Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolata yoğun tadı ile özellikle kahvelerin yanında yenilen bir yiyecektir. Kahvelerin yanında tat vermesinin yanı sıra bitter çikolatanın faydaları da oldukça fazladır. Cildi güzelleştirmesi, kolesterolü dengelemesi, beyne karşı faydalı olması bitter çikolatanın faydaları arasındadır.

Çikolata birçok kişinin vazgeçilmez yiyeceğidir. Özellikle hanımlar çikolatayı çok sever. Bayramlarda, özel günlerde, depresyondayken bile sürekli tüketilen bir yiyecektir. Sütlü çikolata, bitter çikolata, fıstıklı çikolata gibi birçok farklı türü mevcuttur.

Bitter Çikolatanın Faydaları İle Şifa Bulun!

Sağlık açısından çikolatanın birçok faydası vardır. Bitter çikolata diğer çikolata türlerine göre biraz daha fazla yoğundur. Tadı biraz daha acı ve serttir. Bitter çikolata da sağlık için faydalıdır. İşte bitter çikolatanın faydaları;

  • Mineral açısından oldukça zengindir. Potasyum, çinko, bakır, demir ve selenyum içeren bir yiyecektir.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre bitter çikolatanın kan dolaşımını olumlu etkilediği gözlenmiştir. Arterlerin esneklik kazanmasına yardımcı olur.
  • Finlandiya’da yapılan bir araştırmada felç geçirme riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Özellikler erkekler üzerindeki araştırmada bitter çikolatanın erkeklerin felç geçirme riskini yüzde 17 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre bitter çikolata tüketen anne adaylarının daha az stresli olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Beyne fayda sağlayarak özellikle yaşlı insanlarda hafıza kaybını azaltması da bitter çikolatanın faydaları arasındadır.
  • Damar sertliğini önler.
  • İçeriğindeki demir sayesinde demir eksikliğine karşı koruma sağlar.

Bitter Çikolata Faydaları ile Kolesterolü Dengeler!

Çikolata nitrik oksit üretimini uyararak kan basıncının dengelenmesini sağlar. Aynı zamanda felç ve kalp krizine sebep olabilen arterlerdeki plak oluşumunu önler. Düzenli olarak tüketildiği taktirde kolesterolü dengeleyici ve kan basıncını düşürücü özelliği vardır.

Bitter Çikolata Faydaları
Bitter Çikolata Faydaları

Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşmaya Yardım Eder!

Bitter çikolata içeriğindeki flavonoller sayesinde cildi güzelleştirir. Güneş ışınları sebebiyle oluşan cilt hasarlarına karşı iyi gelir. Hatta birçok güneş kreminin içeriğinde çikolata vardır. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Bitter Çikolata İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Oldukça şaşırtıcı ama bitter çikolata ile zayıflamak mümkün olabilir. Tabii ki çok fazla tüketmemek gereklidir. Yapılan bir araştırmaya göre yemeklerden 20 dakika kadar önce küçük bir kare parça çikolata dil üzerine alınarak eritilirse beyine giden hormonlarda ben tokum hissi oluşur. Bu nedenle yemeklerde daha az yemek yenir ve kilo alınmaz.

Şeker Hastalığına Karşı Koruma Sağlar!

Diyabet yani şeker hastalığına yakalanma riskini düşürmesi de bitter çikolata faydaları arasındadır. Düşük glisemik indeksi sebebiyle kan şekerini dengeler. Şeker hastalığına yakalanma riski yüksek olan kişiler için şeker hastalığına yakalanma oranını düşürür. Aşırıya kaçmadan bitter çikolata tüketmek diyabete yakalanma riskini azaltır.

Bitter Çikolata İyi Hissettirir!

Bitter çikolata beyinde endorfin maddesinin salgılanmasını uyarır. Endorfin sayesinde vücuda mutluluk ve neşe hissettiren maddeler salgılanır. Çikolata yeyince kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Stres seviyesini düşürür.

Kaynaklar:

Telegraph : food-and-drink/healthy-eating/chocolate-10-health-reasons-you-should-eat-more-of-it
Fitday : fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-dark-chocolate
Womenshealthmag : health/benefits-of-chocolate
Mensjournal : health-fitness/nutrition/the-very-real-health-benefits-of-dark-chocolate
Mensfitness : nutrition/what-to-eat/7-health-benefits-dark-chocolate

3 YORUMLAR

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.