde 5-6 kez gargara yapılarak tedavi uygulanabilir.

Papatya da aynı karadut gibi papatya çayı gargarası yapılmak suretiyle şifalı olmakta ve ağrılara iyi gelmektedir.

Adaçayı Boğaz Ağrısını Keser!

Adaçayı gargarası veya adaçayı ile ağzı çalkalama yöntemi ile günde 2-3 defa uygulamak boğaz ağrılarının azaltılmasında ve geçmesinde yardımcı olmaktadır.

Tuzlu Su İle Gargara Yapmayı Deneyin!

Bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz atıp karıştırın. Günde 3 kez tuzlu su ile gargara yapın. Tuzlu su boğazınızı rahatlatır ve bakterilerin yok olmasına yardım eder. Boğazı temizleyerek boğaz şişliğini azaltır. Ayrıca boğazdaki balgamı atmaya da fayda sağlar.

Nane Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Nane içeriğindeki mentol sayesinde boğazı rahatlatır, nefes almayı kolaylaştırır. Aynı zamanda nefesinizi tazeler. Bazen naneli bir şeker bile boğazınıza etki eder.

Sarımsak Her Derde Deva!

Boğaz Ağrısı Tedavisi
Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğaz Ağrısı TedavisiSarımsak iyi bir antibiyotik olarak bilinir ve özellikle kış aylarında çok tüketilmelidir. Hastalıklara karşı vücudu korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Boğaz ağrısı tedavisi için de sarımsak kullanılabilir. İki diş sarımsağın kabuklarını soyun. Sarımsakları yanaklarınız ile dişlerinizin arasına alın. Çiğnemeyin. Ara ara ısırarak içindeki faydalı maddelerin çıkmasını sağlayın ve sarımsakları emin. Günde birkaç kez bu tarifi uygulayabilirsiniz. Ardından karanfil çiğneyip ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Aynı zamanda karanfil de boğazı rahatlatır, 2 tane karanfil de çiğneyebilirsiniz.

Elma Sirkesi Etkili Midir?

Boğaz ağrısı için bir bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın. Bu karışımı içmek boğazınızı rahatlatacak. Fakat tadını beğenmez ve içemezseniz gargara da yapabilirsiniz. Bu sayede boğazınız rahatlayacak, boğazınızdaki bakteriler azalacaktır.

Boğaz Ağrısı Tedavisi için İçeceklerinize Mutlaka Bal Ekleyin!

Tedavi esnasında bal kullanımı ise, normal tüketim veya sıvılara karıştırarak tüketim (ballı sıcak çay veya ballı süt) şeklinde yapıldığında boğaz ağrılarını kesmekte rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır. Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı bal ekleyin, üzerine 5-6 damla limon sıkın. Bu suyu yavaş yavaş için. Boğazınızın rahatlamasına yardım edecektir.

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Öncelikle soğuk havalar, grip ve nezle gibi hastalıklar boğaz ağrılarına neden olabilir.
  • Hava kirliliği de boğaz ağrısının başka bir sebebidir. Özellikle kış aylarında odun, kömür gibi yakıtların yakılması sonucu hava kirliliği oluşması rahat nefes alamamaya yada temiz hava alamamaya neden olur. Bunun sonucunda da boğazda yanma, şişkinlik hissi oluşabilir.
  • İlkbahar aylarında alerjik reaksiyonların oluşması da başka bir sebeptir.
  • Kızamık, su çiçeği gibi çocukların küçük yaşlarda yakalandıkları hastalıklarda bir nedendir.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar sonucu oluşan hastalıklar da boğaz ağrısına sebep olabilir.

Sigarayı Bırakın!

Eğer sigara içiyorsanız ve herhangi bir enfeksiyon kaptıysanız boğaz ağrısına yakalanma riskiniz artar. Kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklara yakalanan kişiler sigara içiyorlarsa boğazları daha fazla tahriş olur, boğaz ağrısı daha zor geçer ve balgam oluşur. Bu yüzden özellikle bu dönemlerde sigarayı bırakmalı yada en azından azaltmalısınız.

Boğaz ağrısı ile ilgili tedavi yollarını paylaşmak ve soru sormak için aşağıya yorum yapabilirsiniz. Geçmiş olsun, şifanız bol olsun.

Kaynaklar:

Healthline : health/cold-flu/sore-throat-natural-remedies
Besthealthmag : sorethroat
Everydayroots : sore-throat-remedies
Webmd : cold-and-flu/tc/sore-throat-home-treatment

7 YORUMLAR

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.